Co to jest oksytocyna?

  O oksytocynie – hormonie produkowanym przez nas samych – dowiadujemy się często dopiero podczas ciąży lub porodu, gdy stanowi nieocenioną pomoc w urodzeniu dziecka. Tymczasem oksytocyna jest substancją, pełniącą rolę także w innych procesach, które zachodzą w naszym organizmie. Jakich? Czym jest i jak funkcjonuje oksytocyna?

   

  Produkcja hormonu

  Oksytocyna produkowana jest przez podwzgórze – część mózgu, która odpowiedzialna jest za bezwiedne reakcje organizmu. Jednak we krwi hormon ten znajduje się za sprawą przysadki mózgowej, która odbiera sygnały od stymulowanych narządów zewnętrznych lub wewnętrznych (piersi, pochwy czy macicy). Przysadka pełni także rolę magazynu dla oksytocyny – gromadząca się substancja jest wydzielana dopiero wówczas, gdy podrażnione zostaną specjalne receptory, np. w przypadku piersi – brodawki sutkowe. Ta stymulacja sprawia, że zarówno ciało, jak i mózg odczuwają przyjemność i rozluźnienie.

  Wpływ oksytocyny


  Hormon miłości, jak nazywana jest oksytocyna, nie bez powodu kieruje uwagę na sferę uczuć. Naukowcy twierdzą, że substancja ta nie tylko pomaga w budowaniu zaufania między ludźmi, ale też zacieśnia więzi i przywiązanie do siebie dwóch osób. To działanie oksytocyny sprawdza się szczególnie podczas aktu miłosnego. Podrażnienie mięśni macicy powoduje jej skurcze, a te są źródłem orgazmu zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Na takiej samej zasadzie powstają już mniej przyjemne bóle menstruacyjne.

  Ciąża, poród i laktacja w rytmie oksytocyny

  W związki z oksytocyną wchodzą dwa najważniejsze hormony kobiece – estrogeny i progesteron. Największe znaczenie ma to podczas ciąży. Oksytocyna jest nieco uśpiona w pierwszym jej trymestrze. Wszystko to za sprawą dominacji progesteronu, który jest odpowiedzialny za utrzymanie ciąży. To dlatego w tym czasie kobiety mają mniejszą ochotę na seks, nie odczuwają też przyjemności podczas dotyku piersi – wrażliwych z powodu przygotowań do produkcji pokarmu. Sytuacja zmienia się około półmetku odmiennego stanu. Rola oksytocyny stopniowo rośnie, aż osiąga największe stężenie podczas porodu. W czasie rozwiązania jej zadaniem jest stymulowanie pracą mięśni macicy, czyli doprowadzenie ich do regularnych skurczów. Jeśli hormonu jest za mało, poród jest indukowany poprzez podanie substancji dożylnie. Istotna funkcja oksytocyny nie kończy się jednak na porodzie. Tuż po nim hormon wspomaga proces obkurczania się macicy i naczyń krwionośnych, co tamuje krwawienie. Pomaga też w wydzielaniu pokarmu podczas karmienia piersią, a drażnienie sutków przez dziecko często sprawia świeżo upieczonej mamie przyjemność.

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejdziecko.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Zapraszamy do konkursu "Wielkanocne szydełkowe króliczki". Do wygrania są 3 króliczki wykonane przez "To i owo - szydełkowo" specjalnie dla użytkowników Parenting.pl. Króliczki są mają...

  Najczęściej czytane

  Jesienią należy zwrócić szczególną uwagę na strój dziecka. Garderoba...
  Wraz z nadejściem pierwszych chłodów w sklepach Smyk pojawiła się...
  W sklepach Reserved Kids pojawiła się niezwykła linia odzieży dziecięcej,...
  Wiosna w pełni! Warto zaopatrzyć swoją pociechę w kolorowe i wygodne...
  Z myślą o zbliżających się świętach firma Mothercare stworzyła bajeczną...
  Urządzenie atrakcyjnego pokoju dla dwójki dzieci, w szczególności gdy...
  14 lutego to dzień, w którym pragniemy dzielić się miłością z najbliższymi...
  Dziewczynki naśladują swoje mamy i tak jak one chcą się ładnie ubierać....
  Nie masz jeszcze mikołajkowego prezentu dla dziecka? To ostatnia chwila, ż...
  Lis to rude, miękkie i miło wyglądające zwierzątko, które pomimo swej...

  Ostatnie komentarze

  • (5)

   Zawsze myślałam że wolę cesarkę, ale jak tak piszecie zaczynam mieć wątpliwości...

  • (1)

   Co to za wysypka na zdjeciu?

  • (1)

   niedlugo mam porod na 23 teraz,i boli mnie podbrzusie,oraz odczuwam silne kucie w pochwie.brzuch jest juz nisko u mnie i twardnieje.nie wiem o co chodzi z tym kuciem w pochwie,boli to mnie-pomocy?ktos cos mi doradzi?

  • (6)

   No pieluchy niby przydatne ale troche słabe :D Misie to też troche tak... xD Z przydatnych to może termofor, można jakieś ksiązeczki wybrać, coś rozwijającego...

  • (2)

   ja byłam w zaawansowanej ciąży latem i muszę przyznać że rzeczywiście upał nie do zniesienia...ale wszytsko da się wytrzymać!