Dzieci w basenie

  Nauka pływania dla dzieci to nie tylko obowiązek, ale też przyjemna zabawa. Im wcześniej rozpoczęta nauka, tym szybciej maluch oswaja się z wodą. Pływanie jest świetną gimnastyką dla dzieci. Inne zalety wynikające z pływania to zapobieganie wadom postawy, poprawa pracy układu oddechowego i układu krążenia. Czas spędzony na basenie z dzieckiem pozwala rodzicowi zapomnieć o codziennych problemach i przez chwilę się zrelaksować.

  Infekcje po basenie

  Pluskanie w wodzie nie jest niebezpieczne dla dziecka. Niektórzy rodzice martwią się, że ich pociechy się przeziębią, złapią zapalenie gardła lub zapalenie ucha. Tymczasem winna powstania tych dolegliwości jest styczność dziecka z dużą grupą ludzi. Przeziębienie przenosi się zazwyczaj drogą kropelkową, dlatego jeśli na basenie pojawi się chociaż jedna chora osoba, ryzyko zachorowania jest duże. Szczególnie niebezpieczny jest czas jesienno-zimowy. Kiedy na dworze temperatura spada w okolice zera, bardzo łatwo o złapanie kataru lub kaszlu.

  Maluch może mieć trudności z oddychaniem po wyjściu z basenu. Dzieje się tak, gdy dziecko wciągnie nosem wodę, która może podrażnić błonę śluzową nosa. Podrażnienie błony powoduje z kolei obrzęk i stąd problemy z oddychaniem. Zajęcia na basenie nie są polecane dzieciom mającym skłonność do częstych infekcji ucha zewnętrznego. Z pływania powinny zrezygnować też maluchy zmagające się z wysiękami z ucha lub też będące po przebytej infekcji.

  Żeby zmniejszyć ryzyko zachorowania po basenie, rodzice powinni tuż po wyjściu malucha z wody otulić je dużym ręcznikiem. W szatni należy wysuszyć włosy dziecku za pomocą suszarki. Nie można zapominać o wytarciu uszu malucha. Uszy należy czyścić za pomocą mocno zwiniętej waty, a nie patyczków do uszu. Wysuszonemu niemowlakowi włóż body, śpioszki i cienką bawełnianą czapeczkę w przebieralni. Dopiero w szatni włóż maluchowi kombinezon i grube spodnie. Jeżeli wcześniej ubierzesz dziecko cieplej, maluch może się przegrzać i bardzo szybko złapać infekcję. Zgrzanemu starszemu dziecku nie można dawać lodowatych napojów do picia.

  Ochrona skóry dziecka

  Oczy maluszka narażone są na podrażnienia i zaczerwienienia. Dziecko dwuletnie może nałożyć okularki do pływania. Dla dzieci bezpieczniejsza jest woda ozonowana niż chlorowana. Jeżeli maluch po wyjściu z basenu ma zaczerwienione i załzawione oczy, widocznie basen mu nie służy. Na podrażnienia narażona jest też delikatna skóra dziecka. Wybierając basen dla dziecka, zwróć szczególną uwagę na higienę miejsca. Jeżeli na pływalni zasady higieny nie są przestrzegane, maluch może się zarazić opryszczką, wysypką, rzęsistkiem lub grzybicą.

  Pamiętaj, żeby po wyjściu z wody umyć dziecko delikatnym mydłem. Po osuszeniu skóry dziecka, natłuść ją oliwką. Woda chlorowana podrażnia skórę, jest to widoczne zwłaszcza u dzieci z alergią. Jeśli maluch dostanie wysypki skórnej, zrezygnujcie z zajęć. Niektórzy specjaliści twierdzą, że niemowlę powinno być przyzwyczajane do wody w domowej wannie. Układ odpornościowy dziecka nie jest jeszcze w pełni wykształcony, dlatego też lepiej go nie nadwyrężać.

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Komentarze

  JA jestem za prowadzaniem dzieci na basen. Mój syn miał początki wdy postawy, ale ładnie mu się wszystko wyprostowało dzięki zajęciom na basenie.

  ja tam uwielbiam tego rodzaju zajęcia, sama moge się wyszalec w wodzie, nie tylko moja córcia.

  Moje dziecko ma lekką nadwagę, no i tak pomyslałam, że moze zapiszę je na basen. to chyba dorby sposób na pozbycie sie nadwagi.

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejdziecko.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Gdy byłaś w ciąży, na pewno ostrzegano cię, że stosowanie poszczególnych produktów może okazać się szkodliwe dla ciebie lub dziecka. Jednym z takich potencjalnie groźnych preparatów jest lakier do...

  Najczęściej czytane

  Jesienią należy zwrócić szczególną uwagę na strój dziecka. Garderoba...
  Kolorowa prasa często podaje, że gwiazdy zapłaciły za poród poprzez...
  Wraz z nadejściem pierwszych chłodów w sklepach Smyk pojawiła się...
  Gdy byłaś w ciąży, na pewno ostrzegano cię, że stosowanie poszczególnych...
  Zazwyczaj o tym, że jesteśmy w ciąży, dowiadujemy się z domowego testu...
  W ciągu roku działasz na wysokich obrotach. Dom, praca, dzieci, codzienne...
  Czkawka to rytmiczne skurcze przepony, spowodowane podrażnieniem nerwu b...
  Marka wózków dziecięcych X-lander zaprezentowała nową kolekcję 2014-2015,...
  Z myślą o zbliżających się świętach firma Mothercare stworzyła bajeczną...
  W sklepach Reserved Kids pojawiła się niezwykła linia odzieży dziecięcej,...

  Ostatnie komentarze

  • (1)

   Bardzo pomocny artykuł, właśnie stajemy przed wyborem plecaka dla naszego pierwszoklasisty :) Weźmiemy sobie do serca wszystkie rady :)

  • (5)

   Ja uważam to za zbyt przesadne, sama mam córkę 3,5 roku która nieraz podbiera mi lakiery i się maluje. Po 1-2 dniach zmywam i jest ok, gdybym robiła to (malowanie) każdego dnia to mogłabym stwierdzić że istnieje niebezpieczeństwo, ale sporadyczne "...

  • (20)

   Witam,robiłam dzisiaj badania HCG ilościowe i wynik wyszedł 41488,4 mUl/ml. Czy oznacza to,ze jestem w ciąży?Dziękuję za odpowiedź

  • (204)

   A Ty co chrześcijański nawracacz dusz i wszechwiedzący/a? Jakim prawem piszesz do niej w ten sposób? Co według ciebie udane życie to tylko z mężem? Dewotka. Czas życie jest szczęśliwsze w związku niemałżeńskim niż koszmar w małżeńskim. Nie masz prawa...

  • (3)

   moja dziewczyna tez jest w ciąży i jakos żyje a wy marudzicie w tych komentarza ale wam powiem nie każdy ojciec jest gotowy być tata lub mamą