Ćwiczenia po cesarce

  Po cesarskim cięciu kobieta może wracać do formy dłużej niż po porodzie naturalnym. Jest to normalne, gdyż cesarskie cięcie jest zabiegiem chirurgicznym. Zazwyczaj jednak kobieta musi jak najszybciej zacząć zajmować się dzieckiem. Żeby przyspieszyć powrót do formy po cesarce, warto wykonywać ćwiczenia w połogu. Aktywność fizyczna jest wskazana przez cały okres ciąży. Ćwiczenia w ciąży są bezpieczne dla dziecka. Dzięki nim łatwiej wykonywać ćwiczenia w połogu. Zapytaj lekarza, jaka aktywność fizyczna jest wskazana dla ciebie. Pomocny będzie też fizjoterapeuta.

  Aktywność fizyczna po cesarskim cięciu

  Cesarskie cięcie ma charakter operacyjny. Stosowane jest u kobiet, które nie mogą urodzić siłami natury. Niekiedy jednak kobiety, u których możliwy jest poród naturalny, same decydują się na cesarskie cięcie. Podczas cesarskiego cięcia wykonuje się poprzeczne nacięcie nadłonowe. Dzięki temu, po zagojeniu rany zostaje niewielka, prawie niewidoczna, blizna. Znieczulenie do porodu to znieczulenie przewodowo-podpajęczynówkowe lub znieczulenie zewnątrzoponowe. W niektórych przypadkach, bardzo rzadko, podawane jest znieczulenie ogólne.

  Kiedy wykonywać ćwiczenia po cesarskim cięciu? Najlepiej już kilka godzin po porodzie. Wskazane są ćwiczenia krążeniowe, przeciwzakrzepowe, oddechowe. Nie wymagają one dużego zaangażowania, za to pomagają „stanąć na nogi” – w przenośni i na poważnie. Znieczulenie prawdopodobnie będzie jeszcze działać kilka chwil po porodzie. Niemniej jednak, jak tylko kobieta poczuje swoje nogi, może rozpocząć ćwiczenia. Aktywność fizyczna na tym etapie nie może angażować mięśni brzucha. Ćwiczenia przeciwzakrzepowe należy wykonywać stopami.

  Pierwszy raz po operacji kobieta powinna usiąść już około ośmiu godzin po znieczuleniu. Warto przygotować się do tego. W tym celu należy zgiąć nogi w kolanach, stopy postawić na materacu i powoli (bez udziału mięśni brzucha) obrócić się z pleców na bok. Warto też pamiętać, że podczas kaszlu lub gwałtownego śmiechu należy asekurować ranę pooperacyjną.

  Rodzaje ćwiczeń po cesarce

  Jeden-trzy dni po urodzeniu dziecka można wykonywać poniższe ćwiczenia. Oczywiście, nie można robić niczego na siłę. Jeżeli nie dasz rady, nie forsuj się. Ćwiczenia w połogu, w pierwszych dniach po cesarskim cięciu, to:

  • Połóż się na plecach, wyprostuj nogi. Na przemian zginaj i prostuj stopy w stawach skokowych. Ćwiczenie możesz wykonywać, leżąc w łóżku. Powtórz je co najmniej 20 razy.
  • Ćwiczenie podobne do poprzedniego. Lekka modyfikacja polega na tym, by stopami kręcić koła. Liczba powtórzeń: co najmniej 20 razy.
  • Leż na plecach, stopy postaw na podłodze, nogi zegnij w kolanach. Jest to ćwiczenie oddechowe. Weź głęboki wdech nosem (klatka piersiowa powinna się unieść) i trzy razy wolniej wypuść powietrze ustami. Asekuruj ranę pooperacyjną.
  • Ćwiczenie mięśni Kegla to kolejne polecane wszystkim ćwiczenie. Jest ono zupełnie bezpieczne i może być wykonywane w dowolnej pozycji. Polega na zaciskaniu cewki moczowej. Zaciśnij cewkę i utrzymaj taki stan przez cztery sekundy. Pamiętaj o oddychaniu.
  • Podnoszenie miednicy. Połóż się na podłodze, ręce połóż wzdłuż tułowia, stopy postaw na podłodze, a nogi zegnij w kolanach. Unieś miednicę, policz do dwóch i połóż. Powtórz ćwiczenie około 20 razy.

  Około szóstego tygodnia ciąży można zacząć angażować do ćwiczeń więcej mięśni. Polecane są brzuszki i skrętoskłony. Dzięki nim ćwiczymy proste i skośne mięśnie brzucha.

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

   

  Hit dnia

  Eksperci są zgodni, że nie sposób określić, w jakim wieku dzieci są gotowe na otrzymanie telefonu komórkowego i rozsądne korzystanie z jego funkcji. Każde dziecko jest bowiem inne. Niektóre maluchy...

  Najczęściej czytane

  Jesienią należy zwrócić szczególną uwagę na strój dziecka. Garderoba...
  Wraz z nadejściem pierwszych chłodów w sklepach Smyk pojawiła się...
  Z myślą o zbliżających się świętach firma Mothercare stworzyła bajeczną...
  W sklepach Reserved Kids pojawiła się niezwykła linia odzieży dziecięcej,...
  Kolorowa prasa często podaje, że gwiazdy zapłaciły za poród poprzez...
  Urządzenie atrakcyjnego pokoju dla dwójki dzieci, w szczególności gdy...
  Czkawka to rytmiczne skurcze przepony, spowodowane podrażnieniem nerwu b...
  Zazwyczaj o tym, że jesteśmy w ciąży, dowiadujemy się z domowego testu...
  Jeśli chcesz ograniczyć ilość sztucznych barwników w diecie dziecka,...
  Dziewczynki naśladują swoje mamy i tak jak one chcą się ładnie ubierać....

  Ostatnie komentarze

  • (68)

   Przyczyną autyzmu jest rtęć w szczepionkach pokazano na you tube jak rtęć niczczy nowo powstałe komórki nerwowe i otoczkę mielinową wokół nerwów ,nie ma bezpiecznych dawek rtęci WHO podała że kazda ilość jest toksyczna.

  • (6)

   To jest prawda co tu pisze.

  • (3)

   Margo, mam identyczną sytuację, suchy chleb, makaron bez dodatków cieszą się największym zainteresowaniem, na szczęście zjedzą również normalne posiłki. Najtrudniej przekonać ich do nowego produktu, dorosły spróbuje i powie, że np. mu nie smakuje, a...

  • (1)

   O :) Bez gryzaczków to ani rusz. Mamy takiego gryzakośliniaka, że główka jest doczepiana do śliniaka, naprawdę fajnie się sprawdza (to się nazywa superro). Bardzo fajne też okazały się gryzaczki z drewna klonowego (mamy taką rybkę na zawieszce)

  • (2)

   "Wczesne wprowadzanie produktów z glutenem ma przygotować organizm do diety bogatej w ten składnik i zapobiec ewentualnemu uczuleniu na gluten lub celiakii".

   Nieprawda! Celiakii nie da się zapobiec, to choroba genetczna, którą albo się ma albo...