Co na potówki u niemowlaka?

  Potówki to piekące pęcherze, które pojawiają się na skórze dziecka wskutek przegrzania. Pory skórne są zablokowane, wydzielina nie może wydostać się więc na zewnątrz, tworząc bolesne czerwone krostki. Zwykle „atakują” one pachwiny, pupę, klatkę piersiową i plecki niemowlaka. Jak im zaradzić?

  Krok 1: Uważna pielęgnacja

  Przede wszystkim nie przesadzaj z pielęgnacją. Odstaw kosmetyki dla niemowląt – mogą uczulić. Nie stosuj też oliwki, bo zatyka pory skórne i tylko pogarsza sprawę. Uważnie i delikatnie przemywaj zaczerwienione miejsca.

  Krok 2: Odpowiednie ubranko

  Być może potówki powstały na skutek przegrzania podczas snu. Zabierz więc dodatkowy kocyk – niech dziecko śpi w optymalnej dla siebie temperaturze. Jeśli będzie mu zimno, szybko da sygnał, a wtedy przykryjesz je. Ubieraj maluszka w przewiewne ubrania, które nie uciskają go. Gdy tylko zobaczysz, że jest mu za ciepło, zdejmij jedną warstwę.

  Krok 3: Wietrzenie

  Podczas przewijania nie spiesz się z ubieraniem dziecka. Pozwól mu trochę poleżeć „na golasa”. Skóra przewietrzy się, a potówki szybciej znikną. Zadbaj o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu, by dziecko nie zmarzło. Jeśli jest upalne lato, może leżeć bez pieluszki przesz dłuższą chwilę.

  Krok 4: Spirytus lub gencjana

  Powstałe już potówki przemywaj roztworem spirytusu (70%) lub gencjany (1%).

  Krok 5: „Specjalna” kąpiel

  Podczas kąpieli nasącz wodę naparem z rumianku (sprawdź jednak najpierw, czy dziecko nie jest na nie uczulone) lub roztworem nadmanganianu potasu. Dzięki temu swąd skóry, który wywołują często potówki, będzie mniejszy.

  Krok 5: Zasypka

  W aptece dostępne są bez recepty zasypki dla niemowląt. Nałóż ją na skórę dziecka tuż po kąpieli (przed posmarowaniem ciała balsamem czy kremem), aby przyspieszyć gojenie potówek.

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejdziecko.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Gdy byłaś w ciąży, na pewno ostrzegano cię, że stosowanie poszczególnych produktów może okazać się szkodliwe dla ciebie lub dziecka. Jednym z takich potencjalnie groźnych preparatów jest lakier do...

  Najczęściej czytane

  Jesienią należy zwrócić szczególną uwagę na strój dziecka. Garderoba...
  Kolorowa prasa często podaje, że gwiazdy zapłaciły za poród poprzez...
  Wraz z nadejściem pierwszych chłodów w sklepach Smyk pojawiła się...
  Zazwyczaj o tym, że jesteśmy w ciąży, dowiadujemy się z domowego testu...
  Gdy byłaś w ciąży, na pewno ostrzegano cię, że stosowanie poszczególnych...
  Jeśli chcesz ograniczyć ilość sztucznych barwników w diecie dziecka,...
  Urządzenie atrakcyjnego pokoju dla dwójki dzieci, w szczególności gdy...
  Dieta kobiety karmiącej piersią powinna być dostosowana indywidualnie do...
  W sklepach Reserved Kids pojawiła się niezwykła linia odzieży dziecięcej,...
  Czkawka to rytmiczne skurcze przepony, spowodowane podrażnieniem nerwu b...

  Ostatnie komentarze

  • (1)

   Bardzo pomocny artykuł, właśnie stajemy przed wyborem plecaka dla naszego pierwszoklasisty :) Weźmiemy sobie do serca wszystkie rady :)

  • (5)

   Ja uważam to za zbyt przesadne, sama mam córkę 3,5 roku która nieraz podbiera mi lakiery i się maluje. Po 1-2 dniach zmywam i jest ok, gdybym robiła to (malowanie) każdego dnia to mogłabym stwierdzić że istnieje niebezpieczeństwo, ale sporadyczne "...

  • (20)

   Witam,robiłam dzisiaj badania HCG ilościowe i wynik wyszedł 41488,4 mUl/ml. Czy oznacza to,ze jestem w ciąży?Dziękuję za odpowiedź

  • (204)

   A Ty co chrześcijański nawracacz dusz i wszechwiedzący/a? Jakim prawem piszesz do niej w ten sposób? Co według ciebie udane życie to tylko z mężem? Dewotka. Czas życie jest szczęśliwsze w związku niemałżeńskim niż koszmar w małżeńskim. Nie masz prawa...

  • (3)

   moja dziewczyna tez jest w ciąży i jakos żyje a wy marudzicie w tych komentarza ale wam powiem nie każdy ojciec jest gotowy być tata lub mamą