Ból jajników w ciąży

  Ból jajników w ciąży lokalizowany jest w okolicach brzucha. Bóle brzucha są w okresie ciąży bardzo niepokojące. Przyszła mama martwi się o zdrowie dziecka. Jeżeli kobieta jest w zaawansowanej ciąży, ból brzucha może znamionować przedwczesny poród. W każdym z tych przypadków nie można go lekceważyć, należy skonsultować się z lekarzem. Ból w okolicach podbrzusza często bywa powodowany problemami z jajnikami. Ból występuje po jednej lub po obu stronach podbrzusza, przypomina ból przedmiesiączkowy. W pierwszych tygodniach bóle jajników są objawem ciąży, powstają na skutek powiększenia się macicy.

  Przyczyny bólu jajników w ciąży

  Dolegliwości ciążowe, choć normalne, wymagają konsultacji lekarzy. Czasami kryje się pod nimi stan zagrażający zdrowiu i życiu matki i dziecka. Łagodne bóle brzucha w pierwszych tygodniach ciąży mogą być objawem poronienia. Niemniej jednak bóle jajników w pierwszych tygodniach po zapłodnieniu są reakcją naturalną, wynikającą z powiększenia się macicy. Bóle te to reakcja macicy i jajników na zanik cyklu owulacyjnego. Ciąża jest dużym szokiem dla organizmu, musi minąć trochę czasu, by organizm dostosował się do nowych warunków. Jeżeli jednak bólom podbrzusza towarzyszy plamienie w ciąży lub krwawienie w ciąży i wysoka temperatura ciała, należy czym prędzej udać się do lekarza.

  Ból podbrzusza jest wynikiem rozciągania więzadeł macicy i powiększania się dziecka. Płód jest coraz większy, więc naciska na narządy wewnętrzne. Jeżeli lekarz pozwoli, kobieta może wziąć łagodne leki rozkurczające. Ponieważ leki w ciąży mogą stanowić zagrożenie dla dziecka, kobieta nie może zażywać jakichkolwiek preparatów na własną rękę. Obfite upławy i gorączka towarzyszące bólom jajników są bardzo niepokojące. Nie można ich lekceważyć i starać się leczyć samemu. Bóle jajników mogą pojawić się również po odbytym stosunku płciowym. Ich przyczyną jest zapalenie przydatków. Objawy zapalenia przydatków to, oprócz bólów jajnika, częstomocz, trudności z oddawaniem moczu.

  Zapalenie jajników lub zapalenie jajowodów wywołuje punktowy ból, wyciek z dróg rodnych serowatej wydzieliny, gorączkę. Objawy zapalenia jajników przypominają zapalenie macicy, endometriozę, choroby przenoszone drogą płciową. Ból jednego jajnika, nitkowate tętno, silne poty mogą być oznaką ciąży jajowodowej. Konieczna jest w takim wypadku natychmiastowa pomoc lekarza.

  Leczenie bólu jajników

  Niekiedy ból jajników jest spowodowany istnieniem torbieli na jajnikach. W takim wypadku kobieta ciężarna musi dużo leżeć i unikać dużego wysiłku fizycznego oraz gwałtownych ruchów. Duże obciążenie fizyczne może spowodować pęknięcie torbieli, a to prowadzi do zapalenia otrzewnej. W niektórych wypadkach kobieta musi poddać się hospitalizacji – wymagane jest leżenie w szpitalu. Wówczas przyszła mama dostaje antybiotyki i łagodne środki przeciwbólowe.

  Leki w ciąży, choć niepolecane, czasami niosą mniejsze zagrożenie niż zaniedbanie leczenia i pozostawienie choroby samej sobie. Zabiegi chirurgiczne w ciąży mogą doprowadzić do utraty ciąży, więc wykonuje się je tylko w nagłych wypadkach. W wyniku hospitalizacji torbiel może zmniejszyć się samoistnie. Jeżeli jednak po porodzie torbiel nadal jest duża, można wówczas usunąć ją chirurgicznie.

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Komentarze

  ja na początku ciąży odczuwałam tego typu bóle, ale lekarz stwierdził, że to powiększanie macicy i żebym się nie martwiła.

  od dwóch tygodni mam bóle podbrzusza zrobiłam test wyszło że jestem w ciąży we wtorek mam wizytę u lekarza boję się

  Będąc w ciąży odczuwałam dość silne bóle jajników oraz takie :ciągnięcie: podbrzusza.. lekarz twierdził, że to normalne gdyż macica się rozciąga.. tydzień później poroniłam...

  O ciąży dowiedziałam się w 5 tygodniu również odczuwałam bóle jajników i takie ciągnięcie lekarka stwierdziła w czasie wizyty, że nie ma się czym martwić. Po dwóch dniach trafiłam do szpitala. Poroniłam...[*]

  Tez mam takie bóle ... Miałam je już dwa tyg wcześniej jak się dowiedziałam że jestem w ciązy a teraz aktualnie jestem w 8-ym tyg ciąży i boli mnie cały czas.

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejdziecko.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Desery i przekąski mają najwięcej zwolenników wśród dzieci, które nade wszystko cenią sobie ich słodki smak. Rodzice są zwykle dość krytyczni w stosunku do słodyczy - ich sceptycyzm wynika przede...

  Najczęściej czytane

  Jesienią należy zwrócić szczególną uwagę na strój dziecka. Garderoba...
  Wraz z nadejściem pierwszych chłodów w sklepach Smyk pojawiła się...
  Z myślą o zbliżających się świętach firma Mothercare stworzyła bajeczną...
  W sklepach Reserved Kids pojawiła się niezwykła linia odzieży dziecięcej,...
  Urządzenie atrakcyjnego pokoju dla dwójki dzieci, w szczególności gdy...
  Kolorowa prasa często podaje, że gwiazdy zapłaciły za poród poprzez...
  Czkawka to rytmiczne skurcze przepony, spowodowane podrażnieniem nerwu b...
  Zazwyczaj o tym, że jesteśmy w ciąży, dowiadujemy się z domowego testu...
  Jeśli chcesz ograniczyć ilość sztucznych barwników w diecie dziecka,...
  Dziewczynki naśladują swoje mamy i tak jak one chcą się ładnie ubierać....

  Ostatnie komentarze

  • (204)

   A Ty co chrześcijański nawracacz dusz i wszechwiedzący/a? Jakim prawem piszesz do niej w ten sposób? Co według ciebie udane życie to tylko z mężem? Dewotka. Czas życie jest szczęśliwsze w związku niemałżeńskim niż koszmar w małżeńskim. Nie masz prawa...

  • (3)

   moja dziewczyna tez jest w ciąży i jakos żyje a wy marudzicie w tych komentarza ale wam powiem nie każdy ojciec jest gotowy być tata lub mamą

  • (19)

   Czytam te komentarze i mam wrażenie, że niewiele osób czytało artykuł.

  • (1)

   Moja córeczka 13 sierpnia skończy 6miesięcy i ma już 80cm długości- po rodzicach będzie wysoka, mama-185cm a tata-188cm.

  • (68)

   Przyczyną autyzmu jest rtęć w szczepionkach pokazano na you tube jak rtęć niczczy nowo powstałe komórki nerwowe i otoczkę mielinową wokół nerwów ,nie ma bezpiecznych dawek rtęci WHO podała że kazda ilość jest toksyczna.