Alkohol a dzieci

  Wychowanie dzieci nie opiera się jedynie na nakazach i zakazach. Dużo ważniejsza jest rozmowa z dzieckiem. Błędy wychowawcze popełniane przez rodziców odbijają się na ich dzieciach. Alkohol i dzieci – te dwa pojęcia nie powinny występować razem. Tymczasem okazuje się, że obecnie dzieci bardzo często sięgają po używki. Alkohol stanowi większe zagrożenie niż narkotyki, gdyż jest łatwo dostępny. Dlaczego dzieci sięgają po alkohol? Jakie są skutki picia alkoholu przez dzieci?

  Dorastanie dzieci

  O ile pośrednie przyczyny sięgania po alkohol przez dzieci są ukryte, o tyle przyczyna bezpośrednia jest jawna i łatwa do przejrzenia. Grupy rówieśnicze, w których przebywa dziecko. Znajomi i przyjaciele potrafią wywrzeć dużą presję na młodego człowieka. Dziecko, a później nastolatek boi się alienacji i zależy mu na „paczce” znajomych. Nie można bagatelizować roli, którą odgrywa grupa rówieśnicza w okresie dorastania. Więzi rodzinne, nawet silne, nie zawsze wystarczą nastolatkowi do określenia własnej tożsamości.

  Samoocena dzieci zależy w dużej mierze od jego kontaktów z rówieśnikami. Nastolatek, próbując wyrwać się ze środowiska rodzinnego, wchodzi w świat znajomych. A tam główna zasada brzmi: „nie możesz się wyróżniać”. Grupa społeczna wywiera, nawet nieświadomie, presję. Dziecko żyje w przekonaniu, że potrzebuje znajomych po to, by wkroczyć w świat dorosłych. Oczywiście, tego typu zachowania nie należą do dewiacyjnych. Wszystko zależy od rodzaju grupy, w której maluch przebywa. Znajomi ze zdrowych grup pomagają dziecku nabyć własną tożsamość i uczą zachowań oraz współżycia społecznego.

  Sytuacja jest poważna, gdy dziecko przebywa w niezdrowej grupie rówieśników. Tego typu znajomości pogłębiają zachowania dewiacyjne i anormalne. Dlaczego dzieci w okresie dorastania piją alkohol? Najczęstsze odpowiedzi: „chcą zobaczyć jak to jest”, „chcą się zabawić”, „ich idole tak robią”, „nie ma problemów ze zdobyciem alkoholu”. Depresja u dzieci jest poważną chorobą. Maluchy, które sobie z nią nie radzą szukają łatwego sposobu na odstresowanie i poprawienie nastroju. Alkohol przynosi im złudne wrażenie szczęścia. Nawet nie zauważają, gdy popadają w uzależnienie od alkoholu.

  Gdy dziecko pije alkohol

  Jakie objawy świadczą o piciu alkoholu przez dzieci? Alkohol jest łatwo wyczuwalny. Nie trzeba mieć w domu alkomatu, żeby dowiedzieć się, czy dziecko sięga po napoje wysokoprocentowe. Alkohol jest wyczuwalny w oddechu. Dzieci mogą nie pamiętać pewnych czynności, które wykonywały. Inne sygnały to: niewyraźna mowa, zataczanie się, błądzenie wzrokiem, powtarzanie się i bełkotanie, wymiotowanie.

  W jaki sposób uchronić dziecko przed sięgnięciem po alkohol? Same zakazy nie zdadzą egzaminu. Dzieci przeważnie naśladują swoich rodziców. Dlatego też dorośli powinni dawać przykład dzieciom. Zastanów się, czy w twojej rodzinie nadużywa się alkoholu? Czy napoje wysokoprocentowe są nieodłącznym elementem świąt i spotkań rodzinnych. Najlepszym sposobem wychowania jest okazywanie dziecku miłości. Rodzic nie musi być kolegą lub przyjacielem. Rodzic ma pozostać rodzicem, dlatego warto określić jasne i przejrzyste zasady w rodzinie, do których będą się stosować dorośli i dzieci.

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejdziecko.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Zapraszamy do konkursu "Wielkanocne szydełkowe króliczki". Do wygrania są 3 króliczki wykonane przez "To i owo - szydełkowo" specjalnie dla użytkowników Parenting.pl. Króliczki są mają...

  Najczęściej czytane

  Jesienią należy zwrócić szczególną uwagę na strój dziecka. Garderoba...
  Wraz z nadejściem pierwszych chłodów w sklepach Smyk pojawiła się...
  W sklepach Reserved Kids pojawiła się niezwykła linia odzieży dziecięcej,...
  Z myślą o zbliżających się świętach firma Mothercare stworzyła bajeczną...
  Wiosna w pełni! Warto zaopatrzyć swoją pociechę w kolorowe i wygodne...
  Urządzenie atrakcyjnego pokoju dla dwójki dzieci, w szczególności gdy...
  14 lutego to dzień, w którym pragniemy dzielić się miłością z najbliższymi...
  Dziewczynki naśladują swoje mamy i tak jak one chcą się ładnie ubierać....
  Nie masz jeszcze mikołajkowego prezentu dla dziecka? To ostatnia chwila, ż...
  Lis to rude, miękkie i miło wyglądające zwierzątko, które pomimo swej...

  Ostatnie komentarze

  • (5)

   Zawsze myślałam że wolę cesarkę, ale jak tak piszecie zaczynam mieć wątpliwości...

  • (1)

   Co to za wysypka na zdjeciu?

  • (1)

   niedlugo mam porod na 23 teraz,i boli mnie podbrzusie,oraz odczuwam silne kucie w pochwie.brzuch jest juz nisko u mnie i twardnieje.nie wiem o co chodzi z tym kuciem w pochwie,boli to mnie-pomocy?ktos cos mi doradzi?

  • (6)

   No pieluchy niby przydatne ale troche słabe :D Misie to też troche tak... xD Z przydatnych to może termofor, można jakieś ksiązeczki wybrać, coś rozwijającego...

  • (2)

   ja byłam w zaawansowanej ciąży latem i muszę przyznać że rzeczywiście upał nie do zniesienia...ale wszytsko da się wytrzymać!