Ćwiczenia dla dyslektyków

  Przez jednych traktowana jako synonim lenistwa, dla innych natomiast stanowi źródło poważnych kompleksów, których pozbycie się jest trudne do wyobrażenia – dysleksja jest problemem wielu osób. Do dziś niestety pokutują poglądy mówiące o tym, że osoby posiadające objawy dyslektyczne są niedouczone, a nawet upośledzone intelektualnie. Na szczęście coraz częściej mówi się o problemie zarówno dzieci, jak i dorosłych cierpiących na dysleksję. Trzeba jednak już na początku zaznaczyć, że jej stwierdzenie nie jest dowolne. Zanim określimy daną osobę mianem dyslektycznej, musi ona przejść szereg testów. Jednak posiadanie takiego zaświadczenia wcale nie oznacza, że nasz problem został rozwiązany. Wręcz przeciwnie, rodzice dziecka dyslektycznego powinni dołożyć wszelkich starań, by nie czuło się ono w żaden sposób gorsze bądź mniej zdolne od rówieśników. Niezbędnym elementem takiego postępowania jest wykonywanie specjalnych ćwiczeń dla dzieci z dysleksją. Jeżeli twoje dziecko posiada omawiany rodzaj trudności, przeczytaj poniższy artykuł i zobacz, co zrobić, by je zminimalizować.

  Ćwiczenia dla dzieci z dysleksją

  Na terapię dysleksji składa się kilka elementów, jednak to właśnie praca z dyslektykiem jest jednym z najważniejszych. W jaki sposób powinna się ona odbywać? Po pierwsze nie powinna panować tutaj całkowita dowolność. Wszelkiego rodzaju ćwiczenia na dysleksję powinny być przede wszystkim dostosowane do wieku danej osoby i stopnia zaawansowania dysleksji. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości, czy dane zadania dla dyslektyków będą odpowiednie i nie sprawią, że nasze dziecko szybko się zniechęci, należy skonsultować je z nauczycielem prowadzących albo też specjalistą z poradni. Po drugie ćwiczenia dla dzieci dyslektycznych przyniosą wymierne rezultaty tylko wówczas, gdy będą wykonywane konsekwentnie i regularnie. Ważne jest, by nasza pociecha była w odpowiedni sposób motywowana do zajmowania się znienawidzoną ortografią albo czytaniem. Cieszmy się zatem z najmniejszego sukcesu oraz nagradzajmy go. Zobacz, jak wyglądają przykładowe ćwiczenia ortograficzne dla dyslektyków.

  Przykłady ćwiczeń dla dyslektyków

  Dysleksja związana jest z pojawieniem się trudności w czytaniu. Z tego względu warto jest wspólnie z dzieckiem trenować tę umiejętność. Istnieje całe mnóstwo sposobów na to, by zachęcić dziecko do czytania. Możemy poprosić o ułożenie w odpowiedniej kolejności obrazków dotyczących opowiadania bądź też stworzenie mapy myśli w przypadku starszego dziecka. Ciekawą propozycją jest także zaproponowanie dziecku, by dalszą część opowiadania wymyśliło samodzielnie. Przydatne są również ćwiczenia polegające na zadawaniu pytań do przeczytanego tekstu oraz podejmowanie rozmów na tematy w nim występujące. Jeżeli chodzi o ortografię, nie pozostaje nic innego jak utrwalanie pisowni poszczególnych wyrazów. I tak, nasze dziecko może wybrać spośród kilku propozycji poprawnie napisany wyraz, rozwiązać ortograficzną krzyżówkę bądź wskazać zasadę, zgodnie z którą pisownia określonego wyrazu ma taką, a nie inną postać. W księgarniach można ponadto kupić specjalne zeszyty ćwiczeń dla dzieci z dysleksją, w których znajdują się ćwiczenia, które można robić samodzielnie bądź z rodzicami.

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Komentarze

  do roboty!

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejdziecko.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Zapraszamy do konkursu "Wielkanocne szydełkowe króliczki". Do wygrania są 3 króliczki wykonane przez "To i owo - szydełkowo" specjalnie dla użytkowników Parenting.pl. Króliczki są mają...

  Najczęściej czytane

  Jesienią należy zwrócić szczególną uwagę na strój dziecka. Garderoba...
  Wraz z nadejściem pierwszych chłodów w sklepach Smyk pojawiła się...
  W sklepach Reserved Kids pojawiła się niezwykła linia odzieży dziecięcej,...
  Z myślą o zbliżających się świętach firma Mothercare stworzyła bajeczną...
  Wiosna w pełni! Warto zaopatrzyć swoją pociechę w kolorowe i wygodne...
  Urządzenie atrakcyjnego pokoju dla dwójki dzieci, w szczególności gdy...
  14 lutego to dzień, w którym pragniemy dzielić się miłością z najbliższymi...
  Dziewczynki naśladują swoje mamy i tak jak one chcą się ładnie ubierać....
  Nie masz jeszcze mikołajkowego prezentu dla dziecka? To ostatnia chwila, ż...
  Lis to rude, miękkie i miło wyglądające zwierzątko, które pomimo swej...

  Ostatnie komentarze

  • (5)

   Zawsze myślałam że wolę cesarkę, ale jak tak piszecie zaczynam mieć wątpliwości...

  • (1)

   Co to za wysypka na zdjeciu?

  • (1)

   niedlugo mam porod na 23 teraz,i boli mnie podbrzusie,oraz odczuwam silne kucie w pochwie.brzuch jest juz nisko u mnie i twardnieje.nie wiem o co chodzi z tym kuciem w pochwie,boli to mnie-pomocy?ktos cos mi doradzi?

  • (6)

   No pieluchy niby przydatne ale troche słabe :D Misie to też troche tak... xD Z przydatnych to może termofor, można jakieś ksiązeczki wybrać, coś rozwijającego...

  • (2)

   ja byłam w zaawansowanej ciąży latem i muszę przyznać że rzeczywiście upał nie do zniesienia...ale wszytsko da się wytrzymać!