Brak pokarmu w piersiach

  Brak pokarmu przy karmieniu piersią to wielkie zmartwienie dla młodej mamy. Tuż po porodzie organizm kobiety wytwarza siarę, gęstą substancję, dzięki której możliwe jest żywienie noworodka. Mimo że ilości siary są niewielkie, wystarczą do tego, by zaspokoić pierwsze potrzeby malucha. Jeśli później pojawi się problem z karmieniem piersią, należy poszukać jego przyczyny. Zdarza się, że brak pokarmu występuje po cesarce. Innym razem problemy są spowodowane stresem lub niewłaściwym przystawianiem dziecka.

  Przyczyny braku pokarmu

  Kobiety po porodzie uważnie obserwują swoje piersi, które zmieniły się pod wpływem ciąży, a następnie w wyniku karmienia. Z czasem zmniejsza się obrzęk i wrażliwość piersi, zmniejsza się też lub zanika całkowicie wyciek mleka z piersi. To zupełnie normalny proces. Problem z karmieniem piersią pojawia się wtedy, gdy organizm kobiety nie produkuje pokarmu. Jakie mogą być tego przyczyny?

  • Cesarskie cięcie – dość często zjawisko braku pokarmu pojawia się u kobiet, które rodziły przez cesarskie cięcie; w ich przypadku rozwój laktacji jest możliwy, jednak może to potrwać trochę dłużej.
  • Mniejsze zapotrzebowanie na mleko matki – kobiety, które wróciły po ciąży do pracy zazwyczaj wprowadzają niemowlakowi dietę mieszaną; wówczas dziecko rzadziej ssie pierś kobiety, a jej organizm produkuje mniej mleka.
  • Stres – wpływa negatywnie na organizm młodej mamy i może być przyczyną zmniejszenia lub całkowitego zaniku pokarmu.
  • Kolejna ciąża – niektóre kobiety zachodzą w ciążę jeszcze w okresie laktacji; organizm kobiety zaczyna koncentrować się na potrzebach płodu i jego odżywieniu.
  • Niewłaściwa technika karmienia – jeżeli maluch za słabo chwyci brodawkę lub niepoprawnie ssie, mleko może nie wypływać; organizmowi brakuje bodźca, który poruszyłby przysadkę do działania i dał sygnał do potrzeby wytworzenia pokarmu.

  Pobudzanie produkcji mleka w piersiach

  Aby pobudzić laktację i zwiększyć ilość mleka, należy często karmić dziecko piersią. Kobieta karmiąca powinna unikać stresów. Młoda mama musi pomyśleć o odpoczynku i relaksie. Bardzo ważne jest miejsce karmienia, które powinno być przytulne, przyjemne i ciche. Młoda mama musi czuć się komfortowo. Hałas dekoncentruje zarówno kobietę, jak i malucha. Brak rzeczy, które rozpraszają, sprawi, że dziecko będzie mogło najeść się do syta.


  Młoda mama powinna przyjrzeć się temu, co je. Kobieta karmiąca musi dostarczać organizmowi duże ilości wody. Jeżeli organizmowi brakuje nawodnienia, może mieć problem z wytwarzaniem dodatkowych płynów. Dieta kobiety karmiącej nie może być bogata w gotowe produkty, fast foody, słodycze, napoje z kofeiną. Kobieta powinna zjadać potrawy pełne składników odżywczych, które wzbogacą też mleko dla dziecka.


  By pobudzić wytwarzanie mleka, kobieta powinna pić napary z ziół. Pomocne będą kozieradka, herbatka z anyżku, melisy, sok z marchwi. Przed karmieniem lub w trakcie warto też wykonać delikatny masaż piersi. Dzieci podczas ssania odruchowo dotykają i ugniatają piersi, co pobudza aktywność gruczołów mlekowych.

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejdziecko.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Eksperci są zgodni, że nie sposób określić, w jakim wieku dzieci są gotowe na otrzymanie telefonu komórkowego i rozsądne korzystanie z jego funkcji. Każde dziecko jest bowiem inne. Niektóre maluchy...

  Najczęściej czytane

  Jesienią należy zwrócić szczególną uwagę na strój dziecka. Garderoba...
  Wraz z nadejściem pierwszych chłodów w sklepach Smyk pojawiła się...
  Z myślą o zbliżających się świętach firma Mothercare stworzyła bajeczną...
  W sklepach Reserved Kids pojawiła się niezwykła linia odzieży dziecięcej,...
  Kolorowa prasa często podaje, że gwiazdy zapłaciły za poród poprzez...
  Urządzenie atrakcyjnego pokoju dla dwójki dzieci, w szczególności gdy...
  Czkawka to rytmiczne skurcze przepony, spowodowane podrażnieniem nerwu b...
  Zazwyczaj o tym, że jesteśmy w ciąży, dowiadujemy się z domowego testu...
  Jeśli chcesz ograniczyć ilość sztucznych barwników w diecie dziecka,...
  Dziewczynki naśladują swoje mamy i tak jak one chcą się ładnie ubierać....

  Ostatnie komentarze

  • (68)

   Przyczyną autyzmu jest rtęć w szczepionkach pokazano na you tube jak rtęć niczczy nowo powstałe komórki nerwowe i otoczkę mielinową wokół nerwów ,nie ma bezpiecznych dawek rtęci WHO podała że kazda ilość jest toksyczna.

  • (6)

   To jest prawda co tu pisze.

  • (3)

   Margo, mam identyczną sytuację, suchy chleb, makaron bez dodatków cieszą się największym zainteresowaniem, na szczęście zjedzą również normalne posiłki. Najtrudniej przekonać ich do nowego produktu, dorosły spróbuje i powie, że np. mu nie smakuje, a...

  • (1)

   O :) Bez gryzaczków to ani rusz. Mamy takiego gryzakośliniaka, że główka jest doczepiana do śliniaka, naprawdę fajnie się sprawdza (to się nazywa superro). Bardzo fajne też okazały się gryzaczki z drewna klonowego (mamy taką rybkę na zawieszce)

  • (2)

   "Wczesne wprowadzanie produktów z glutenem ma przygotować organizm do diety bogatej w ten składnik i zapobiec ewentualnemu uczuleniu na gluten lub celiakii".

   Nieprawda! Celiakii nie da się zapobiec, to choroba genetczna, którą albo się ma albo...