Bakterie w moczu w ciąży

  Infekcje układu moczowego to częsta dolegliwość ciążowa. U kobiet w ciąży następuje spadek odporności, w związku z czym organizm ciężarnych łatwo poddaje się działaniu bakterii i wirusów. Podczas kontrolnych wizyt lekarz zaleci wykonanie badania moczu. Badanie pomoże wykryć infekcje, które w początkowej fazie są bezobjawowe. Bakterie w moczu wykrywane są często u ciężarnych.

  Infekcje układu moczowego w ciąży

  Hormony w ciąży (progesteron i estrogen) sprawiają, że drogi moczowe kobiety są przekrwione i poszerzone. W związku z tym odpływ moczu jest spowolniony. Długie przetrzymywanie moczu może doprowadzić do rozwoju bakterii. W ciąży zmienia się odczyn moczu na mniej kwaśny. To również sprzyja rozwojowi bakterii. Bakterie w moczu są wykrywane podczas kontrolnych badań moczu.

  Najczęstsze objawy zakażenia dróg moczowych to:

  • pieczenie podczas oddawania moczu, 
  • uczucie ciągłego napierania na pęcherz,
  • krew w moczu,
  • gorączka,
  • bóle brzucha.

  Zakażenie dróg moczowych powinno być leczone przy użyciu antybiotyku. Inne metody mogą nie przynieść skutku. Antybiotyki muszą być bezpieczne dla kobiety w ciąży. Ciężarna nie może przyjmować żadnych leków bez porozumienia z lekarzem. Zaniedbanie zakażenia w ciąży może przynieść negatywne skutki. Infekcje dróg moczowych lubią nawracać, a niedoleczone do końca wracają bardzo szybko. Zapalenie dróg moczowych jest niebezpieczne dla płodu. U kobiet, które odwlekają rozpoczęcie leczenia często dochodzi do odmiedniczkowego zapalenia nerek. Konsekwencje zaniedbań to również: poronienie, przedwczesny poród lub urodzenie dziecka o niskiej masie urodzeniowej.

  Badanie moczu w ciąży

  Badanie moczu to najczęściej wykonywane badanie w ciąży. Lekarz zazwyczaj zaleca jego wykonanie podczas każdej wizyty. Przyczyną takich zaleceń jest fakt, że większość infekcji układu moczowego rozwija się bezobjawowo. Badanie moczu zlecane jest na pierwszej wizycie u lekarza. Następnie wykonywane jest między 16 a 18 tygodniem, 28 a 30 tygodniem, 36 a 38 tygodniem i około 40 tygodnia. Badania wykrywają wszystkie zaburzenia pracy nerek oraz wszystkie infekcje układu moczowego. Składniki, których nie powinno być w moczu to: cukier, białko, bilirubina, ketony. W moczu można wykryć niewielkie ilości leukocytów i erytrocytów. Jeżeli erytrocyty i leukocyty występują w moczu w zbyt dużej ilości, konieczne będzie wykonanie posiewu moczu.

  O czym świadczą wyniki badań moczu? W moczu nie powinno być białka i cukru. Cukier w moczu oznacza cukrzycę ciążową. Białko w moczu świadczy o zatruciu ciążowym. Odpowiednio wcześnie postawiona diagnoza pozwoli włączyć leczenie. Nie można dopuścić do rozwoju chorób, gdyż może mieć to negatywny wpływ na rozwój dziecka i rozwój ciąży. Odpowiednie wyniki badania moczu to: kwaśny odczyn, brak bilirubiny, niewielkie ilości urobilinogenu, brak ciał ketonowych.

  Norma ciężaru właściwego to 1,005-1,030 g/cm3. Zbyt niski wynik wskazuje na rozcieńczenie moczu po przebytej chorobie nerek lub z powodu wypicia dużej ilości napojów. Z kolei zbyt duży wynik oznacza zagęszczenie moczu. Do zagęszczenia dochodzi pod wpływem biegunki w ciąży lub wymiotów w ciąży.

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejdziecko.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Desery i przekąski mają najwięcej zwolenników wśród dzieci, które nade wszystko cenią sobie ich słodki smak. Rodzice są zwykle dość krytyczni w stosunku do słodyczy - ich sceptycyzm wynika przede...

  Najczęściej czytane

  Jesienią należy zwrócić szczególną uwagę na strój dziecka. Garderoba...
  Wraz z nadejściem pierwszych chłodów w sklepach Smyk pojawiła się...
  Z myślą o zbliżających się świętach firma Mothercare stworzyła bajeczną...
  W sklepach Reserved Kids pojawiła się niezwykła linia odzieży dziecięcej,...
  Urządzenie atrakcyjnego pokoju dla dwójki dzieci, w szczególności gdy...
  Kolorowa prasa często podaje, że gwiazdy zapłaciły za poród poprzez...
  Czkawka to rytmiczne skurcze przepony, spowodowane podrażnieniem nerwu b...
  Zazwyczaj o tym, że jesteśmy w ciąży, dowiadujemy się z domowego testu...
  Jeśli chcesz ograniczyć ilość sztucznych barwników w diecie dziecka,...
  Dziewczynki naśladują swoje mamy i tak jak one chcą się ładnie ubierać....

  Ostatnie komentarze

  • (20)

   Witam,robiłam dzisiaj badania HCG ilościowe i wynik wyszedł 41488,4 mUl/ml. Czy oznacza to,ze jestem w ciąży?Dziękuję za odpowiedź

  • (204)

   A Ty co chrześcijański nawracacz dusz i wszechwiedzący/a? Jakim prawem piszesz do niej w ten sposób? Co według ciebie udane życie to tylko z mężem? Dewotka. Czas życie jest szczęśliwsze w związku niemałżeńskim niż koszmar w małżeńskim. Nie masz prawa...

  • (3)

   moja dziewczyna tez jest w ciąży i jakos żyje a wy marudzicie w tych komentarza ale wam powiem nie każdy ojciec jest gotowy być tata lub mamą

  • (1)

   Moja córeczka 13 sierpnia skończy 6miesięcy i ma już 80cm długości- po rodzicach będzie wysoka, mama-185cm a tata-188cm.

  • (68)

   Przyczyną autyzmu jest rtęć w szczepionkach pokazano na you tube jak rtęć niczczy nowo powstałe komórki nerwowe i otoczkę mielinową wokół nerwów ,nie ma bezpiecznych dawek rtęci WHO podała że kazda ilość jest toksyczna.