Anemia u dzieci

  Warto zapamiętać, że nie każde blade i apatyczne dziecko jest chore na anemię. Anemia u dzieci, czyli inaczej niedokrwistość, spowodowana jest najczęściej niedoborem żelaza. Żeby postawić diagnozę, należy wykonać badania krwi. W przeciwnym razie, choroba może rozwijać się niepostrzeżenie. Maluchy cierpiące na anemię często są dość energiczne i mają duże chęci na zabawę. Dlatego, choć samopoczucie dziecka przeczy jego zdrowiu, warto wykonać badania.

  Objawy anemii u dzieci

  Badanie krwi powinno wskazywać odpowiedni poziom czerwonych krwinek. To one są odpowiedzialne za dostarczanie tlenu do tkanek. W czerwonych krwinkach znajduje się hemoglobina, w składzie której znajduje się żelazo. Kiedy do organizmu dziecka dostarczane są małe ilości żelaza, powstaje jego deficyt. Niedobór żelaza wpływa negatywnie na tworzenie się hemoglobiny, a w konsekwencji na działanie czerwonych krwinek. Nieodpowiednia praca czerwonych krwinek powoduje niedotlenienie tkanek. Dzieci po porodzie mają w organizmie pewne zapasy żelaza. U niektórych jednak, w wyniku niedokrwistości u mamy, przedwczesnego porodu, urodzenia bliźniąt, zapasy żelaza są dość niewielkie. Takie dziecko narażone jest na anemię. Dodatkowo, uboga dieta, częste krwawienia, przewlekłe biegunki, szybkie rośnięcie sprzyjają rozwojowi choroby.

  Jakie sygnały powinny zaniepokoić rodziców? U dziecka nie zawsze występuje bladość skóry. Dlatego nie można tego traktować jako jedynego wyznacznika. Kolor skóry zależy też w dużej mierze od jej ukrwienia i grubości tkanki podskórnej. Anemia u niemowląt powoduje, że są one mniej aktywne, cierpią na brak apetytu, dokucza im biegunka. U dzieci mających więcej lat pojawić się mogą zawroty głowy, bóle głowy. Dzieci z anemią chętniej wykonują zajęcia niewymagające zbytniego wysiłku fizycznego. Dlatego też zamiast grać w piłkę lub biegać po podwórku, szybciej sięgną po książkę lub obejrzą bajkę.

  Skóra dzieci chorych na anemię jest sucha, paznokcie są kruche i łamliwe, w kącikach ust dość często tworzą się zajady. Włosy maluchów są pozbawione blasku, mają porozdwajane końcówki, są ogólnie zniszczone. Cierpi też odporność dzieci, która nie jest w stanie obronić ich przed różnymi infekcjami. Osoby chore mają zahamowany wzrost. Rodzic może usłyszeć szmery i kołatania serca dziecka.

  Leczenie anemii

  Anemia leczona jest preparatami bogatymi w żelazo oraz specjalną dietą. Małym dzieciom lekarz przepisuje kropelki i syropy, a dzieci starsze dostają tabletki. Dieta na anemię powinna być bogata w produkty zawierające żelazo. Pierwiastek ten znajduje się w mięsie, podrobach (np. w wątróbce), roślinach strączkowych, ciemnozielonych warzywach, ziarnach zbóż, orzechach, płatkach śniadaniowych wzbogaconych w żelazo.

  Żeby nie dopuścić do niedokrwistości u dzieci, kobiety w ciąży powinny jeść dużo produktów z żelazem. W razie stwierdzenia anemii w ciąży, należy brać systematycznie preparaty przepisane przez lekarza. Żelazo wchłania się łatwiej w towarzystwie witaminy C, natomiast jego wchłanianie utrudniają mleko i przetwory mleczne.

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejdziecko.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Ciąża jest okresem ogromnych zmian i jeżeli chodzi o życie, i ciało kobiety. Z tego powodu warto przygotować organizm do nowej sytuacji. W ten sposób, gdy już zajdziesz w ciążę, nie będziesz musiał...

  Najczęściej czytane

  Jesienią należy zwrócić szczególną uwagę na strój dziecka. Garderoba...
  Wraz z nadejściem pierwszych chłodów w sklepach Smyk pojawiła się...
  Z myślą o zbliżających się świętach firma Mothercare stworzyła bajeczną...
  W sklepach Reserved Kids pojawiła się niezwykła linia odzieży dziecięcej,...
  Urządzenie atrakcyjnego pokoju dla dwójki dzieci, w szczególności gdy...
  Kolorowa prasa często podaje, że gwiazdy zapłaciły za poród poprzez...
  Czkawka to rytmiczne skurcze przepony, spowodowane podrażnieniem nerwu b...
  Zazwyczaj o tym, że jesteśmy w ciąży, dowiadujemy się z domowego testu...
  Jeśli chcesz ograniczyć ilość sztucznych barwników w diecie dziecka,...
  Dziewczynki naśladują swoje mamy i tak jak one chcą się ładnie ubierać....

  Ostatnie komentarze

  • (1)

   Moja córeczka 13 sierpnia skończy 6miesięcy i ma już 80cm długości- po rodzicach będzie wysoka, mama-185cm a tata-188cm.

  • (68)

   Przyczyną autyzmu jest rtęć w szczepionkach pokazano na you tube jak rtęć niczczy nowo powstałe komórki nerwowe i otoczkę mielinową wokół nerwów ,nie ma bezpiecznych dawek rtęci WHO podała że kazda ilość jest toksyczna.

  • (6)

   To jest prawda co tu pisze.

  • (3)

   Margo, mam identyczną sytuację, suchy chleb, makaron bez dodatków cieszą się największym zainteresowaniem, na szczęście zjedzą również normalne posiłki. Najtrudniej przekonać ich do nowego produktu, dorosły spróbuje i powie, że np. mu nie smakuje, a...

  • (1)

   O :) Bez gryzaczków to ani rusz. Mamy takiego gryzakośliniaka, że główka jest doczepiana do śliniaka, naprawdę fajnie się sprawdza (to się nazywa superro). Bardzo fajne też okazały się gryzaczki z drewna klonowego (mamy taką rybkę na zawieszce)