Chrypka u niemowląt

  Chrypka to zmiana brzmienia głosu. Dolegliwość może być objawem problemów z układem oddechowym lub też samodzielnym symptomem chorobowym. Dzieci najczęściej zapadają na chrypkę na skutek długotrwałego płaczu. Poza tym chrypkę powoduje katar u dzieci – śluz spływa do strun głosowych i je podrażnia.

  Przyczyny chrypki u dzieci

  Najczęstszym powodem wystąpienia chrypki u niemowląt jest długotrwały płacz dziecka. Na skutek płaczu struny głosowe stają się obrzęknięte. Po uspokojeniu chrypka sama ustąpi. Dzieci z czasem przestają tak często płakać, a ich głos wraca do normy. Zdarza się jednak, że pod wpływem intensywnego i długotrwającego płaczu na strunach głosowych tworzą się guzki. Wyleczenie guzków u małego dziecka jest bardzo trudne. Podstawą wyleczenia jest usunięcie przyczyny pojawienia się guzków – ponieważ w tym wypadku jest to płacz, u tak małego dziecka jest to niezwykle trudne.

  Chrypka może pojawić się na skutek choroby, choćby przeziębienia. Zatkany nos i katar zwiększają ryzyko powstania chrypki. Śluz spływa do gardła i podrażnia struny głosowe. Ta dolegliwość nie jest groźna dla zdrowia malucha, niemniej jednak powoduje dyskomfort. Ponieważ dziecko nie potrafi jeszcze samo oczyścić noska, pomocna będzie specjalna gruszka lub inny odciagacz kataru. Po wyleczeniu przeziębienia, chrypka powinna ustąpić.

  Katar u dzieci może być spowodowany alergią. Oprócz spływania śluzu do strun głosowych, będą też one lekko obrzęknięte. Im wcześniej rozpoznana alergia i rozpoczęte leczenie, tym szybciej maluch wróci do zdrowia. Na stan strun głosowych wpływa również choroba refluksowa. Treść żołądka razem z kwasami cofa się do przełyku i go podrażnia. Dziecko może odczuwać przy tym bolesne pieczenie. Konieczne będą leki na zgagę i zmiana diety dziecka.

  Leczenie chrypki u dzieci

  Domowe sposoby na chrypkę:

  • Okład z ziemniaków – 5 ugotowanych ziemniaków należy rozgnieść i położyć na ręczniku lub ściereczce, którą trzeba owinąć szyję dziecka. Szyję trzeba owinąć jeszcze jednym ręcznikiem, tak by ciepło utrzymywało się jak najdłużej. Tego typu okłady warto powtarzać kilka razy dziennie i trzymać tak długo, aż staną się sztywne.
  • Okład z cebuli – ciepłe cebule trzeba drobno posiekać, rozłożyć na ręczniku. Ręcznikiem należy owinąć szyję dziecka. Okład należy powtarzać kilka razy dziennie.
  • Inhalacja z rumianku – jeżeli nie masz w domu inhalatora, możesz wykorzystać miskę z parującą wodą i solą. Zamiast wody może być herbatka z rumianku.
  • Olejek z drzewa herbacianego – olejek z drzewa herbacianego można wykorzystać do płukania gardła. 5 kropli olejku należy rozcieńczyć w szklance letniej wody. Olejek ma działanie odkażające i kojące. Jest to jednak sposób na chrypkę dla dzieci starszych, gdyż olejku nie można połknąć.

  Ponieważ nawet najmniejsze dolegliwości u dzieci mogą przerodzić się w poważniejsze choroby, należy czym prędzej skonsultować się z lekarzem. Chrypce towarzyszą trudności z oddychaniem, problemy z połykaniem, nadmierne ślinienie. Lekarz być może będzie musiał umieścić rurkę do oddychania w ciele malucha. Specjalista na pewno przebada gardło i jamę ustną dziecka. Lekarz spróbuje ustalić przyczyny chrypki. Być może konieczne będą dodatkowe badania – laryngoskopia, wymaz z gardła, prześwietlenie szyi, tomografia komputerowa, badanie krwi.

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejdziecko.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Ciąża jest okresem ogromnych zmian i jeżeli chodzi o życie, i ciało kobiety. Z tego powodu warto przygotować organizm do nowej sytuacji. W ten sposób, gdy już zajdziesz w ciążę, nie będziesz musiał...

  Najczęściej czytane

  Jesienią należy zwrócić szczególną uwagę na strój dziecka. Garderoba...
  Wraz z nadejściem pierwszych chłodów w sklepach Smyk pojawiła się...
  Z myślą o zbliżających się świętach firma Mothercare stworzyła bajeczną...
  W sklepach Reserved Kids pojawiła się niezwykła linia odzieży dziecięcej,...
  Urządzenie atrakcyjnego pokoju dla dwójki dzieci, w szczególności gdy...
  Kolorowa prasa często podaje, że gwiazdy zapłaciły za poród poprzez...
  Czkawka to rytmiczne skurcze przepony, spowodowane podrażnieniem nerwu b...
  Zazwyczaj o tym, że jesteśmy w ciąży, dowiadujemy się z domowego testu...
  Jeśli chcesz ograniczyć ilość sztucznych barwników w diecie dziecka,...
  Dziewczynki naśladują swoje mamy i tak jak one chcą się ładnie ubierać....

  Ostatnie komentarze

  • (1)

   Moja córeczka 13 sierpnia skończy 6miesięcy i ma już 80cm długości- po rodzicach będzie wysoka, mama-185cm a tata-188cm.

  • (68)

   Przyczyną autyzmu jest rtęć w szczepionkach pokazano na you tube jak rtęć niczczy nowo powstałe komórki nerwowe i otoczkę mielinową wokół nerwów ,nie ma bezpiecznych dawek rtęci WHO podała że kazda ilość jest toksyczna.

  • (6)

   To jest prawda co tu pisze.

  • (3)

   Margo, mam identyczną sytuację, suchy chleb, makaron bez dodatków cieszą się największym zainteresowaniem, na szczęście zjedzą również normalne posiłki. Najtrudniej przekonać ich do nowego produktu, dorosły spróbuje i powie, że np. mu nie smakuje, a...

  • (1)

   O :) Bez gryzaczków to ani rusz. Mamy takiego gryzakośliniaka, że główka jest doczepiana do śliniaka, naprawdę fajnie się sprawdza (to się nazywa superro). Bardzo fajne też okazały się gryzaczki z drewna klonowego (mamy taką rybkę na zawieszce)