Biegunka u niemowlaka

  Biegunka u dzieci wywołuje wiele nieprzyjemnych objawów. Dziecko oddaje wodniste lub półwodniste stolce. W kupce może pojawić się śluz lub krew. Oprócz tego dziecko może gorączkować, wymiotować, przyjmować małą ilość płynów, cierpieć na bóle brzucha i brak apetytu. Najczęstszą przyczyną biegunki są wirusy, bakterie lub pasożyty. Inne powody biegunki wiążą się z przyjmowanymi pokarmami. Jak pomóc dziecku zmagającemu się z biegunką?

  Objawy i przyczyny biegunki

  U dzieci karmionych butelką biegunkę stwierdza się, jeżeli maluchy oddają wodniste lub półwodniste stolce kilka lub kilkanaście razy dziennie. W stolcach zazwyczaj występują niestrawione resztki pokarmu, krew, śluz, ropa. Dzieci karmione piersią mają biegunkę, gdy oddają stolec więcej razy niż zazwyczaj, a w kupce dziecka pojawia się krew lub śluz. Oprócz konsystencji i częstotliwości oddawania stolca, o biegunce świadczą: gorączka, wymioty, bóle brzucha, brak apetytu, kiepskie samopoczucie.

  Najczęstszą przyczyną biegunki są wirusy lub bakterie. Z wirusów najaktywniejsze w tej dziedzinie są rotawirusy, a z bakterii gronkowce i pałeczki E. coli. Za pojawienie się biegunki odpowiedzialne są też pasożyty (lamblie, owsiki, glista ludzka). Inne przyczyny biegunki to: nieświeży pokarm, alergia pokarmowa (alergia na mleko krowie), nieprawidłowa dieta, ząbkowanie, przyjmowanie antybiotyków, mukowiscydoza, zbliżająca się infekcja, nieprawidłowości w jelicie grubym.

  Żeby przeciwdziałać pojawieniu się biegunce, należy zadbać o bezpieczeństwo przechowywania jedzenia, o higienę przygotowywania posiłków, świeżość potraw. Biegunka może mieć różny przebieg. Biegunce łagodnej nie towarzyszą inne objawy. Dziecko oddaje jedynie luźne stolce. Jeżeli oprócz luźnych stolców ze śluzem dziecko ma gazy, nie chce pić, wymiotuje i ma wysoką gorączkę, biegunka ma postać ciężką. Jeżeli do tych objawów dołączy krew w stolcu, biegunka może być toksyczna. Biegunka przewlekła trwa do dwóch tygodni, stolce oddawane są tuż po jedzeniu, a dziecko ma dużo gazów.

  Leczenie biegunki

  Nieleczona biegunka jest groźna dla dziecka. Maluchowi grozi odwodnienie organizmu, gdyż traci on więcej płynów niż przyjmuje. Brak wody i elektrolitów w organizmie dziecka uniemożliwia organizmowi prawidłowe funkcjonowanie. Jak rozpoznać odwodnienie? Zapadające się ciemiączko, zapadające oczodoły, brak łez podczas płaczu, ciemne zabarwienie moczu, brak śliny, suche usta i język, sucha skóra. Jeżeli u twojego dziecka pojawi się biegunka, umów się na wizytę do lekarza. Maluch z toksyczną biegunką powinien być hospitalizowany.

  Podczas biegunki, zwłaszcza przez pierwsze godziny należy podawać dziecku płyn nawadniający. Dziecko powinno w tym czasie dostawać dużo picia. Odpowiednie będzie mleko matki. Jeżeli karmisz butelką, podawaj dziecku przegotowaną wodę, herbatkę rumiankową, herbatkę koperkową. Pamiętaj, by nie słodzić picia, nieodpowiednia będzie też herbata czarna. Żeby nie spowodować wymiotów, podawaj picie w małych ilościach. Zapisz ilość wypitych płynów i oddanych stolców. Informacje te będą potrzebne lekarzowi.

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Komentarze

  czyli, jak tylko pojawi się biegunka, to iść z maluchem do lekarza?

  koniecznie przy biegunce należy pamiętać o lekkiej diecie i nawodnieniu małego organizmu, ja zawsze podaję mojemu dziecku, także przy wymiotach płyn nawadniający kótry uzupełni utracone elektrolity, dla maluszków poniżej 6 mies polecany jest ten bezsmakowy, dobrze jest tez stosować probiotyki które wspomogą pracę układu trawiennego

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejdziecko.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Myślisz, że po porodzie możesz wrócić do dawnych nawyków żywieniowych? Nie, jeżeli karmisz piersią. To, co ląduje na twoim talerzu ma ogromny wpływ na zdrowie dziecka. Dlatego w przypadku gdy u...

  Najczęściej czytane

  Jesienią należy zwrócić szczególną uwagę na strój dziecka. Garderoba...
  Wraz z nadejściem pierwszych chłodów w sklepach Smyk pojawiła się...
  W sklepach Reserved Kids pojawiła się niezwykła linia odzieży dziecięcej,...
  Urządzenie atrakcyjnego pokoju dla dwójki dzieci, w szczególności gdy...
  Z myślą o zbliżających się świętach firma Mothercare stworzyła bajeczną...
  Wiosna w pełni! Warto zaopatrzyć swoją pociechę w kolorowe i wygodne...
  14 lutego to dzień, w którym pragniemy dzielić się miłością z najbliższymi...
  Dziewczynki naśladują swoje mamy i tak jak one chcą się ładnie ubierać....
  Nie masz jeszcze mikołajkowego prezentu dla dziecka? To ostatnia chwila, ż...
  Lis to rude, miękkie i miło wyglądające zwierzątko, które pomimo swej...

  Ostatnie komentarze

  • (2)

   ja byłam w zaawansowanej ciąży latem i muszę przyznać że rzeczywiście upał nie do zniesienia...ale wszytsko da się wytrzymać!

  • (4)

   Po cesarce można czuć się świetnie. U mnie tak było, prawie biegałam juz następnego dnia (prawie, bo pielęgniarki mnie stopowały). Za to, gdy emocje opadły, odczułam jakie operacja niesie ze sobą obciążenie dla organizmu. Spacer - tylko powolutku, na...

  • (1)

   Oprócz "książkowych" zabaw, można w weekend przejść się do teatru dla dzieci, np. Teatru Małego Widza w Warszawie

  • (4)

   Ja jestem w 21 tc i poki co plus 3 kilo, jem w normalnych ilosciach nie mam napadow obzarstwa

  • (1)

   Niestety jak ktoś myśli że po porodzie będzie mógł jesc co chce to jest w błędzie... chyba że nie zależy mu na zdrowiu dziecka... ale w sumie jak się tyle wytrzymało bez kawy alkoholu itp to już się potem tak nie ma na to ochoty jak wcześniej. czł...