Dlaczego niemowlę nie chce jeść

  Brak apetytu u dziecka nie musi być oznaką poważnej choroby. Niemniej jednak rozwój dziecka przebiega dość szybko, dlatego maluch musi dostarczać do organizmu niezbędnych do wzrostu składników odżywczych. Dieta dziecka musi obfitować w witaminy i minerały. W rzeczywistości maluch tego nie wie i odżywia się w sposób, który mu się podoba. Dziecko niejadek potrafi przysporzyć rodzicom zmartwień.

  Przyczyny braku apetytu u dziecka

  Niekiedy powody, dla których dzieci kręcą główką na wszystko, co przed nimi postawisz, są bardzo banalne. Zacząć należy od czynników rozpraszających uwagę dziecka. Świat oczami dziecka jest tak ciekawy, że maluch dużo bardziej woli rozglądać się dookoła, niż koncentrować się na posiłku. Dzieje się tak około 4 miesiąca życia dziecka. Maluch zaczyna z uwagą przyglądać się wszystkiemu, obserwuje szczegóły, zaczyna przekręcać się z brzuszka na plecki. Nic więc dziwnego, że jedzenie traci na atrakcyjności. Kolejny spadek apetytu następuje w drugim półroczu życia, kiedy dziecko rozwija swoje umiejętności przemieszczania się.

  Inna przyczyna wiąże się z indywidualnymi upodobaniami dziecka. Być może masz w domu dziecko, które lubi jeść nocą. Największe nocne głodomory to dzieci karmione mlekiem modyfikowanym, choć nie ma reguły. Nocne karmienie nie jest polecane, gdyż może doprowadzić do rozwoju próchnicy lub zaburzyć mechanizm odczuwania głodu. Na brak apetytu u dziecka mogą wpłynąć nieregularne posiłki.

  Dzieciom nie przypadają do gustu monotonne posiłki. Warto więc wzbogacić dietę dziecka w coś nowego. Niekiedy wystarczy pozwolić maluchowi jeść samemu. Dziecko z pewnością wybrudzi siebie i najbliższe otoczenie, niemniej jednak będzie miało dużą frajdę. Podaj maluchowi coś nowego do jedzenia lub po prostu zmień formę posiłku.

  Brak apetytu u malucha może świadczyć o tym, że wyrzynają mu się ząbki. Ząbkowanie jest bolesne, dziąsła są rozpulchnione i krwawią, dlatego też dziecku ciężko jest cokolwiek pogryźć. W tym czasie należy podawać maluchowi pokarmy płynne i miękkie.

  Sposoby na niejadka

  Zanim zaczniemy podchodzić dziecko podstępem lub zmieniać mu dietę, warto zastanowić się, czy faktycznie maluch zbyt mało je. Nie można zapominać o tym, że żołądek maluszka jest znacznie mniejszy od naszego, dlatego gdy nakładamy dziecku porcję jedzenia jak dla dorosłego, nie powinniśmy się dziwić, że maluch nie dojada wszystkiego. Dania główne powinny być bardziej obfite niż przekąski. Jeżeli maluch dostanie dużo jedzenia między posiłkami, nie zje już obiadu. Postarajmy się o to, by urozmaicać jedzenie i by podawać je w atrakcyjnej formie. Nie można dawać dziecku słodyczy zamiast pełnowartościowego posiłku.

  Jeżeli dziecko prawidłowo się rozwija, nie ma problemów z wagą, prawdopodobnie nie ma powodu do niepokoju. Anemia u dzieci bierze się z niewłaściwej diety. Jeżeli choroba się nie pojawiła, być może wszystko jest w porządku. Dziecko samo doskonale wie, ile mu potrzeba jedzenia. Niemowlęta obowiązuje jeszcze karmienie na żądanie, jednak starsze dzieci, np. dwuletnie, powinny mieć wyznaczone stałe pory posiłków.

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejdziecko.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Ciąża jest okresem ogromnych zmian i jeżeli chodzi o życie, i ciało kobiety. Z tego powodu warto przygotować organizm do nowej sytuacji. W ten sposób, gdy już zajdziesz w ciążę, nie będziesz musiał...

  Najczęściej czytane

  Jesienią należy zwrócić szczególną uwagę na strój dziecka. Garderoba...
  Wraz z nadejściem pierwszych chłodów w sklepach Smyk pojawiła się...
  Z myślą o zbliżających się świętach firma Mothercare stworzyła bajeczną...
  W sklepach Reserved Kids pojawiła się niezwykła linia odzieży dziecięcej,...
  Urządzenie atrakcyjnego pokoju dla dwójki dzieci, w szczególności gdy...
  Kolorowa prasa często podaje, że gwiazdy zapłaciły za poród poprzez...
  Czkawka to rytmiczne skurcze przepony, spowodowane podrażnieniem nerwu b...
  Zazwyczaj o tym, że jesteśmy w ciąży, dowiadujemy się z domowego testu...
  Jeśli chcesz ograniczyć ilość sztucznych barwników w diecie dziecka,...
  Dziewczynki naśladują swoje mamy i tak jak one chcą się ładnie ubierać....

  Ostatnie komentarze

  • (1)

   Moja córeczka 13 sierpnia skończy 6miesięcy i ma już 80cm długości- po rodzicach będzie wysoka, mama-185cm a tata-188cm.

  • (68)

   Przyczyną autyzmu jest rtęć w szczepionkach pokazano na you tube jak rtęć niczczy nowo powstałe komórki nerwowe i otoczkę mielinową wokół nerwów ,nie ma bezpiecznych dawek rtęci WHO podała że kazda ilość jest toksyczna.

  • (6)

   To jest prawda co tu pisze.

  • (3)

   Margo, mam identyczną sytuację, suchy chleb, makaron bez dodatków cieszą się największym zainteresowaniem, na szczęście zjedzą również normalne posiłki. Najtrudniej przekonać ich do nowego produktu, dorosły spróbuje i powie, że np. mu nie smakuje, a...

  • (1)

   O :) Bez gryzaczków to ani rusz. Mamy takiego gryzakośliniaka, że główka jest doczepiana do śliniaka, naprawdę fajnie się sprawdza (to się nazywa superro). Bardzo fajne też okazały się gryzaczki z drewna klonowego (mamy taką rybkę na zawieszce)