Dziecko nie chce pić mleka

  Dieta dziecka przyczynia się do jego prawidłowego rozwoju. Co jednak zrobić, gdy maluch odmawia picia mleka? Najważniejsze to nie zmuszać go do tego. Dziecko broni się przed pokarmem, które mu szkodzi. Uczulenie na mleko jest dość powszechną przypadłością. Białko mleka krowiego jest silnym alergenem. Dzieci karmione sztucznie szybciej reagują na alergeny. Karmienie piersią opóźnia reakcję alergiczną, ponieważ alergeny dostają się do organizmu dziecka przez mleko matki. Dieta kobiety karmiącej piersią wpływa na jakoś jej pokarmu.

  Objawy alergii na mleko

  U dzieci karmionych butelką alergia na mleko krowie ujawnia się bardzo szybko. Niekiedy u niemowlaków występuje skaza białkowa. Po czym poznać, że dziecko nie toleruje mleka? Na jego policzkach widoczne są szorstkie plamy. Ponadto dziecku dokuczają: biegunka i wymioty. Maluch płacze z powodu bólu brzuszka. Powyższe objawy powinny zaniepokoić rodziców. Jeżeli lekarz zdiagnozuje alergię, konieczne będzie zastosowanie odpowiedniej diety. Z jadłospisu należy wyeliminować wszystkie uczulające produkty.

  Zakazane produkty to mleko i wszystkie produkty mleczne. Z jadłospisu należy wykreślić: mleko słodkie, zsiadłe, kakao, kefir, maślanki, śmietanę. Oprócz tego zakazane są też twaróg, ser żółty, ser topiony, masło, margaryna, śmietana. Dziecko nie powinno też jeść lodów, kremów, mlecznej czekolady oraz cukierków na bazie mleka.

  Dieta w alergii pokarmowej

  Z diety dziecka mającego alergię na mleko zniknąć powinny wszystkie zakazane produkty. Nie oznacza to jednak, że jadłospis malucha musi być monotonny i nieciekawy. Istnieje szereg produktów, które w diecie dziecka mogą, a nawet muszą się pojawić. Polecane są: owoce, warzywa, mięso, wędliny, jaja, pieczywo, kasze. W sklepach dostępne są margaryny bezmleczne. Do smażenia warto używać oliwę z oliwek. Żeby uzupełnić białko, warto jeść mięso i jajka. Rozrabiając masę naleśnikową, można zamiast mleka dodać wody gazowanej. W sklepach są dostępne preparaty mlekozastępcze, które można rozpuszczać w wodzie i na nich robić kaszki.

  Dzieci uwielbiają słodycze. Zamiast czekolady podaj maluchowi owoce (świeże i suszone) lub mus owocowy. Mleczną czekoladę zastąp gorzką. Przed zakupem poszczególnych produktów, uważnie patrz na skład na etykietach. Jeśli dziecko pije jeszcze mleko matki, nie należy odstawiać go na siłę od piersi. O swoją dietę powinna za to zadbać kobieta karmiąca. Matka dziecka z alergią pokarmową powinna wykreślić ze swojego jadłospisu wszystkie postacie mleka. Kobieta karmiąca powinna jednak zażywać wapń w tabletkach, żeby nie dopuścić do odwapnienia organizmu. Jeśli dziecko nie jest uczulone na białko sojowe, po odstawieniu od piersi, można podawać mu mleko sojowe. Mleko kozie jest jeszcze silniejszym alergenem, niż mleko krowie.

  Do produktów, w których mogą być śladowe ilości mleka lub białka serwatkowego zaliczymy: pieczywo, ciasta, ciastka, drożdżówki, maślane bułki, rogaliki francuskie (gotowe produkty cukiernicze), pasztety, parówki, sorbety, płatki śniadaniowe, czekolady, cukierki, batoniki, inne desery.
   

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejdziecko.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Zapraszamy do konkursu "Wielkanocne szydełkowe króliczki". Do wygrania są 3 króliczki wykonane przez "To i owo - szydełkowo" specjalnie dla użytkowników Parenting.pl. Króliczki są mają...

  Najczęściej czytane

  Jesienią należy zwrócić szczególną uwagę na strój dziecka. Garderoba...
  Wraz z nadejściem pierwszych chłodów w sklepach Smyk pojawiła się...
  W sklepach Reserved Kids pojawiła się niezwykła linia odzieży dziecięcej,...
  Z myślą o zbliżających się świętach firma Mothercare stworzyła bajeczną...
  Urządzenie atrakcyjnego pokoju dla dwójki dzieci, w szczególności gdy...
  Wiosna w pełni! Warto zaopatrzyć swoją pociechę w kolorowe i wygodne...
  14 lutego to dzień, w którym pragniemy dzielić się miłością z najbliższymi...
  Dziewczynki naśladują swoje mamy i tak jak one chcą się ładnie ubierać....
  Nie masz jeszcze mikołajkowego prezentu dla dziecka? To ostatnia chwila, ż...
  Lis to rude, miękkie i miło wyglądające zwierzątko, które pomimo swej...

  Ostatnie komentarze

  • (6)

   No pieluchy niby przydatne ale troche słabe :D Misie to też troche tak... xD Z przydatnych to może termofor, można jakieś ksiązeczki wybrać, coś rozwijającego...

  • (2)

   ja byłam w zaawansowanej ciąży latem i muszę przyznać że rzeczywiście upał nie do zniesienia...ale wszytsko da się wytrzymać!

  • (4)

   Po cesarce można czuć się świetnie. U mnie tak było, prawie biegałam juz następnego dnia (prawie, bo pielęgniarki mnie stopowały). Za to, gdy emocje opadły, odczułam jakie operacja niesie ze sobą obciążenie dla organizmu. Spacer - tylko powolutku, na...

  • (1)

   Oprócz "książkowych" zabaw, można w weekend przejść się do teatru dla dzieci, np. Teatru Małego Widza w Warszawie

  • (4)

   Ja jestem w 21 tc i poki co plus 3 kilo, jem w normalnych ilosciach nie mam napadow obzarstwa