Apatyczny noworodek

  Apatyczny noworodek to problem wielu rodziców, którzy martwią się, że zachowanie ich dziecka jest podyktowane wadami rozwojowymi. Nie musi tak być, ale żeby to stwierdzić, konieczna jest dokładna obserwacja zachowania noworodka. Po pierwsze, apatyczność dziecka może wynikać z jakiegoś stanu chorobowego, np. gorączki, kataru czy anemii. Po drugie, ospałość i senność noworodka może wynikać z pewnych niedogodności, które przeszkadzają dziecku normalnie egzystować. Ospały noworodek będzie zatem wysyłał szereg świadczących o tym stanie sygnałów, które należy dobrze ocenić, a służy do tego skala Brazeltona. 

  Ospały noworodek

  Noworodek w domu to prawdziwe szczęście, na które rodzice czekali dziewięć długich miesięcy. Niestety, nie wszyscy opiekunowie mogą się w pełni cieszyć z posiadania dziecka, ponieważ ich niemowlę płacze, nie uśmiechasię, jest apatyczne i nie szuka kontaktu z otoczeniem. Dlaczego tak jest? Dlaczego niektóre dzieci są od pierwszych chwil życia żywiołowe i pełne radości, a inne ospałe lub skłonne do płaczu? Jak należy wówczas opiekować się dzieckiem? Po pierwsze, apatia może pojawić się, gdy niemowlę jest chore. Wówczas traci ochotę na kontakty z otoczeniem i chęć do poznawania świata. To pierwszy i bardzo wyraźny sygnał zbliżającej się (lub już rozwiniętej) choroby, którą rodzice muszą potraktować poważnie i udać się z dzieckiem do pediatry. 

  Inną przyczyną senności i ospałości dziecka może być katar. Niemowlaki oddychają przez nos, a kiedy pojawi się katar, tracą apetyt, nie chcą spać. Noworodek jest senny i apatyczny także wtedy, gdy ma anemię. Pojawia się ona u niego jako efekt niedoboru żelaza w ostatnich tygodniach ciąży. Anemia u noworodka charakteryzuje się zbliżownymi objawami chorobowymi jak w przypadku osób dorosłych, czyli sennością, brakiem apetytu, szybkim męczeniem się. Przesadnie senny noworodek powinien wówczas być odpowiednio leczony przez pediatrę. Podniesienie poziomu żelaza w jego organizmie powinno spowodować, że niemowlak będzie bardziej żywy, chętny do obserwowania i poznawania świata. 

  Apatyczny noworodek 

  Już wiemy, że jedną z przyczyn ospałości i apatii dziecka może być choroba. Jeśli jednak wykluczymy ten powód, musimy się skupić na dokładnej obserwacji zachowania dziecka. Diagnozowaniu i ocenie jego zachowania może posłużyć skala Brazeltona, która pomaga w ocenie stanu emocjonalnego dziecka i jego komunikowania się z otoczeniem. Rodzice, którzy są zaniepokojeni zachowaniem swojego dziecka, powinni udać się do lekarza, który zaobserwuje jak wyglądają u dziecka poszczególne stany świadomości, czyli: 

  • głęboki sen;
  • lekki sen;
  • pogranicze między snem a świadomością (w tym stanie dziecko "odpowiada" swoim zachowaniem na bodźce dźwiękowe, gdy zwraca głowę w kierunku dźwięku);
  • spokojne czuwanie (dziecko pozwala na nawiązanie z nim szybkiego kontaktu, jest chętne do zabawy);
  • czuwanie z pobudzeniem (w tym stanie dziecko marudzi i kwili);
  • głośny płacz.  

  Badanie skalą Brazeltona pokazuje, że nie tylko płacz noworodka, ale i jego sen, są źródłem niezwykle cennych informacji o stanie zdrowia dziecka i poziomie jego rozwoju emocjonalnego. Dzięki temu można ocenić, dlaczego dziecko jest ospałe, apatyczne, nie chce jeść lub słabo reaguje na bodźce. Opiekunowie czasem mogą nie zauważyć, że apatyczność dziecka wynika z ich nieprawidłowego postępowania, bo nie potrafią odczytać znaków, jakie wysyła im maleństwo. Dlatego też niezwykle ważna jest wizyta u specjalisty, który zwróci uwagę na błahe z pozoru sygnały komunikacyjne dziecka. 

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejdziecko.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Ciąża jest okresem ogromnych zmian i jeżeli chodzi o życie, i ciało kobiety. Z tego powodu warto przygotować organizm do nowej sytuacji. W ten sposób, gdy już zajdziesz w ciążę, nie będziesz musiał...

  Najczęściej czytane

  Jesienią należy zwrócić szczególną uwagę na strój dziecka. Garderoba...
  Wraz z nadejściem pierwszych chłodów w sklepach Smyk pojawiła się...
  Z myślą o zbliżających się świętach firma Mothercare stworzyła bajeczną...
  W sklepach Reserved Kids pojawiła się niezwykła linia odzieży dziecięcej,...
  Urządzenie atrakcyjnego pokoju dla dwójki dzieci, w szczególności gdy...
  Kolorowa prasa często podaje, że gwiazdy zapłaciły za poród poprzez...
  Czkawka to rytmiczne skurcze przepony, spowodowane podrażnieniem nerwu b...
  Zazwyczaj o tym, że jesteśmy w ciąży, dowiadujemy się z domowego testu...
  Jeśli chcesz ograniczyć ilość sztucznych barwników w diecie dziecka,...
  Dziewczynki naśladują swoje mamy i tak jak one chcą się ładnie ubierać....

  Ostatnie komentarze

  • (1)

   Moja córeczka 13 sierpnia skończy 6miesięcy i ma już 80cm długości- po rodzicach będzie wysoka, mama-185cm a tata-188cm.

  • (68)

   Przyczyną autyzmu jest rtęć w szczepionkach pokazano na you tube jak rtęć niczczy nowo powstałe komórki nerwowe i otoczkę mielinową wokół nerwów ,nie ma bezpiecznych dawek rtęci WHO podała że kazda ilość jest toksyczna.

  • (6)

   To jest prawda co tu pisze.

  • (3)

   Margo, mam identyczną sytuację, suchy chleb, makaron bez dodatków cieszą się największym zainteresowaniem, na szczęście zjedzą również normalne posiłki. Najtrudniej przekonać ich do nowego produktu, dorosły spróbuje i powie, że np. mu nie smakuje, a...

  • (1)

   O :) Bez gryzaczków to ani rusz. Mamy takiego gryzakośliniaka, że główka jest doczepiana do śliniaka, naprawdę fajnie się sprawdza (to się nazywa superro). Bardzo fajne też okazały się gryzaczki z drewna klonowego (mamy taką rybkę na zawieszce)