Biegunka u niemowlaka

  Biegunka u dzieci wywołuje wiele nieprzyjemnych objawów. Dziecko oddaje wodniste lub półwodniste stolce. W kupce może pojawić się śluz lub krew. Oprócz tego dziecko może gorączkować, wymiotować, przyjmować małą ilość płynów, cierpieć na bóle brzucha i brak apetytu. Najczęstszą przyczyną biegunki są wirusy, bakterie lub pasożyty. Inne powody biegunki wiążą się z przyjmowanymi pokarmami. Jak pomóc dziecku zmagającemu się z biegunką?

  Objawy i przyczyny biegunki

  U dzieci karmionych butelką biegunkę stwierdza się, jeżeli maluchy oddają wodniste lub półwodniste stolce kilka lub kilkanaście razy dziennie. W stolcach zazwyczaj występują niestrawione resztki pokarmu, krew, śluz, ropa. Dzieci karmione piersią mają biegunkę, gdy oddają stolec więcej razy niż zazwyczaj, a w kupce dziecka pojawia się krew lub śluz. Oprócz konsystencji i częstotliwości oddawania stolca, o biegunce świadczą: gorączka, wymioty, bóle brzucha, brak apetytu, kiepskie samopoczucie.

  Najczęstszą przyczyną biegunki są wirusy lub bakterie. Z wirusów najaktywniejsze w tej dziedzinie są rotawirusy, a z bakterii gronkowce i pałeczki E. coli. Za pojawienie się biegunki odpowiedzialne są też pasożyty (lamblie, owsiki, glista ludzka). Inne przyczyny biegunki to: nieświeży pokarm, alergia pokarmowa (alergia na mleko krowie), nieprawidłowa dieta, ząbkowanie, przyjmowanie antybiotyków, mukowiscydoza, zbliżająca się infekcja, nieprawidłowości w jelicie grubym.

  Żeby przeciwdziałać pojawieniu się biegunce, należy zadbać o bezpieczeństwo przechowywania jedzenia, o higienę przygotowywania posiłków, świeżość potraw. Biegunka może mieć różny przebieg. Biegunce łagodnej nie towarzyszą inne objawy. Dziecko oddaje jedynie luźne stolce. Jeżeli oprócz luźnych stolców ze śluzem dziecko ma gazy, nie chce pić, wymiotuje i ma wysoką gorączkę, biegunka ma postać ciężką. Jeżeli do tych objawów dołączy krew w stolcu, biegunka może być toksyczna. Biegunka przewlekła trwa do dwóch tygodni, stolce oddawane są tuż po jedzeniu, a dziecko ma dużo gazów.

  Leczenie biegunki

  Nieleczona biegunka jest groźna dla dziecka. Maluchowi grozi odwodnienie organizmu, gdyż traci on więcej płynów niż przyjmuje. Brak wody i elektrolitów w organizmie dziecka uniemożliwia organizmowi prawidłowe funkcjonowanie. Jak rozpoznać odwodnienie? Zapadające się ciemiączko, zapadające oczodoły, brak łez podczas płaczu, ciemne zabarwienie moczu, brak śliny, suche usta i język, sucha skóra. Jeżeli u twojego dziecka pojawi się biegunka, umów się na wizytę do lekarza. Maluch z toksyczną biegunką powinien być hospitalizowany.

  Podczas biegunki, zwłaszcza przez pierwsze godziny należy podawać dziecku płyn nawadniający. Dziecko powinno w tym czasie dostawać dużo picia. Odpowiednie będzie mleko matki. Jeżeli karmisz butelką, podawaj dziecku przegotowaną wodę, herbatkę rumiankową, herbatkę koperkową. Pamiętaj, by nie słodzić picia, nieodpowiednia będzie też herbata czarna. Żeby nie spowodować wymiotów, podawaj picie w małych ilościach. Zapisz ilość wypitych płynów i oddanych stolców. Informacje te będą potrzebne lekarzowi.

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Komentarze

  czyli, jak tylko pojawi się biegunka, to iść z maluchem do lekarza?

  koniecznie przy biegunce należy pamiętać o lekkiej diecie i nawodnieniu małego organizmu, ja zawsze podaję mojemu dziecku, także przy wymiotach płyn nawadniający kótry uzupełni utracone elektrolity, dla maluszków poniżej 6 mies polecany jest ten bezsmakowy, dobrze jest tez stosować probiotyki które wspomogą pracę układu trawiennego

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejdziecko.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Ciąża jest okresem ogromnych zmian i jeżeli chodzi o życie, i ciało kobiety. Z tego powodu warto przygotować organizm do nowej sytuacji. W ten sposób, gdy już zajdziesz w ciążę, nie będziesz musiał...

  Najczęściej czytane

  Jesienią należy zwrócić szczególną uwagę na strój dziecka. Garderoba...
  Wraz z nadejściem pierwszych chłodów w sklepach Smyk pojawiła się...
  Z myślą o zbliżających się świętach firma Mothercare stworzyła bajeczną...
  W sklepach Reserved Kids pojawiła się niezwykła linia odzieży dziecięcej,...
  Urządzenie atrakcyjnego pokoju dla dwójki dzieci, w szczególności gdy...
  Kolorowa prasa często podaje, że gwiazdy zapłaciły za poród poprzez...
  Czkawka to rytmiczne skurcze przepony, spowodowane podrażnieniem nerwu b...
  Zazwyczaj o tym, że jesteśmy w ciąży, dowiadujemy się z domowego testu...
  Jeśli chcesz ograniczyć ilość sztucznych barwników w diecie dziecka,...
  Dziewczynki naśladują swoje mamy i tak jak one chcą się ładnie ubierać....

  Ostatnie komentarze

  • (1)

   Moja córeczka 13 sierpnia skończy 6miesięcy i ma już 80cm długości- po rodzicach będzie wysoka, mama-185cm a tata-188cm.

  • (68)

   Przyczyną autyzmu jest rtęć w szczepionkach pokazano na you tube jak rtęć niczczy nowo powstałe komórki nerwowe i otoczkę mielinową wokół nerwów ,nie ma bezpiecznych dawek rtęci WHO podała że kazda ilość jest toksyczna.

  • (6)

   To jest prawda co tu pisze.

  • (3)

   Margo, mam identyczną sytuację, suchy chleb, makaron bez dodatków cieszą się największym zainteresowaniem, na szczęście zjedzą również normalne posiłki. Najtrudniej przekonać ich do nowego produktu, dorosły spróbuje i powie, że np. mu nie smakuje, a...

  • (1)

   O :) Bez gryzaczków to ani rusz. Mamy takiego gryzakośliniaka, że główka jest doczepiana do śliniaka, naprawdę fajnie się sprawdza (to się nazywa superro). Bardzo fajne też okazały się gryzaczki z drewna klonowego (mamy taką rybkę na zawieszce)