Apatyczny noworodek

  Apatyczny noworodek to problem wielu rodziców, którzy martwią się, że zachowanie ich dziecka jest podyktowane wadami rozwojowymi. Nie musi tak być, ale żeby to stwierdzić, konieczna jest dokładna obserwacja zachowania noworodka. Po pierwsze, apatyczność dziecka może wynikać z jakiegoś stanu chorobowego, np. gorączki, kataru czy anemii. Po drugie, ospałość i senność noworodka może wynikać z pewnych niedogodności, które przeszkadzają dziecku normalnie egzystować. Ospały noworodek będzie zatem wysyłał szereg świadczących o tym stanie sygnałów, które należy dobrze ocenić, a służy do tego skala Brazeltona. 

  Ospały noworodek

  Noworodek w domu to prawdziwe szczęście, na które rodzice czekali dziewięć długich miesięcy. Niestety, nie wszyscy opiekunowie mogą się w pełni cieszyć z posiadania dziecka, ponieważ ich niemowlę płacze, nie uśmiechasię, jest apatyczne i nie szuka kontaktu z otoczeniem. Dlaczego tak jest? Dlaczego niektóre dzieci są od pierwszych chwil życia żywiołowe i pełne radości, a inne ospałe lub skłonne do płaczu? Jak należy wówczas opiekować się dzieckiem? Po pierwsze, apatia może pojawić się, gdy niemowlę jest chore. Wówczas traci ochotę na kontakty z otoczeniem i chęć do poznawania świata. To pierwszy i bardzo wyraźny sygnał zbliżającej się (lub już rozwiniętej) choroby, którą rodzice muszą potraktować poważnie i udać się z dzieckiem do pediatry. 

  Inną przyczyną senności i ospałości dziecka może być katar. Niemowlaki oddychają przez nos, a kiedy pojawi się katar, tracą apetyt, nie chcą spać. Noworodek jest senny i apatyczny także wtedy, gdy ma anemię. Pojawia się ona u niego jako efekt niedoboru żelaza w ostatnich tygodniach ciąży. Anemia u noworodka charakteryzuje się zbliżownymi objawami chorobowymi jak w przypadku osób dorosłych, czyli sennością, brakiem apetytu, szybkim męczeniem się. Przesadnie senny noworodek powinien wówczas być odpowiednio leczony przez pediatrę. Podniesienie poziomu żelaza w jego organizmie powinno spowodować, że niemowlak będzie bardziej żywy, chętny do obserwowania i poznawania świata. 

  Apatyczny noworodek 

  Już wiemy, że jedną z przyczyn ospałości i apatii dziecka może być choroba. Jeśli jednak wykluczymy ten powód, musimy się skupić na dokładnej obserwacji zachowania dziecka. Diagnozowaniu i ocenie jego zachowania może posłużyć skala Brazeltona, która pomaga w ocenie stanu emocjonalnego dziecka i jego komunikowania się z otoczeniem. Rodzice, którzy są zaniepokojeni zachowaniem swojego dziecka, powinni udać się do lekarza, który zaobserwuje jak wyglądają u dziecka poszczególne stany świadomości, czyli: 

  • głęboki sen;
  • lekki sen;
  • pogranicze między snem a świadomością (w tym stanie dziecko "odpowiada" swoim zachowaniem na bodźce dźwiękowe, gdy zwraca głowę w kierunku dźwięku);
  • spokojne czuwanie (dziecko pozwala na nawiązanie z nim szybkiego kontaktu, jest chętne do zabawy);
  • czuwanie z pobudzeniem (w tym stanie dziecko marudzi i kwili);
  • głośny płacz.  

  Badanie skalą Brazeltona pokazuje, że nie tylko płacz noworodka, ale i jego sen, są źródłem niezwykle cennych informacji o stanie zdrowia dziecka i poziomie jego rozwoju emocjonalnego. Dzięki temu można ocenić, dlaczego dziecko jest ospałe, apatyczne, nie chce jeść lub słabo reaguje na bodźce. Opiekunowie czasem mogą nie zauważyć, że apatyczność dziecka wynika z ich nieprawidłowego postępowania, bo nie potrafią odczytać znaków, jakie wysyła im maleństwo. Dlatego też niezwykle ważna jest wizyta u specjalisty, który zwróci uwagę na błahe z pozoru sygnały komunikacyjne dziecka. 

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejdziecko.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Sposób, w jaki wychowujemy nasze dzieci, jest kwestią indywidualną. Należy także pamiętać, że żaden styl nie jest idealny – każdy ma swoje plusy i minusy, zwolenników i przeciwników. Z łatwością mo...

  Najczęściej czytane

  Jesienią należy zwrócić szczególną uwagę na strój dziecka. Garderoba...
  Wraz z nadejściem pierwszych chłodów w sklepach Smyk pojawiła się...
  W sklepach Reserved Kids pojawiła się niezwykła linia odzieży dziecięcej,...
  Urządzenie atrakcyjnego pokoju dla dwójki dzieci, w szczególności gdy...
  Z myślą o zbliżających się świętach firma Mothercare stworzyła bajeczną...
  Wiosna w pełni! Warto zaopatrzyć swoją pociechę w kolorowe i wygodne...
  14 lutego to dzień, w którym pragniemy dzielić się miłością z najbliższymi...
  Dziewczynki naśladują swoje mamy i tak jak one chcą się ładnie ubierać....
  Nie masz jeszcze mikołajkowego prezentu dla dziecka? To ostatnia chwila, ż...
  Lis to rude, miękkie i miło wyglądające zwierzątko, które pomimo swej...

  Ostatnie komentarze

  • (1)

   ja stosuję styl - ja po prostu płynę wraz z nurtem - nie dam sobie wejść na głowę ale i nie jestem szczególnie surowa... zwracam uwagę na edukację, ale nie tylko. Pozwalam badać świat ale tez ukierunkowuję... nie wuem czy ma to nazwę :D

  • (1)

   MOTTO: CZŁOWIEK JAK KAŻDY ORGANIZM ŻYWY NA NASZEJ PLANECIE, TYJE Z DWÓCH POWODÓW GŁÓWNYCH. *****

   1. PIERWSZY POWÓD:
   To spożycie zbyt dużej ilości tłuszczu, który wchłania się szybko w jelicie cienkim i odkłada jako tłuszcz ju...

  • (18)

   widze ze nie tylko ja mam problem z odczytaniem wynikow.przede mna swieta,czuje ze najdlozsze w historii, i ta niewiadoma w dalszym ciagu, jak by nie mozna bylo prosciej, a tak czlowiek wariuje z ta niewiedza.proste pytanie a tak skomplikowana odp./p...

  • (5)

   Zawsze myślałam że wolę cesarkę, ale jak tak piszecie zaczynam mieć wątpliwości...

  • (1)

   Co to za wysypka na zdjeciu?