Co na potówki u niemowlaka?

  Potówki to piekące pęcherze, które pojawiają się na skórze dziecka wskutek przegrzania. Pory skórne są zablokowane, wydzielina nie może wydostać się więc na zewnątrz, tworząc bolesne czerwone krostki. Zwykle „atakują” one pachwiny, pupę, klatkę piersiową i plecki niemowlaka. Jak im zaradzić?

  Krok 1: Uważna pielęgnacja

  Przede wszystkim nie przesadzaj z pielęgnacją. Odstaw kosmetyki dla niemowląt – mogą uczulić. Nie stosuj też oliwki, bo zatyka pory skórne i tylko pogarsza sprawę. Uważnie i delikatnie przemywaj zaczerwienione miejsca.

  Krok 2: Odpowiednie ubranko

  Być może potówki powstały na skutek przegrzania podczas snu. Zabierz więc dodatkowy kocyk – niech dziecko śpi w optymalnej dla siebie temperaturze. Jeśli będzie mu zimno, szybko da sygnał, a wtedy przykryjesz je. Ubieraj maluszka w przewiewne ubrania, które nie uciskają go. Gdy tylko zobaczysz, że jest mu za ciepło, zdejmij jedną warstwę.

  Krok 3: Wietrzenie

  Podczas przewijania nie spiesz się z ubieraniem dziecka. Pozwól mu trochę poleżeć „na golasa”. Skóra przewietrzy się, a potówki szybciej znikną. Zadbaj o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu, by dziecko nie zmarzło. Jeśli jest upalne lato, może leżeć bez pieluszki przesz dłuższą chwilę.

  Krok 4: Spirytus lub gencjana

  Powstałe już potówki przemywaj roztworem spirytusu (70%) lub gencjany (1%).

  Krok 5: „Specjalna” kąpiel

  Podczas kąpieli nasącz wodę naparem z rumianku (sprawdź jednak najpierw, czy dziecko nie jest na nie uczulone) lub roztworem nadmanganianu potasu. Dzięki temu swąd skóry, który wywołują często potówki, będzie mniejszy.

  Krok 5: Zasypka

  W aptece dostępne są bez recepty zasypki dla niemowląt. Nałóż ją na skórę dziecka tuż po kąpieli (przed posmarowaniem ciała balsamem czy kremem), aby przyspieszyć gojenie potówek.

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejdziecko.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Eksperci są zgodni, że nie sposób określić, w jakim wieku dzieci są gotowe na otrzymanie telefonu komórkowego i rozsądne korzystanie z jego funkcji. Każde dziecko jest bowiem inne. Niektóre maluchy...

  Najczęściej czytane

  Jesienią należy zwrócić szczególną uwagę na strój dziecka. Garderoba...
  Wraz z nadejściem pierwszych chłodów w sklepach Smyk pojawiła się...
  Z myślą o zbliżających się świętach firma Mothercare stworzyła bajeczną...
  W sklepach Reserved Kids pojawiła się niezwykła linia odzieży dziecięcej,...
  Urządzenie atrakcyjnego pokoju dla dwójki dzieci, w szczególności gdy...
  Kolorowa prasa często podaje, że gwiazdy zapłaciły za poród poprzez...
  Czkawka to rytmiczne skurcze przepony, spowodowane podrażnieniem nerwu b...
  Zazwyczaj o tym, że jesteśmy w ciąży, dowiadujemy się z domowego testu...
  Jeśli chcesz ograniczyć ilość sztucznych barwników w diecie dziecka,...
  Dziewczynki naśladują swoje mamy i tak jak one chcą się ładnie ubierać....

  Ostatnie komentarze

  • (6)

   To jest prawda co tu pisze.

  • (3)

   Margo, mam identyczną sytuację, suchy chleb, makaron bez dodatków cieszą się największym zainteresowaniem, na szczęście zjedzą również normalne posiłki. Najtrudniej przekonać ich do nowego produktu, dorosły spróbuje i powie, że np. mu nie smakuje, a...

  • (1)

   O :) Bez gryzaczków to ani rusz. Mamy takiego gryzakośliniaka, że główka jest doczepiana do śliniaka, naprawdę fajnie się sprawdza (to się nazywa superro). Bardzo fajne też okazały się gryzaczki z drewna klonowego (mamy taką rybkę na zawieszce)

  • (2)

   "Wczesne wprowadzanie produktów z glutenem ma przygotować organizm do diety bogatej w ten składnik i zapobiec ewentualnemu uczuleniu na gluten lub celiakii".

   Nieprawda! Celiakii nie da się zapobiec, to choroba genetczna, którą albo się ma albo...

  • (6)

   Mój pół roczny Maluch uwielbia jeść łyżeczką. Spróbuję ten budyń za 3 tyg. jak skończy 7 mcy.