14 miesiąc życia dziecka

  Jak podaje kalendarz rozwoju dziecka, 14-miesięczne dziecko potrafi chodzić, choć wciąż niepewnie stawia nóżki. W buzi pojawiają się nowe ząbki, które umożliwiają rozszerzanie diety dziecka o nowe, coraz twardsze pokarmy. Malec rozumie coraz więcej, choć w jego słowniku wciąż dominuje zlepek sylab o bliżej nieokreślonym znaczeniu. Wspomagaj rozwój samodzielności u dziecka oraz ucz posłuszeństwa. W tym wieku dziecko chętnie wykona proste polecenia.

  Rozwój fizyczny dziecka w 14. miesiącu życia

  14-miesięczny malec pewnie już stoi. Potrafi kucnąć i wrócić do pozycji stojącej, co robi niezwykle chętnie. Z każdym dniem nauka chodzenia idzie coraz lepiej, a liczba nieplanowanych upadków maleje. Choć przemieszczanie na dwóch nóżkach jest bardziej atrakcyjne, to raczkowanie wygrywa z pozycją pionową, gdy malec jest zmęczony lub bawi się porozrzucanymi na podłodze zabawkami. 

  W tym wieku możesz już zdecydować się na bardziej zaawansowane zabawki, które wymagają precyzji ruchów. Drewniane klocki dla dzieci będą w sam raz. Sprytne paluszki nie będą miały problemu z ich uchwyceniem, aczkolwiek układanie wieży z klocków będzie wymagało precyzji ruchów. Zakup wózka dla lalek, samochodziku lub piłki to równie trafiony pomysł. Maluszek chętnie będzie przemieszczał się wraz z nowymi gadżetami po pokoju.

  W tym wieku możesz zrezygnować już z nocnego karmienia. Malec jest już wystarczająco duży, aby przetrzymać całą noc bez jedzenia. Jeśli budzi się w nocy to raczej z przyzwyczajenia, potrzeby zmiany pieluszki albo ugaszenia pragnienia. Potrzeba przytulenia po nieprzyjemnym śnie również wchodzi w grę. 

  Między 12. a 16. miesiącem życia rosną kły oraz pierwsze ząbki trzonowe. Dlatego śmiało wprowadzaj do diety dziecka pokarmy stałe. Chlebek pszenny, plasterki żółtego sera, gotowane mięsko i warzywa podawaj dziecku do rączki, aby samo mogło uczyć się trudnej sztuki jedzenia. Dla ułatwienia sprawdź, na czym polega baby led-weaning.

  Rozwój psychospołeczny dziecka w 14. miesiącu życia

  14-miesięczne dziecko potrafi wyraźnie wypowiedzieć słowo „mama” i „tata”. Co więcej, maluszek używa ich we właściwym znaczeniu. Gdy wracający z pracy rodzic przekręci klucz i otworzy drzwi, może spodziewać się okrzyku radości i wielkiego uśmiechu na twarzy pociechy. Dziecko zacznie z lubością powtarzać „mama” lub „tata” w zależności od tego, kto wrócił do domu. Nie przejmuj się tym, że malec nie potrafi powiedzieć więcej. Z plątaniny głosek niebawem powstaną pierwsze proste słowa. Aby ułatwić naukę mówienia, nie używaj spieszczeń ani zdrobnień. Naukę ułatwią proste jedno- lub dwusylabowe słowa „daj”, „papa”, „picie”, „lala”, powtarzane przez opiekuna kilkukrotnie, adekwatnie do sytuacji. Proś dziecko o wykonywanie prostych poleceń: „daj misia”, „chodź do mamy”, „przytul lalę” itp. 

  Dziecko nie potrafi przejść obojętnie obok nowych przedmiotów. Wszystkiego musi dotknąć, polizać i obejrzeć z każdej strony. Licz się z tym, że co chwila padnie pytanie „Co to?”, a za nim gest wyciągniętej rączki ze wskazującym paluszkiem, wycelowanym w interesujący przedmiot. Pociecha szybko opanuje znaczenie i wymowę pytania „Co to?”, gdy będziesz zadawać mu je, wskazując na znane dziecku przedmioty. W odpowiedzi na pytanie używaj zawsze tych samych określeń na dany przedmiot. Ucz maluszka części ciała. W tym celu weź do pomocy misia lub lalkę. Malec chętnie pokaże, gdzie lala ma oczko, nosek i buzię. Nagradzaj brawami i uśmiechem każde dobre wskazanie dziecka.

  Z dala od dziecka trzymaj piloty do sprzętu elektronicznego oraz telefony komórkowe. Nie łudź się, że dziecko będzie obchodzić się ostrożnie z drogim sprzętem. Malec nie jest jeszcze w stanie powiązać przyczyny i skutku, dlatego najprawdopodobniej, gdy znudzi mu się telefon mamy, ciśnie go o podłogę. Cóż, lepiej żeby mały odkrywca eksperymentował na zabawkach lub mniej kosztownych i niebezpiecznych przedmiotach. 

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejdziecko.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Ciąża jest okresem ogromnych zmian i jeżeli chodzi o życie, i ciało kobiety. Z tego powodu warto przygotować organizm do nowej sytuacji. W ten sposób, gdy już zajdziesz w ciążę, nie będziesz musiał...

  Najczęściej czytane

  Jesienią należy zwrócić szczególną uwagę na strój dziecka. Garderoba...
  Wraz z nadejściem pierwszych chłodów w sklepach Smyk pojawiła się...
  Z myślą o zbliżających się świętach firma Mothercare stworzyła bajeczną...
  W sklepach Reserved Kids pojawiła się niezwykła linia odzieży dziecięcej,...
  Urządzenie atrakcyjnego pokoju dla dwójki dzieci, w szczególności gdy...
  Kolorowa prasa często podaje, że gwiazdy zapłaciły za poród poprzez...
  Czkawka to rytmiczne skurcze przepony, spowodowane podrażnieniem nerwu b...
  Zazwyczaj o tym, że jesteśmy w ciąży, dowiadujemy się z domowego testu...
  Jeśli chcesz ograniczyć ilość sztucznych barwników w diecie dziecka,...
  Dziewczynki naśladują swoje mamy i tak jak one chcą się ładnie ubierać....

  Ostatnie komentarze

  • (1)

   Moja córeczka 13 sierpnia skończy 6miesięcy i ma już 80cm długości- po rodzicach będzie wysoka, mama-185cm a tata-188cm.

  • (68)

   Przyczyną autyzmu jest rtęć w szczepionkach pokazano na you tube jak rtęć niczczy nowo powstałe komórki nerwowe i otoczkę mielinową wokół nerwów ,nie ma bezpiecznych dawek rtęci WHO podała że kazda ilość jest toksyczna.

  • (6)

   To jest prawda co tu pisze.

  • (3)

   Margo, mam identyczną sytuację, suchy chleb, makaron bez dodatków cieszą się największym zainteresowaniem, na szczęście zjedzą również normalne posiłki. Najtrudniej przekonać ich do nowego produktu, dorosły spróbuje i powie, że np. mu nie smakuje, a...

  • (1)

   O :) Bez gryzaczków to ani rusz. Mamy takiego gryzakośliniaka, że główka jest doczepiana do śliniaka, naprawdę fajnie się sprawdza (to się nazywa superro). Bardzo fajne też okazały się gryzaczki z drewna klonowego (mamy taką rybkę na zawieszce)