Alkohol a dzieci

  Wychowanie dzieci nie opiera się jedynie na nakazach i zakazach. Dużo ważniejsza jest rozmowa z dzieckiem. Błędy wychowawcze popełniane przez rodziców odbijają się na ich dzieciach. Alkohol i dzieci – te dwa pojęcia nie powinny występować razem. Tymczasem okazuje się, że obecnie dzieci bardzo często sięgają po używki. Alkohol stanowi większe zagrożenie niż narkotyki, gdyż jest łatwo dostępny. Dlaczego dzieci sięgają po alkohol? Jakie są skutki picia alkoholu przez dzieci?

  Dorastanie dzieci

  O ile pośrednie przyczyny sięgania po alkohol przez dzieci są ukryte, o tyle przyczyna bezpośrednia jest jawna i łatwa do przejrzenia. Grupy rówieśnicze, w których przebywa dziecko. Znajomi i przyjaciele potrafią wywrzeć dużą presję na młodego człowieka. Dziecko, a później nastolatek boi się alienacji i zależy mu na „paczce” znajomych. Nie można bagatelizować roli, którą odgrywa grupa rówieśnicza w okresie dorastania. Więzi rodzinne, nawet silne, nie zawsze wystarczą nastolatkowi do określenia własnej tożsamości.

  Samoocena dzieci zależy w dużej mierze od jego kontaktów z rówieśnikami. Nastolatek, próbując wyrwać się ze środowiska rodzinnego, wchodzi w świat znajomych. A tam główna zasada brzmi: „nie możesz się wyróżniać”. Grupa społeczna wywiera, nawet nieświadomie, presję. Dziecko żyje w przekonaniu, że potrzebuje znajomych po to, by wkroczyć w świat dorosłych. Oczywiście, tego typu zachowania nie należą do dewiacyjnych. Wszystko zależy od rodzaju grupy, w której maluch przebywa. Znajomi ze zdrowych grup pomagają dziecku nabyć własną tożsamość i uczą zachowań oraz współżycia społecznego.

  Sytuacja jest poważna, gdy dziecko przebywa w niezdrowej grupie rówieśników. Tego typu znajomości pogłębiają zachowania dewiacyjne i anormalne. Dlaczego dzieci w okresie dorastania piją alkohol? Najczęstsze odpowiedzi: „chcą zobaczyć jak to jest”, „chcą się zabawić”, „ich idole tak robią”, „nie ma problemów ze zdobyciem alkoholu”. Depresja u dzieci jest poważną chorobą. Maluchy, które sobie z nią nie radzą szukają łatwego sposobu na odstresowanie i poprawienie nastroju. Alkohol przynosi im złudne wrażenie szczęścia. Nawet nie zauważają, gdy popadają w uzależnienie od alkoholu.

  Gdy dziecko pije alkohol

  Jakie objawy świadczą o piciu alkoholu przez dzieci? Alkohol jest łatwo wyczuwalny. Nie trzeba mieć w domu alkomatu, żeby dowiedzieć się, czy dziecko sięga po napoje wysokoprocentowe. Alkohol jest wyczuwalny w oddechu. Dzieci mogą nie pamiętać pewnych czynności, które wykonywały. Inne sygnały to: niewyraźna mowa, zataczanie się, błądzenie wzrokiem, powtarzanie się i bełkotanie, wymiotowanie.

  W jaki sposób uchronić dziecko przed sięgnięciem po alkohol? Same zakazy nie zdadzą egzaminu. Dzieci przeważnie naśladują swoich rodziców. Dlatego też dorośli powinni dawać przykład dzieciom. Zastanów się, czy w twojej rodzinie nadużywa się alkoholu? Czy napoje wysokoprocentowe są nieodłącznym elementem świąt i spotkań rodzinnych. Najlepszym sposobem wychowania jest okazywanie dziecku miłości. Rodzic nie musi być kolegą lub przyjacielem. Rodzic ma pozostać rodzicem, dlatego warto określić jasne i przejrzyste zasady w rodzinie, do których będą się stosować dorośli i dzieci.

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejdziecko.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Matki budują z córkami więzi różnych rodzajów – czasem są dla siebie jak najlepsze przyjaciółki, czasem jak siostry, a w jeszcze innych przypadkach są zupełnymi przeciwieństwami. Jednak niezależnie...

  Najczęściej czytane

  Podczas gdy dziecko świetnie bawi się na nartach lub snowboardzie podczas...
  Twoje dziecko z utęsknieniem oczekiwało wyjazdu na ferie? Niestety...
  Urządzenie atrakcyjnego pokoju dla dwójki dzieci, w szczególności gdy...
  W szafie niemowlaka nie może zabraknąć czapeczki. Wysoko usytuowana w...
  Jesienią należy zwrócić szczególną uwagę na strój dziecka. Garderoba...
  Obejrzyj materiał wideo
  O tym, że śmiech to zdrowie wiemy już od dzieciństwa. A w jaki dokładnie...
  Twoje dziecko zamiast na kartce, woli malować na ścianach i meblach? To...
  Remont pokoju dziecka zakończony, czas teraz na własny azyl - upiększenie...
  Lis to rude, miękkie i miło wyglądające zwierzątko, które pomimo swej...

  Ostatnie komentarze

  • (2)

   Ja w takim razie jestem chyba matką helikopterową... ;)

  • (196)

   Zgadzam się w 100% powinno być prawo wyboru a wy naturystkki jak jestescie takie eko to na polanie rodzcie .Ja jestem po dwoch dokladnie planowanych cesarkach i gdybym zdecydowala sie na naturalny porod przy drogiej ciąży moglabym zejść nna drogi ś...

  • (1)

   MOTTO: CZŁOWIEK JAK KAŻDY ORGANIZM ŻYWY NA NASZEJ PLANECIE, TYJE Z DWÓCH POWODÓW GŁÓWNYCH. *****

   1. PIERWSZY POWÓD:
   To spożycie zbyt dużej ilości tłuszczu, który wchłania się szybko w jelicie cienkim i odkłada jako tłuszcz ju...

  • (18)

   widze ze nie tylko ja mam problem z odczytaniem wynikow.przede mna swieta,czuje ze najdlozsze w historii, i ta niewiadoma w dalszym ciagu, jak by nie mozna bylo prosciej, a tak czlowiek wariuje z ta niewiedza.proste pytanie a tak skomplikowana odp./p...

  • (5)

   Zawsze myślałam że wolę cesarkę, ale jak tak piszecie zaczynam mieć wątpliwości...