Co to jest histeroskopia?

  Histeroskopia jest badaniem diagnostycznym, dzięki któremu rozpoznać można nawet najmniejsze zmiany w obrębie endometrium. Jest jednym z pierwszych badań w leczeniu niepłodności. Jak wygląda badanie? Kiedy należy je wykonać i co można dzięki niemu zyskać?

  W jakim celu wykonuje się histeroskopię?

  Dzięki możliwości obejrzenia ścian macicy, możliwe jest rozpoznanie bądź wykluczenie wszelkich zaburzeń w jamie macicy, takich jak mięśniaki, guzy (także złośliwe), zrosty i polipy. Zlokalizowane zmiany można także leczyć i usuwać za pomocą histeroskopii operacyjnej. Badanie jest również jednym z etapów leczenia niepłodności – pozwala wyeliminować ewentualne przeszkody w zajściu w ciążę.

  Dla kogo?

  Badaniu poddawane są przede wszystkim kobiety, u których podejrzewa się zmiany w obrębie endometrium i macicy, wady wrodzone jej budowy bądź niewłaściwy kształt, a także w przypadku trudności w zajściu w ciążę, wcześniejszego poronienia lub niepowodzenia we wspomaganiu rozrodu. Histeroskopia wykonywana jest też przy zaburzeniach w cyklu miesiączkowych i krwawieniach bez przyczyny.

  Jak wygląda badanie?

  Histeroskopia wykonywana jest po uprzednim opróżnieniu pęcherza przez pacjentkę w gabinecie lekarskim. Najpierw lekarz podaje działające kilkanaście minut (tyle, co badanie) znieczulenie, a następnie odkaża przedsionek pochwy. Wprowadzany do jej wnętrza przyrząd doprowadza do macicy dwutlenek węgla lub inny płyn, dzięki któremu jej ścianki rozciągają się, a obserwacja jest ułatwiona. Endoskop wyposażony jest także w światło i kamerkę, która monitoruje macicę. Jeśli lekarz zobaczy jakieś zmiany, które wymagają dokładniejszej analizy, wprowadza do pochwy inne narzędzia, którymi pobiera wycinek śluzówki – ta badana jest podczas histopatologii.

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejdziecko.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Ciąża jest okresem ogromnych zmian i jeżeli chodzi o życie, i ciało kobiety. Z tego powodu warto przygotować organizm do nowej sytuacji. W ten sposób, gdy już zajdziesz w ciążę, nie będziesz musiał...

  Najczęściej czytane

  Jesienią należy zwrócić szczególną uwagę na strój dziecka. Garderoba...
  Wraz z nadejściem pierwszych chłodów w sklepach Smyk pojawiła się...
  Z myślą o zbliżających się świętach firma Mothercare stworzyła bajeczną...
  W sklepach Reserved Kids pojawiła się niezwykła linia odzieży dziecięcej,...
  Urządzenie atrakcyjnego pokoju dla dwójki dzieci, w szczególności gdy...
  Kolorowa prasa często podaje, że gwiazdy zapłaciły za poród poprzez...
  Czkawka to rytmiczne skurcze przepony, spowodowane podrażnieniem nerwu b...
  Zazwyczaj o tym, że jesteśmy w ciąży, dowiadujemy się z domowego testu...
  Jeśli chcesz ograniczyć ilość sztucznych barwników w diecie dziecka,...
  Dziewczynki naśladują swoje mamy i tak jak one chcą się ładnie ubierać....

  Ostatnie komentarze

  • (1)

   Moja córeczka 13 sierpnia skończy 6miesięcy i ma już 80cm długości- po rodzicach będzie wysoka, mama-185cm a tata-188cm.

  • (68)

   Przyczyną autyzmu jest rtęć w szczepionkach pokazano na you tube jak rtęć niczczy nowo powstałe komórki nerwowe i otoczkę mielinową wokół nerwów ,nie ma bezpiecznych dawek rtęci WHO podała że kazda ilość jest toksyczna.

  • (6)

   To jest prawda co tu pisze.

  • (3)

   Margo, mam identyczną sytuację, suchy chleb, makaron bez dodatków cieszą się największym zainteresowaniem, na szczęście zjedzą również normalne posiłki. Najtrudniej przekonać ich do nowego produktu, dorosły spróbuje i powie, że np. mu nie smakuje, a...

  • (1)

   O :) Bez gryzaczków to ani rusz. Mamy takiego gryzakośliniaka, że główka jest doczepiana do śliniaka, naprawdę fajnie się sprawdza (to się nazywa superro). Bardzo fajne też okazały się gryzaczki z drewna klonowego (mamy taką rybkę na zawieszce)