Depresja w ciąży

  Depresja po porodzie jest częstym zjawiskiem. Nie wszyscy wiedzą, że równie często występuje depresja w ciąży. Bycie w ciąży jest dla kobiet przeważnie powodem do radości. Dlatego smutek w tym okresie jest traktowany jako coś nieodpowiedniego. Tymczasem czasami coś idzie nie po myśli. Trudno jest walczyć z własnym samopoczuciem. Ciąża nie jest zawsze okresem pełnym nadziei i radości, coraz częściej i coraz głośniej zaczyna się mówić o ciąży jako o czasie pełnym trudności i strachu.

  Zagrożenie depresją

  Depresja jest poważną chorobą, którą należy leczyć. Kobieta potrzebuje w tym czasie wsparcia rodziny i znajomych. Zaniedbanie leczenia i przeczekanie choroby nie zminimalizują problemu. Depresja u drugiej połówki sama nie zniknie, a problem powróci znacznie poważniejszy. Depresja okołociążowa przyszłych mam może być przez panie ukrywana. To partner kobiety i najbliższa rodzina mogą zauważyć, że coś się dzieje nie tak. Przyszłe mamy często same wypierają ze świadomości chorobę, gdyż w ich umyśle krąży przekonanie, że w ciąży należy być szczęśliwym i radosnym.

  Zajście w ciążę jest czasami trudnym etapem. Kobieta, która zaszła w nieplanowaną ciążę, może być nieprzygotowana psychicznie do tych trudnych momentów, które ją czekają. Ciąża, poród i macierzyństwo, choć niewątpliwie piękne, są odpowiedzialnymi zajęciami. Ciało w ciąży się zmienia, podobnie jak psychika po porodzie. Kobieta musi się pogodzić z dodatkowymi kilogramami, rozstępami w ciąży, wypadaniem włosów po ciąży itd. W organizmie kobiety szaleje burza hormonalna. Wszystkie te czynniki są stresogenne. Ciąża przeważnie zmienia plany życiowe. Szczególnie trudno jest paniom, które nie mają stałego partnera lub też są niepełnoletnie. Pojawiają się problemy finansowe, trzeba zmierzyć się z opinią społeczną itd.

  Po zajściu w ciążę panie żyją ze świadomością, że od tej chwili są odpowiedzialne nie tylko za swoje życie, ale też za życie i zdrowie dziecka. Kobiety muszą więc zmienić dotychczasowy styl życia, nawyki żywieniowe, nieraz muszą zrezygnować z pracy i kariery. W grupie najbardziej zagrożonych chorobą kobiet znajdują się panie, które mają niską samoocenę, są zamknięte na zmiany i mają negatywne nastawienie do świata. Nieumiejętność proszenia o pomoc lub odrzucanie wsparcia, a także trudności z nawiązywaniem kontaktów nie poprawiają sytuacji.

  Na depresję są podatne kobiety, które przeprowadziły się do nowego miejsca w ciągu ostatniego półrocza, mają złe relacje z mężem lub matką, mają problemy finansowe, poroniły kiedyś, są podatne na choroby psychiczne.

  Objawy depresji

  Huśtawka emocjonalna w ciąży jest czymś normalnym. Kobieta, która popada ze skrajnego szczęścia w skrajne nieszczęście, która potrafi płakać niemalże na zawołanie, nikogo nie dziwi. Dlatego też w pierwszych miesiącach niezwykle trudno jest rozpoznać depresję. Poza tym w pierwszym trymestrze objawy depresyjne stwierdza się u 30-70 procent kobiet w ciąży. Wśród objawów depresyjnych znajdują się: obniżone samopoczucie, brak energii, skrajne emocje, zmęczenie, zniechęcenie, złość. Oczywiście, objawy depresyjnie nie występują non stop. Przeważnie mieszają się z radością. W tym okresie występuje ambiwalencja uczuciowa.

  Podejrzenia powinny się pojawić, gdy kobieta cały czas chodzi smutna, przygnębienie się pogłębia, brak jej energii życiowej. Jeżeli powyższe objawy nie mijają, a przeciwnie – pogłębiają się, wówczas sytuacja jest nienormalna. Do objawów depresji dołączają zaburzenia rytmu dnia, zmiana łaknienia, problemy z koncentracją i pamięcią, ciągłe poczucie winy, obniżona samoocena, brak zainteresowań. Depresja wymaga leczenia. Przyjmowanie antydepresantów w ciąży wymaga konsultacji z lekarzem. Pomocna będzie też psychoterapia. Depresja w ciąży nie może być tematem wstydliwym. Choroba musi być leczona.

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejdziecko.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Ciąża jest okresem ogromnych zmian i jeżeli chodzi o życie, i ciało kobiety. Z tego powodu warto przygotować organizm do nowej sytuacji. W ten sposób, gdy już zajdziesz w ciążę, nie będziesz musiał...

  Najczęściej czytane

  Jesienią należy zwrócić szczególną uwagę na strój dziecka. Garderoba...
  Wraz z nadejściem pierwszych chłodów w sklepach Smyk pojawiła się...
  Z myślą o zbliżających się świętach firma Mothercare stworzyła bajeczną...
  W sklepach Reserved Kids pojawiła się niezwykła linia odzieży dziecięcej,...
  Urządzenie atrakcyjnego pokoju dla dwójki dzieci, w szczególności gdy...
  Kolorowa prasa często podaje, że gwiazdy zapłaciły za poród poprzez...
  Czkawka to rytmiczne skurcze przepony, spowodowane podrażnieniem nerwu b...
  Zazwyczaj o tym, że jesteśmy w ciąży, dowiadujemy się z domowego testu...
  Jeśli chcesz ograniczyć ilość sztucznych barwników w diecie dziecka,...
  Dziewczynki naśladują swoje mamy i tak jak one chcą się ładnie ubierać....

  Ostatnie komentarze

  • (1)

   Moja córeczka 13 sierpnia skończy 6miesięcy i ma już 80cm długości- po rodzicach będzie wysoka, mama-185cm a tata-188cm.

  • (68)

   Przyczyną autyzmu jest rtęć w szczepionkach pokazano na you tube jak rtęć niczczy nowo powstałe komórki nerwowe i otoczkę mielinową wokół nerwów ,nie ma bezpiecznych dawek rtęci WHO podała że kazda ilość jest toksyczna.

  • (6)

   To jest prawda co tu pisze.

  • (3)

   Margo, mam identyczną sytuację, suchy chleb, makaron bez dodatków cieszą się największym zainteresowaniem, na szczęście zjedzą również normalne posiłki. Najtrudniej przekonać ich do nowego produktu, dorosły spróbuje i powie, że np. mu nie smakuje, a...

  • (1)

   O :) Bez gryzaczków to ani rusz. Mamy takiego gryzakośliniaka, że główka jest doczepiana do śliniaka, naprawdę fajnie się sprawdza (to się nazywa superro). Bardzo fajne też okazały się gryzaczki z drewna klonowego (mamy taką rybkę na zawieszce)