Gdy niemowlę nie chce spać

  Bezsenność u dzieci to problem dla rodziców. Opieka nad dzieckiem, które nie lubi przesypiać nocy, a czasami nie lubi wcale spać, jest niezwykle uciążliwa. Skoro nie śpi dziecko, nie śpi też rodzic. Żeby nauczyć dziecko spać, warto poznać przyczyny jego bezsenności.

  Przyczyny bezsenności u dzieci

  Dzieci śpią tyle, ile potrzebują. Dlatego też nie należy zbyt mocno ingerować w ten rytm. Maluchy budzą się w nocy z płaczem. W ten sposób informują otoczenie o swoich potrzebach. Dlaczego niemowlę płacze? Płacz dziecka może oznaczać to, że jest mu mokro, jest głodne lub po prostu tęskni za mamą. Jeżeli twój maluch nie śpi w nocy, nie przejmuj się, kilkumiesięczne dzieci potrafią odróżniać już pory dnia. Bezsenność dzieci w pewnym momencie przemija. Kiedy twój maluch płacze w nocy, nie irytuj się, choć pewnie zachowanie spokoju przyjdzie ci z trudnością.

  Nie zostawiaj dziecka samego. Dawna „rada”, że dziecko należy zostawić same, niech sobie popłacze, jest najgorszym rozwiązaniem z możliwych. Dziecko płacze, ponieważ boi się ciemności, ma koszmary lub po prostu potrzebuje towarzystwa i czułości mamy. Ramiona rodziców odganiają złe duchy, uspokajają i wyciszają. A co najważniejsze, stanowią o bezpieczeństwie dziecka.

  Przyczyną bezsenności może być niewłaściwe ustawienie łóżeczka dziecka. Nie powinno ono stać przy kaloryferze lub przy oknie, które wychodzi na wschód. Poranne słońce może być bardzo dokuczliwe, gdyż jest ostre i może wybudzać dziecko ze snu. Nie można zapominać o wietrzeniu pokoju dziecka. Temperatura w pokoju malucha powinna mieć około 20 stopni Celsjusza. Jeżeli dzień jest ciepły, warto zostawiać dziecku uchylone okno. Pamiętaj, by odpowiednio dobrać pościel dla dziecka. O ile malucha nie interesują kolory i wzory poszewki, o tyle wielkość poduszki robi różnicę. Poduszka dla dziecka powinna być płaska. Dzięki temu nie dojdzie do odkształcenia kręgosłupa dziecka.

  Sposoby usypiania dzieci

  Od pierwszych chwil życia dziecka należy wprowadzić pewną powtarzalność, nieregularny tryb życia nie sprzyja usypianiu. Dlatego też warto próbować usypiać dziecko mniej więcej o tej samej porze dnia. Dzięki temu dziecko nie będzie zbyt długo marudziło w nocy. Wprowadzonych zasad należy przestrzegać. Jak dać dziecku sygnał na temat tego, że czas iść spać? Należy przebrać dziecko w piżamkę, warto przeczytać jakąś bajkę dla dziecka lub włączyć mu dobranockę.

  W ciągu dnia maluch nie powinien się nudzić. Warto zmęczyć dziecko, tak by w nocy chciało wypoczywać, a nie odwrotnie. Czy dziecko powinno spać w twoim łóżku? Jest to temat dość kontrowersyjny, który ma niemalże tyle samo przeciwników, jak i zwolenników. Niemniej jednak, jeżeli dziecko lubi spać w swoim łóżeczku, nie odzwyczajaj go od tego. Niektóre maluchy boją się ciemności. Żeby rozproszyć nocny zmrok, warto zostawiać dziecku zapaloną lampkę lub przykleić do ściany fluorescencyjne gwiazdki.

  Gdy dziecko nie chce spać, nie denerwuj się na nie. Krzyk i irytacja nie pomogą maluchowi. Bezsenność u dzieci może mieć inne podłoże. Dlatego też warto poświęcić czas maluchowi i spróbować mu pomóc.

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejdziecko.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Ciąża jest okresem ogromnych zmian i jeżeli chodzi o życie, i ciało kobiety. Z tego powodu warto przygotować organizm do nowej sytuacji. W ten sposób, gdy już zajdziesz w ciążę, nie będziesz musiał...

  Najczęściej czytane

  Jesienią należy zwrócić szczególną uwagę na strój dziecka. Garderoba...
  Wraz z nadejściem pierwszych chłodów w sklepach Smyk pojawiła się...
  Z myślą o zbliżających się świętach firma Mothercare stworzyła bajeczną...
  W sklepach Reserved Kids pojawiła się niezwykła linia odzieży dziecięcej,...
  Urządzenie atrakcyjnego pokoju dla dwójki dzieci, w szczególności gdy...
  Kolorowa prasa często podaje, że gwiazdy zapłaciły za poród poprzez...
  Czkawka to rytmiczne skurcze przepony, spowodowane podrażnieniem nerwu b...
  Zazwyczaj o tym, że jesteśmy w ciąży, dowiadujemy się z domowego testu...
  Jeśli chcesz ograniczyć ilość sztucznych barwników w diecie dziecka,...
  Dziewczynki naśladują swoje mamy i tak jak one chcą się ładnie ubierać....

  Ostatnie komentarze

  • (1)

   Moja córeczka 13 sierpnia skończy 6miesięcy i ma już 80cm długości- po rodzicach będzie wysoka, mama-185cm a tata-188cm.

  • (68)

   Przyczyną autyzmu jest rtęć w szczepionkach pokazano na you tube jak rtęć niczczy nowo powstałe komórki nerwowe i otoczkę mielinową wokół nerwów ,nie ma bezpiecznych dawek rtęci WHO podała że kazda ilość jest toksyczna.

  • (6)

   To jest prawda co tu pisze.

  • (3)

   Margo, mam identyczną sytuację, suchy chleb, makaron bez dodatków cieszą się największym zainteresowaniem, na szczęście zjedzą również normalne posiłki. Najtrudniej przekonać ich do nowego produktu, dorosły spróbuje i powie, że np. mu nie smakuje, a...

  • (1)

   O :) Bez gryzaczków to ani rusz. Mamy takiego gryzakośliniaka, że główka jest doczepiana do śliniaka, naprawdę fajnie się sprawdza (to się nazywa superro). Bardzo fajne też okazały się gryzaczki z drewna klonowego (mamy taką rybkę na zawieszce)