Apatyczny noworodek

  Apatyczny noworodek to problem wielu rodziców, którzy martwią się, że zachowanie ich dziecka jest podyktowane wadami rozwojowymi. Nie musi tak być, ale żeby to stwierdzić, konieczna jest dokładna obserwacja zachowania noworodka. Po pierwsze, apatyczność dziecka może wynikać z jakiegoś stanu chorobowego, np. gorączki, kataru czy anemii. Po drugie, ospałość i senność noworodka może wynikać z pewnych niedogodności, które przeszkadzają dziecku normalnie egzystować. Ospały noworodek będzie zatem wysyłał szereg świadczących o tym stanie sygnałów, które należy dobrze ocenić, a służy do tego skala Brazeltona. 

  Ospały noworodek

  Noworodek w domu to prawdziwe szczęście, na które rodzice czekali dziewięć długich miesięcy. Niestety, nie wszyscy opiekunowie mogą się w pełni cieszyć z posiadania dziecka, ponieważ ich niemowlę płacze, nie uśmiechasię, jest apatyczne i nie szuka kontaktu z otoczeniem. Dlaczego tak jest? Dlaczego niektóre dzieci są od pierwszych chwil życia żywiołowe i pełne radości, a inne ospałe lub skłonne do płaczu? Jak należy wówczas opiekować się dzieckiem? Po pierwsze, apatia może pojawić się, gdy niemowlę jest chore. Wówczas traci ochotę na kontakty z otoczeniem i chęć do poznawania świata. To pierwszy i bardzo wyraźny sygnał zbliżającej się (lub już rozwiniętej) choroby, którą rodzice muszą potraktować poważnie i udać się z dzieckiem do pediatry. 

  Inną przyczyną senności i ospałości dziecka może być katar. Niemowlaki oddychają przez nos, a kiedy pojawi się katar, tracą apetyt, nie chcą spać. Noworodek jest senny i apatyczny także wtedy, gdy ma anemię. Pojawia się ona u niego jako efekt niedoboru żelaza w ostatnich tygodniach ciąży. Anemia u noworodka charakteryzuje się zbliżownymi objawami chorobowymi jak w przypadku osób dorosłych, czyli sennością, brakiem apetytu, szybkim męczeniem się. Przesadnie senny noworodek powinien wówczas być odpowiednio leczony przez pediatrę. Podniesienie poziomu żelaza w jego organizmie powinno spowodować, że niemowlak będzie bardziej żywy, chętny do obserwowania i poznawania świata. 

  Apatyczny noworodek 

  Już wiemy, że jedną z przyczyn ospałości i apatii dziecka może być choroba. Jeśli jednak wykluczymy ten powód, musimy się skupić na dokładnej obserwacji zachowania dziecka. Diagnozowaniu i ocenie jego zachowania może posłużyć skala Brazeltona, która pomaga w ocenie stanu emocjonalnego dziecka i jego komunikowania się z otoczeniem. Rodzice, którzy są zaniepokojeni zachowaniem swojego dziecka, powinni udać się do lekarza, który zaobserwuje jak wyglądają u dziecka poszczególne stany świadomości, czyli: 

  • głęboki sen;
  • lekki sen;
  • pogranicze między snem a świadomością (w tym stanie dziecko "odpowiada" swoim zachowaniem na bodźce dźwiękowe, gdy zwraca głowę w kierunku dźwięku);
  • spokojne czuwanie (dziecko pozwala na nawiązanie z nim szybkiego kontaktu, jest chętne do zabawy);
  • czuwanie z pobudzeniem (w tym stanie dziecko marudzi i kwili);
  • głośny płacz.  

  Badanie skalą Brazeltona pokazuje, że nie tylko płacz noworodka, ale i jego sen, są źródłem niezwykle cennych informacji o stanie zdrowia dziecka i poziomie jego rozwoju emocjonalnego. Dzięki temu można ocenić, dlaczego dziecko jest ospałe, apatyczne, nie chce jeść lub słabo reaguje na bodźce. Opiekunowie czasem mogą nie zauważyć, że apatyczność dziecka wynika z ich nieprawidłowego postępowania, bo nie potrafią odczytać znaków, jakie wysyła im maleństwo. Dlatego też niezwykle ważna jest wizyta u specjalisty, który zwróci uwagę na błahe z pozoru sygnały komunikacyjne dziecka. 

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejdziecko.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Desery i przekąski mają najwięcej zwolenników wśród dzieci, które nade wszystko cenią sobie ich słodki smak. Rodzice są zwykle dość krytyczni w stosunku do słodyczy - ich sceptycyzm wynika przede...

  Najczęściej czytane

  Jesienią należy zwrócić szczególną uwagę na strój dziecka. Garderoba...
  W szafie niemowlaka nie może zabraknąć czapeczki. Wysoko usytuowana w...
  Kolorowa prasa często podaje, że gwiazdy zapłaciły za poród poprzez...
  Zazwyczaj o tym, że jesteśmy w ciąży, dowiadujemy się z domowego testu...
  Pierwsze urodziny to dobry moment na przemyślenie nowego jadłospisu dla...
  Przygotowanie drugiego śniadania dla dziecka do szkoły to prawdziwe...
  Dziś dla siedmiomiesięcznych niejadków pyszne „małe co niecordquo...
  Obejrzyj materiał wideo
  Nie masz pomysłu na zabawy z dzieckiem w domu? Zawiąż chustę do noszenia...
  Wraz z nadejściem pierwszych chłodów w sklepach Smyk pojawiła się...
  Urządzenie atrakcyjnego pokoju dla dwójki dzieci, w szczególności gdy...

  Ostatnie komentarze

  • (20)

   Witam,robiłam dzisiaj badania HCG ilościowe i wynik wyszedł 41488,4 mUl/ml. Czy oznacza to,ze jestem w ciąży?Dziękuję za odpowiedź

  • (204)

   A Ty co chrześcijański nawracacz dusz i wszechwiedzący/a? Jakim prawem piszesz do niej w ten sposób? Co według ciebie udane życie to tylko z mężem? Dewotka. Czas życie jest szczęśliwsze w związku niemałżeńskim niż koszmar w małżeńskim. Nie masz prawa...

  • (3)

   moja dziewczyna tez jest w ciąży i jakos żyje a wy marudzicie w tych komentarza ale wam powiem nie każdy ojciec jest gotowy być tata lub mamą

  • (1)

   Moja córeczka 13 sierpnia skończy 6miesięcy i ma już 80cm długości- po rodzicach będzie wysoka, mama-185cm a tata-188cm.

  • (68)

   Przyczyną autyzmu jest rtęć w szczepionkach pokazano na you tube jak rtęć niczczy nowo powstałe komórki nerwowe i otoczkę mielinową wokół nerwów ,nie ma bezpiecznych dawek rtęci WHO podała że kazda ilość jest toksyczna.