Dzieci w basenie

  Nauka pływania dla dzieci to nie tylko obowiązek, ale też przyjemna zabawa. Im wcześniej rozpoczęta nauka, tym szybciej maluch oswaja się z wodą. Pływanie jest świetną gimnastyką dla dzieci. Inne zalety wynikające z pływania to zapobieganie wadom postawy, poprawa pracy układu oddechowego i układu krążenia. Czas spędzony na basenie z dzieckiem pozwala rodzicowi zapomnieć o codziennych problemach i przez chwilę się zrelaksować.

  Infekcje po basenie

  Pluskanie w wodzie nie jest niebezpieczne dla dziecka. Niektórzy rodzice martwią się, że ich pociechy się przeziębią, złapią zapalenie gardła lub zapalenie ucha. Tymczasem winna powstania tych dolegliwości jest styczność dziecka z dużą grupą ludzi. Przeziębienie przenosi się zazwyczaj drogą kropelkową, dlatego jeśli na basenie pojawi się chociaż jedna chora osoba, ryzyko zachorowania jest duże. Szczególnie niebezpieczny jest czas jesienno-zimowy. Kiedy na dworze temperatura spada w okolice zera, bardzo łatwo o złapanie kataru lub kaszlu.

  Maluch może mieć trudności z oddychaniem po wyjściu z basenu. Dzieje się tak, gdy dziecko wciągnie nosem wodę, która może podrażnić błonę śluzową nosa. Podrażnienie błony powoduje z kolei obrzęk i stąd problemy z oddychaniem. Zajęcia na basenie nie są polecane dzieciom mającym skłonność do częstych infekcji ucha zewnętrznego. Z pływania powinny zrezygnować też maluchy zmagające się z wysiękami z ucha lub też będące po przebytej infekcji.

  Żeby zmniejszyć ryzyko zachorowania po basenie, rodzice powinni tuż po wyjściu malucha z wody otulić je dużym ręcznikiem. W szatni należy wysuszyć włosy dziecku za pomocą suszarki. Nie można zapominać o wytarciu uszu malucha. Uszy należy czyścić za pomocą mocno zwiniętej waty, a nie patyczków do uszu. Wysuszonemu niemowlakowi włóż body, śpioszki i cienką bawełnianą czapeczkę w przebieralni. Dopiero w szatni włóż maluchowi kombinezon i grube spodnie. Jeżeli wcześniej ubierzesz dziecko cieplej, maluch może się przegrzać i bardzo szybko złapać infekcję. Zgrzanemu starszemu dziecku nie można dawać lodowatych napojów do picia.

  Ochrona skóry dziecka

  Oczy maluszka narażone są na podrażnienia i zaczerwienienia. Dziecko dwuletnie może nałożyć okularki do pływania. Dla dzieci bezpieczniejsza jest woda ozonowana niż chlorowana. Jeżeli maluch po wyjściu z basenu ma zaczerwienione i załzawione oczy, widocznie basen mu nie służy. Na podrażnienia narażona jest też delikatna skóra dziecka. Wybierając basen dla dziecka, zwróć szczególną uwagę na higienę miejsca. Jeżeli na pływalni zasady higieny nie są przestrzegane, maluch może się zarazić opryszczką, wysypką, rzęsistkiem lub grzybicą.

  Pamiętaj, żeby po wyjściu z wody umyć dziecko delikatnym mydłem. Po osuszeniu skóry dziecka, natłuść ją oliwką. Woda chlorowana podrażnia skórę, jest to widoczne zwłaszcza u dzieci z alergią. Jeśli maluch dostanie wysypki skórnej, zrezygnujcie z zajęć. Niektórzy specjaliści twierdzą, że niemowlę powinno być przyzwyczajane do wody w domowej wannie. Układ odpornościowy dziecka nie jest jeszcze w pełni wykształcony, dlatego też lepiej go nie nadwyrężać.

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Komentarze

  JA jestem za prowadzaniem dzieci na basen. Mój syn miał początki wdy postawy, ale ładnie mu się wszystko wyprostowało dzięki zajęciom na basenie.

  ja tam uwielbiam tego rodzaju zajęcia, sama moge się wyszalec w wodzie, nie tylko moja córcia.

  Moje dziecko ma lekką nadwagę, no i tak pomyslałam, że moze zapiszę je na basen. to chyba dorby sposób na pozbycie sie nadwagi.

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejdziecko.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Eksperci są zgodni, że nie sposób określić, w jakim wieku dzieci są gotowe na otrzymanie telefonu komórkowego i rozsądne korzystanie z jego funkcji. Każde dziecko jest bowiem inne. Niektóre maluchy...

  Najczęściej czytane

  Jesienią należy zwrócić szczególną uwagę na strój dziecka. Garderoba...
  Wraz z nadejściem pierwszych chłodów w sklepach Smyk pojawiła się...
  Z myślą o zbliżających się świętach firma Mothercare stworzyła bajeczną...
  W sklepach Reserved Kids pojawiła się niezwykła linia odzieży dziecięcej,...
  Kolorowa prasa często podaje, że gwiazdy zapłaciły za poród poprzez...
  Urządzenie atrakcyjnego pokoju dla dwójki dzieci, w szczególności gdy...
  Czkawka to rytmiczne skurcze przepony, spowodowane podrażnieniem nerwu b...
  Zazwyczaj o tym, że jesteśmy w ciąży, dowiadujemy się z domowego testu...
  Jeśli chcesz ograniczyć ilość sztucznych barwników w diecie dziecka,...
  Dziewczynki naśladują swoje mamy i tak jak one chcą się ładnie ubierać....

  Ostatnie komentarze

  • (68)

   Przyczyną autyzmu jest rtęć w szczepionkach pokazano na you tube jak rtęć niczczy nowo powstałe komórki nerwowe i otoczkę mielinową wokół nerwów ,nie ma bezpiecznych dawek rtęci WHO podała że kazda ilość jest toksyczna.

  • (6)

   To jest prawda co tu pisze.

  • (3)

   Margo, mam identyczną sytuację, suchy chleb, makaron bez dodatków cieszą się największym zainteresowaniem, na szczęście zjedzą również normalne posiłki. Najtrudniej przekonać ich do nowego produktu, dorosły spróbuje i powie, że np. mu nie smakuje, a...

  • (1)

   O :) Bez gryzaczków to ani rusz. Mamy takiego gryzakośliniaka, że główka jest doczepiana do śliniaka, naprawdę fajnie się sprawdza (to się nazywa superro). Bardzo fajne też okazały się gryzaczki z drewna klonowego (mamy taką rybkę na zawieszce)

  • (2)

   "Wczesne wprowadzanie produktów z glutenem ma przygotować organizm do diety bogatej w ten składnik i zapobiec ewentualnemu uczuleniu na gluten lub celiakii".

   Nieprawda! Celiakii nie da się zapobiec, to choroba genetczna, którą albo się ma albo...