Agresywne dziecko – jak sobie radzić?

  Bunt u dziecka to naturalny etap jego rozwoju. Mówi się o kryzysie 8. miesiąca, buncie dwulatka, trzylatka... Ale czasem problem nie mija, a zbuntowane dziecko pozwala sobie na coraz więcej. Bije, pluje, krzyczy i robi na złość nie tylko tobie. Jak sobie radzić z agresją u dziecka? Jak wytyczać mu granice?

  Krok 1: Stwórz model dobrego zachowania

  Dzieci przez całe dzieciństwo uczą się przez naśladownictwo. Nie bądź agresywna w stosunku do dziecka i partnera, nawet kiedy jesteś bardzo zdenerwowana. Nie stosuj brutalnych metod wychowania. Agresywne wychowanie to doskonały przepis na agresywne dziecko.

  Krok 2: Usuń z domu „pułapki agresji”

  „Pułapki agresji” to wszystko to, co ogranicza dziecko, przeszkadza mu w wyzwoleniu energii i skasuje na tłumienie emocji, które w końcu wybuchają ze zdwojoną siłą. Czy masz w domu wystarczająco miejsca, by dziecko swobodnie bawiło się? Jeśli nie, może warto usunąć stare pudła, przesunąć stół na parę godzin i udostępnić maluchowi trochę przestrzeni? Czy podczas zabaw grupowy jest wystarczająca ilość zabawek, by żadne dziecko nie czuło się potraktowane niesprawiedliwie? Co z uczuciami, które przekazujesz dziecku? Może są w zbyt małych dawkach?

  Krok 3: Naucz dziecko samokontroli

  Gdy dziecko zdenerwuje się lub wpadnie w furię, mów o tej sytuacji i emocjach, które są przez nią wywołane. Powiedz: „Ok, jesteś zły, bo wieża z klocków, którą tak długo budowałeś została zniszczona, ale rzucanie klockami nie jest fajne. Spróbuj jeszcze raz. Mama nie lubi gryzienia. Gryzienie boli. Bicie nie jest przyjemne. Proszę nie używać rąk w ten sposób”. Mów to spokojnym, ale zdecydowanym głosem. Krzyk jest formą agresji.

  Krok 4: Ucz asertywności

  Asertywność to jedna z dróg do nauczenia się panowania nad własnymi emocjami. Gdy maluch krzyczy i rzuca pustym kubkiem o stół, zapytaj: „Czy chcesz więcej soku? Wszystko, co musisz zrobić, to poprosić: Mamo, mogę więcej soku? Ja to zrozumiem”.

  Krok 5: Odgrywaj scenki

  Jak połączyć przyjemne z pożytecznym? Poproś o pomoc pozostałych członków rodziny, przygotuj kilka scenariuszy scen, gdy dziecko musi o coś poprosić lub jest postawione w konkretnej sytuacji. Zaproś dziecko do zabawy. Po każdej scence rozmawiajcie o zaprezentowanej sytuacji, tłumaczcie dziecku, dlaczego takie zachowanie nie jest dobre. Możecie sami pokazać mu dobre i złe reakcje. Często inny punkt widzenia otwiera oczy.

  Krok 6: Bądź konsekwentna

  Niech twoje dziecko wie, że agresja nigdy nie jest tolerowana.

  Krok 7: Przeproś za swoje zachowanie

  Jeśli puszczą ci nerwy i krzykniesz na dziecko, przeproś je za swoje zachowanie. Powiedz, jak bardzo zezłościło cię jego postępowanie, ale też, że twoja reakcja nie była dobra. Obiecaj poprawę.

  Krok 8: Bądź spójna

  Pamiętaj, że możesz mówić do dziecka spokojnym i zdecydowanym głosem, ale mową ciała możesz zdradzić, że jesteś na granicy wytrzymałości. Bądź neutralna zarówno w tonie głosu, jak i postawie.

   

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejdziecko.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Gdy byłaś w ciąży, na pewno ostrzegano cię, że stosowanie poszczególnych produktów może okazać się szkodliwe dla ciebie lub dziecka. Jednym z takich potencjalnie groźnych preparatów jest lakier do...

  Najczęściej czytane

  Jesienią należy zwrócić szczególną uwagę na strój dziecka. Garderoba...
  Kolorowa prasa często podaje, że gwiazdy zapłaciły za poród poprzez...
  Wraz z nadejściem pierwszych chłodów w sklepach Smyk pojawiła się...
  Gdy byłaś w ciąży, na pewno ostrzegano cię, że stosowanie poszczególnych...
  Zazwyczaj o tym, że jesteśmy w ciąży, dowiadujemy się z domowego testu...
  W ciągu roku działasz na wysokich obrotach. Dom, praca, dzieci, codzienne...
  Czkawka to rytmiczne skurcze przepony, spowodowane podrażnieniem nerwu b...
  Marka wózków dziecięcych X-lander zaprezentowała nową kolekcję 2014-2015,...
  Z myślą o zbliżających się świętach firma Mothercare stworzyła bajeczną...
  W sklepach Reserved Kids pojawiła się niezwykła linia odzieży dziecięcej,...

  Ostatnie komentarze

  • (1)

   Bardzo pomocny artykuł, właśnie stajemy przed wyborem plecaka dla naszego pierwszoklasisty :) Weźmiemy sobie do serca wszystkie rady :)

  • (5)

   Ja uważam to za zbyt przesadne, sama mam córkę 3,5 roku która nieraz podbiera mi lakiery i się maluje. Po 1-2 dniach zmywam i jest ok, gdybym robiła to (malowanie) każdego dnia to mogłabym stwierdzić że istnieje niebezpieczeństwo, ale sporadyczne "...

  • (20)

   Witam,robiłam dzisiaj badania HCG ilościowe i wynik wyszedł 41488,4 mUl/ml. Czy oznacza to,ze jestem w ciąży?Dziękuję za odpowiedź

  • (204)

   A Ty co chrześcijański nawracacz dusz i wszechwiedzący/a? Jakim prawem piszesz do niej w ten sposób? Co według ciebie udane życie to tylko z mężem? Dewotka. Czas życie jest szczęśliwsze w związku niemałżeńskim niż koszmar w małżeńskim. Nie masz prawa...

  • (3)

   moja dziewczyna tez jest w ciąży i jakos żyje a wy marudzicie w tych komentarza ale wam powiem nie każdy ojciec jest gotowy być tata lub mamą