Gdy niemowlę nie chce spać

  Bezsenność u dzieci to problem dla rodziców. Opieka nad dzieckiem, które nie lubi przesypiać nocy, a czasami nie lubi wcale spać, jest niezwykle uciążliwa. Skoro nie śpi dziecko, nie śpi też rodzic. Żeby nauczyć dziecko spać, warto poznać przyczyny jego bezsenności.

  Przyczyny bezsenności u dzieci

  Dzieci śpią tyle, ile potrzebują. Dlatego też nie należy zbyt mocno ingerować w ten rytm. Maluchy budzą się w nocy z płaczem. W ten sposób informują otoczenie o swoich potrzebach. Dlaczego niemowlę płacze? Płacz dziecka może oznaczać to, że jest mu mokro, jest głodne lub po prostu tęskni za mamą. Jeżeli twój maluch nie śpi w nocy, nie przejmuj się, kilkumiesięczne dzieci potrafią odróżniać już pory dnia. Bezsenność dzieci w pewnym momencie przemija. Kiedy twój maluch płacze w nocy, nie irytuj się, choć pewnie zachowanie spokoju przyjdzie ci z trudnością.

  Nie zostawiaj dziecka samego. Dawna „rada”, że dziecko należy zostawić same, niech sobie popłacze, jest najgorszym rozwiązaniem z możliwych. Dziecko płacze, ponieważ boi się ciemności, ma koszmary lub po prostu potrzebuje towarzystwa i czułości mamy. Ramiona rodziców odganiają złe duchy, uspokajają i wyciszają. A co najważniejsze, stanowią o bezpieczeństwie dziecka.

  Przyczyną bezsenności może być niewłaściwe ustawienie łóżeczka dziecka. Nie powinno ono stać przy kaloryferze lub przy oknie, które wychodzi na wschód. Poranne słońce może być bardzo dokuczliwe, gdyż jest ostre i może wybudzać dziecko ze snu. Nie można zapominać o wietrzeniu pokoju dziecka. Temperatura w pokoju malucha powinna mieć około 20 stopni Celsjusza. Jeżeli dzień jest ciepły, warto zostawiać dziecku uchylone okno. Pamiętaj, by odpowiednio dobrać pościel dla dziecka. O ile malucha nie interesują kolory i wzory poszewki, o tyle wielkość poduszki robi różnicę. Poduszka dla dziecka powinna być płaska. Dzięki temu nie dojdzie do odkształcenia kręgosłupa dziecka.

  Sposoby usypiania dzieci

  Od pierwszych chwil życia dziecka należy wprowadzić pewną powtarzalność, nieregularny tryb życia nie sprzyja usypianiu. Dlatego też warto próbować usypiać dziecko mniej więcej o tej samej porze dnia. Dzięki temu dziecko nie będzie zbyt długo marudziło w nocy. Wprowadzonych zasad należy przestrzegać. Jak dać dziecku sygnał na temat tego, że czas iść spać? Należy przebrać dziecko w piżamkę, warto przeczytać jakąś bajkę dla dziecka lub włączyć mu dobranockę.

  W ciągu dnia maluch nie powinien się nudzić. Warto zmęczyć dziecko, tak by w nocy chciało wypoczywać, a nie odwrotnie. Czy dziecko powinno spać w twoim łóżku? Jest to temat dość kontrowersyjny, który ma niemalże tyle samo przeciwników, jak i zwolenników. Niemniej jednak, jeżeli dziecko lubi spać w swoim łóżeczku, nie odzwyczajaj go od tego. Niektóre maluchy boją się ciemności. Żeby rozproszyć nocny zmrok, warto zostawiać dziecku zapaloną lampkę lub przykleić do ściany fluorescencyjne gwiazdki.

  Gdy dziecko nie chce spać, nie denerwuj się na nie. Krzyk i irytacja nie pomogą maluchowi. Bezsenność u dzieci może mieć inne podłoże. Dlatego też warto poświęcić czas maluchowi i spróbować mu pomóc.

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejdziecko.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Gdy byłaś w ciąży, na pewno ostrzegano cię, że stosowanie poszczególnych produktów może okazać się szkodliwe dla ciebie lub dziecka. Jednym z takich potencjalnie groźnych preparatów jest lakier do...

  Najczęściej czytane

  Jesienią należy zwrócić szczególną uwagę na strój dziecka. Garderoba...
  Kolorowa prasa często podaje, że gwiazdy zapłaciły za poród poprzez...
  Wraz z nadejściem pierwszych chłodów w sklepach Smyk pojawiła się...
  Zazwyczaj o tym, że jesteśmy w ciąży, dowiadujemy się z domowego testu...
  Jeśli chcesz ograniczyć ilość sztucznych barwników w diecie dziecka,...
  Gdy byłaś w ciąży, na pewno ostrzegano cię, że stosowanie poszczególnych...
  Dieta kobiety karmiącej piersią powinna być dostosowana indywidualnie do...
  Czkawka to rytmiczne skurcze przepony, spowodowane podrażnieniem nerwu b...
  Pierwsze urodziny to dobry moment na przemyślenie nowego jadłospisu dla...
  Nie masz jeszcze mikołajkowego prezentu dla dziecka? To ostatnia chwila, ż...

  Ostatnie komentarze

  • (1)

   Bardzo pomocny artykuł, właśnie stajemy przed wyborem plecaka dla naszego pierwszoklasisty :) Weźmiemy sobie do serca wszystkie rady :)

  • (5)

   Ja uważam to za zbyt przesadne, sama mam córkę 3,5 roku która nieraz podbiera mi lakiery i się maluje. Po 1-2 dniach zmywam i jest ok, gdybym robiła to (malowanie) każdego dnia to mogłabym stwierdzić że istnieje niebezpieczeństwo, ale sporadyczne "...

  • (20)

   Witam,robiłam dzisiaj badania HCG ilościowe i wynik wyszedł 41488,4 mUl/ml. Czy oznacza to,ze jestem w ciąży?Dziękuję za odpowiedź

  • (204)

   A Ty co chrześcijański nawracacz dusz i wszechwiedzący/a? Jakim prawem piszesz do niej w ten sposób? Co według ciebie udane życie to tylko z mężem? Dewotka. Czas życie jest szczęśliwsze w związku niemałżeńskim niż koszmar w małżeńskim. Nie masz prawa...

  • (3)

   moja dziewczyna tez jest w ciąży i jakos żyje a wy marudzicie w tych komentarza ale wam powiem nie każdy ojciec jest gotowy być tata lub mamą