Anemia u dzieci

  Warto zapamiętać, że nie każde blade i apatyczne dziecko jest chore na anemię. Anemia u dzieci, czyli inaczej niedokrwistość, spowodowana jest najczęściej niedoborem żelaza. Żeby postawić diagnozę, należy wykonać badania krwi. W przeciwnym razie, choroba może rozwijać się niepostrzeżenie. Maluchy cierpiące na anemię często są dość energiczne i mają duże chęci na zabawę. Dlatego, choć samopoczucie dziecka przeczy jego zdrowiu, warto wykonać badania.

  Objawy anemii u dzieci

  Badanie krwi powinno wskazywać odpowiedni poziom czerwonych krwinek. To one są odpowiedzialne za dostarczanie tlenu do tkanek. W czerwonych krwinkach znajduje się hemoglobina, w składzie której znajduje się żelazo. Kiedy do organizmu dziecka dostarczane są małe ilości żelaza, powstaje jego deficyt. Niedobór żelaza wpływa negatywnie na tworzenie się hemoglobiny, a w konsekwencji na działanie czerwonych krwinek. Nieodpowiednia praca czerwonych krwinek powoduje niedotlenienie tkanek. Dzieci po porodzie mają w organizmie pewne zapasy żelaza. U niektórych jednak, w wyniku niedokrwistości u mamy, przedwczesnego porodu, urodzenia bliźniąt, zapasy żelaza są dość niewielkie. Takie dziecko narażone jest na anemię. Dodatkowo, uboga dieta, częste krwawienia, przewlekłe biegunki, szybkie rośnięcie sprzyjają rozwojowi choroby.

  Jakie sygnały powinny zaniepokoić rodziców? U dziecka nie zawsze występuje bladość skóry. Dlatego nie można tego traktować jako jedynego wyznacznika. Kolor skóry zależy też w dużej mierze od jej ukrwienia i grubości tkanki podskórnej. Anemia u niemowląt powoduje, że są one mniej aktywne, cierpią na brak apetytu, dokucza im biegunka. U dzieci mających więcej lat pojawić się mogą zawroty głowy, bóle głowy. Dzieci z anemią chętniej wykonują zajęcia niewymagające zbytniego wysiłku fizycznego. Dlatego też zamiast grać w piłkę lub biegać po podwórku, szybciej sięgną po książkę lub obejrzą bajkę.

  Skóra dzieci chorych na anemię jest sucha, paznokcie są kruche i łamliwe, w kącikach ust dość często tworzą się zajady. Włosy maluchów są pozbawione blasku, mają porozdwajane końcówki, są ogólnie zniszczone. Cierpi też odporność dzieci, która nie jest w stanie obronić ich przed różnymi infekcjami. Osoby chore mają zahamowany wzrost. Rodzic może usłyszeć szmery i kołatania serca dziecka.

  Leczenie anemii

  Anemia leczona jest preparatami bogatymi w żelazo oraz specjalną dietą. Małym dzieciom lekarz przepisuje kropelki i syropy, a dzieci starsze dostają tabletki. Dieta na anemię powinna być bogata w produkty zawierające żelazo. Pierwiastek ten znajduje się w mięsie, podrobach (np. w wątróbce), roślinach strączkowych, ciemnozielonych warzywach, ziarnach zbóż, orzechach, płatkach śniadaniowych wzbogaconych w żelazo.

  Żeby nie dopuścić do niedokrwistości u dzieci, kobiety w ciąży powinny jeść dużo produktów z żelazem. W razie stwierdzenia anemii w ciąży, należy brać systematycznie preparaty przepisane przez lekarza. Żelazo wchłania się łatwiej w towarzystwie witaminy C, natomiast jego wchłanianie utrudniają mleko i przetwory mleczne.

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejdziecko.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Gdy byłaś w ciąży, na pewno ostrzegano cię, że stosowanie poszczególnych produktów może okazać się szkodliwe dla ciebie lub dziecka. Jednym z takich potencjalnie groźnych preparatów jest lakier do...

  Najczęściej czytane

  Jesienią należy zwrócić szczególną uwagę na strój dziecka. Garderoba...
  Kolorowa prasa często podaje, że gwiazdy zapłaciły za poród poprzez...
  Wraz z nadejściem pierwszych chłodów w sklepach Smyk pojawiła się...
  Gdy byłaś w ciąży, na pewno ostrzegano cię, że stosowanie poszczególnych...
  Zazwyczaj o tym, że jesteśmy w ciąży, dowiadujemy się z domowego testu...
  W ciągu roku działasz na wysokich obrotach. Dom, praca, dzieci, codzienne...
  Czkawka to rytmiczne skurcze przepony, spowodowane podrażnieniem nerwu b...
  Marka wózków dziecięcych X-lander zaprezentowała nową kolekcję 2014-2015,...
  Jeśli chcesz ograniczyć ilość sztucznych barwników w diecie dziecka,...
  W sklepach Reserved Kids pojawiła się niezwykła linia odzieży dziecięcej,...

  Ostatnie komentarze

  • (1)

   Bardzo pomocny artykuł, właśnie stajemy przed wyborem plecaka dla naszego pierwszoklasisty :) Weźmiemy sobie do serca wszystkie rady :)

  • (5)

   Ja uważam to za zbyt przesadne, sama mam córkę 3,5 roku która nieraz podbiera mi lakiery i się maluje. Po 1-2 dniach zmywam i jest ok, gdybym robiła to (malowanie) każdego dnia to mogłabym stwierdzić że istnieje niebezpieczeństwo, ale sporadyczne "...

  • (20)

   Witam,robiłam dzisiaj badania HCG ilościowe i wynik wyszedł 41488,4 mUl/ml. Czy oznacza to,ze jestem w ciąży?Dziękuję za odpowiedź

  • (204)

   A Ty co chrześcijański nawracacz dusz i wszechwiedzący/a? Jakim prawem piszesz do niej w ten sposób? Co według ciebie udane życie to tylko z mężem? Dewotka. Czas życie jest szczęśliwsze w związku niemałżeńskim niż koszmar w małżeńskim. Nie masz prawa...

  • (3)

   moja dziewczyna tez jest w ciąży i jakos żyje a wy marudzicie w tych komentarza ale wam powiem nie każdy ojciec jest gotowy być tata lub mamą