Depresja u dzieci

  Trzylatek z depresją – czy to możliwe? Depresja nie jest chorobą dotykającą jedynie osób dorosłych. Problemy depresyjne mogą mieć również dzieci. Objawy depresji u osób dorosłych różnią się nieco od symptomów choroby u dzieci. Dlatego też diagnoza często bywa w przypadku najmłodszych mylna. Bardzo duża część dzieci z depresją nie jest odpowiednio diagnozowana. Choroba ta przejawia się w inny nieco sposób – lęki u dzieci, problemy w szkole, objawy psychosomatyczne, niechęć do zabawy, problemy z komunikacją i wyrażaniem własnych potrzeb. Leczenie depresji u dzieci wymaga niekiedy kontaktu z psychologiem lub psychiatrą. Zlekceważenie choroby może mieć tragiczne następstwa.

  Objawy depresji u dzieci

  Próżno doszukiwać się u dzieci typowych objawów depresji charakterystycznych dla osób starszych. Depresja u najmłodszych objawia się przez:

  • przeróżne lęki,
  • problemy w szkole,
  • objawy psychosomatyczne, tj. bóle brzucha, bóle głowy, duszności i problemy z oddychaniem,
  • zachowania, które nie są normalne,
  • brak chęci do zabawy,
  • nieujawnianie własnych potrzeb i życzeń,
  • wahania nastroju,
  • niespodziewane chudnięcie lub przybieranie na wadze,
  • zmianę upodobań (sytuacje, które kiedyś cieszyły dziecko, stają się obojętne),
  • zamykanie się w sobie,
  • u nastolatek: zamykanie się w pokoju i brak chęci na cokolwiek,
  • agresję u dzieci,
  • niegrzeczne zachowania u dzieci.

  Maluchy chodzą najczęściej smutne i „osowiałe”. Wydają się nie móc odczuwać radości i zadowolenia. Tracą zainteresowanie przedmiotami i rzeczami, które niegdyś wywoływały w nich entuzjazm. Apatyczne dziecko jest mniej aktywne fizycznie i ma spowolniałe ruchy. Cechuje je niechęć do działania. Maluch ma problemy ze snem i nie ma energii nawet rano. Brak apetytu u dziecka to kolejny symptom depresji, w wyniku którego maluch chudnie. Niekiedy dzieci odczuwają niepojęty lęk i niepokój. Samoocena dziecka z depresją jest dość niska. Maluch ma poczucie pewnej beznadziei. Dziecko może też skarżyć się na dolegliwości bólowe, tj. bóle głowy, brzucha, nerwobóle.

  Niektóre maluchy potrafią doskonale maskować swoją chorobę, zwłaszcza przy koleżankach i kolegach. Depresja może wystąpić nawet u niemowlaków (w drugim półroczu życia). Choroba dotyka tych niemowląt, których potrzeby emocjonalne i fizyczne nie są zaspokajane (dotyczy to zwłaszcza dzieci przebywających w placówkach wychowawczych, porzuconych). Depresja u niemowląt powoduje częsty płacz dzieci, stan przypominający letarg. Płacz i krzyk zamieniają się w swego rodzaju pojękiwania.

  Przyczyny i leczenie depresji

  Według psychologów przyczyn depresji należy dopatrywać się nie tyle w samym smutku, co niezakończeniu go. Tak więc, nie sama utrata, ale niewypełnienie pustki po niej mogą doprowadzić do choroby. Wśród najczęstszych sytuacji powodujących depresję znajduje się utrata rodziców (lub jednego z nich), rodzeństwa, ukochanego zwierzaka. U starszych dzieci do depresji może dojść na skutek nieszczęśliwej miłości, zawiedzenia się na przyjaciółce, wyprowadzki. Problemy w domu i zła sytuacja rodzinna pogłębiają depresję.

  Jeśli rodzic podejrzewa, że jego dziecko ma depresję, powinien poświęcić mu więcej uwagi i poobserwować malucha. Czasami zwykła rozmowa wyjaśnia wiele spraw. Może się bowiem okazać, że dziecko martwi się lub obwinia się za jakąś sytuację, na którą w rzeczywistości nie miało wpływu. Krzyczenie na dziecko i inne kary wychowawcze nie są metodą pomocy. Dlatego też, jeśli dziecko ma problemy w szkole, nie odrabia prac domowych i się nie uczy, warto najpierw z nim porozmawiać. Być może to depresja jest winna takiemu zachowaniu. Jeżeli stan dziecka jest poważny, należy skorzystać z pomocy specjalisty – psychologa lub psychiatry.

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejdziecko.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Desery i przekąski mają najwięcej zwolenników wśród dzieci, które nade wszystko cenią sobie ich słodki smak. Rodzice są zwykle dość krytyczni w stosunku do słodyczy - ich sceptycyzm wynika przede...

  Najczęściej czytane

  Jesienią należy zwrócić szczególną uwagę na strój dziecka. Garderoba...
  Wraz z nadejściem pierwszych chłodów w sklepach Smyk pojawiła się...
  Z myślą o zbliżających się świętach firma Mothercare stworzyła bajeczną...
  W sklepach Reserved Kids pojawiła się niezwykła linia odzieży dziecięcej,...
  Urządzenie atrakcyjnego pokoju dla dwójki dzieci, w szczególności gdy...
  Kolorowa prasa często podaje, że gwiazdy zapłaciły za poród poprzez...
  Czkawka to rytmiczne skurcze przepony, spowodowane podrażnieniem nerwu b...
  Zazwyczaj o tym, że jesteśmy w ciąży, dowiadujemy się z domowego testu...
  Jeśli chcesz ograniczyć ilość sztucznych barwników w diecie dziecka,...
  Dziewczynki naśladują swoje mamy i tak jak one chcą się ładnie ubierać....

  Ostatnie komentarze

  • (204)

   A Ty co chrześcijański nawracacz dusz i wszechwiedzący/a? Jakim prawem piszesz do niej w ten sposób? Co według ciebie udane życie to tylko z mężem? Dewotka. Czas życie jest szczęśliwsze w związku niemałżeńskim niż koszmar w małżeńskim. Nie masz prawa...

  • (3)

   moja dziewczyna tez jest w ciąży i jakos żyje a wy marudzicie w tych komentarza ale wam powiem nie każdy ojciec jest gotowy być tata lub mamą

  • (1)

   Moja córeczka 13 sierpnia skończy 6miesięcy i ma już 80cm długości- po rodzicach będzie wysoka, mama-185cm a tata-188cm.

  • (68)

   Przyczyną autyzmu jest rtęć w szczepionkach pokazano na you tube jak rtęć niczczy nowo powstałe komórki nerwowe i otoczkę mielinową wokół nerwów ,nie ma bezpiecznych dawek rtęci WHO podała że kazda ilość jest toksyczna.

  • (6)

   To jest prawda co tu pisze.