Glista ludzka u dziecka

  Glista ludzka wywołuje chorobę zwaną glistnicą. Na zakażenie pasożytem narażone są zarówno dzieci, jak i dorośli. Jednak to u najmłodszych najczęściej dochodzi do zakażenia. Pasożyty ludzkie przenoszą się bardzo łatwo. Wystarczy zaniedbać higienę ciała i włożyć brudne ręce do buzi lub spożyć zakażony pokarm. Glista należy do robaków z rodziny nicieni. Jaja glisty znajdują się w zanieczyszczonej wodzie, w zakażonym jedzeniu. Dorosła postać glisty wygląda jak dżdżownica i może mieć nawet 40 cm długości. Osoby zakażone glistnicą mogą zauważyć robaki w swoim kale lub wymiocinach.

  Rozwój glisty ludzkiej w organizmie człowieka

  Brudna woda i zanieczyszczone pożywienie mogą być zakażone jajami glisty ludzkiej. Człowiek przenosi zakażenie wówczas, gdy spożyje brudną wodę lub jedzenie. Kiedy jaja znajdą się w organizmie człowieka, wykluwają się z nich larwy, które przedostają się przez ścianę jelita do układu krwionośnego. Stamtąd larwy glisty mają łatwy dostęp do wątroby, serca i płuc. Ostatnim etapem ich podróży jest gardło. Ponieważ człowiek bardzo często przełyka, glista zostaje ponownie połknięta i trafia do przewodu pokarmowego. Larwy glisty potrzebują około 2 miesięcy na to, żeby przybrać postać gotową do pasożytowania i zacząć się rozmnażać. Samice glisty ludzkiej mogą wytworzyć około 200 jaj w ciągu dnia.

  Pasożyty u dzieci w jelitach powodują niedrożność jelit. Jej leczenie przeprowadzane jest operacyjnie. Groźne dla zdrowia, a nawet życia dziecka są powikłania pooperacyjne glistnicy. Przez szwy zakładane na ranę pooperacyjną glisty znajdujące się w organizmie człowieka mogą przejść do jamy otrzewnej. W wyniku tego dochodzi do zapalenia otrzewnej lub ropnia wątroby. Choroby te mogą być przyczyną zgonu.

  Objawy i leczenie glistnicy

  Niedrożność jelit i powikłania pooperacyjne to tylko jedna wersja rozwoju glistnicy. Dziecko zakażone pasożytem może skarżyć się też na inne rzeczy. Do najczęstszych objawów glistnicy należą:

  Groźną konsekwencją glistnicy jest zahamowanie wzrostu oraz wagi u dzieci. Dziecko przestaje przybierać na masie ciała. Wędrujące po organizmie malucha larwy wywołują zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc. Wcześniej dziecku doskwiera uciążliwy kaszel. Może też miewać napady duszności, podobne do tych, które wywołuje astma. Ponieważ ludzie cały czas przełykają ślinę, larwy glisty wracają do przewodu pokarmowego. Tam się rozmnażają i wszystkie objawy choroby zaczynają się od nowa uwidaczniać. Glista ludzka żyje nawet dwa lata.

  Żeby lekarz mógł postawić diagnozę, musi przeprowadzić badanie kału. Osoby zakażone muszą przejść oczyszczanie organizmu z pasożytów i toksyn. W celach profilaktycznych należy dbać o higienę ciała i spożywanych produktów. Dlatego też od małego wyrób w dziecku nawyk mycia rąk przed każdym posiłkiem, mycia owoców i warzyw przed ich spożyciem oraz niewkładania rąk do buzi. Pamiętaj, żeby gotować wodę przed wypiciem. Zwierzęta domowe powinny być poddawane systematycznemu odrobaczaniu.

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Komentarze

  Mój maluch miał pasożyty. bardzo się męczył, non stop się drapał.

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejdziecko.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Zapraszamy do konkursu "Wielkanocne szydełkowe króliczki". Do wygrania są 3 króliczki wykonane przez "To i owo - szydełkowo" specjalnie dla użytkowników Parenting.pl. Króliczki są mają...

  Najczęściej czytane

  Jesienią należy zwrócić szczególną uwagę na strój dziecka. Garderoba...
  Wraz z nadejściem pierwszych chłodów w sklepach Smyk pojawiła się...
  W sklepach Reserved Kids pojawiła się niezwykła linia odzieży dziecięcej,...
  Urządzenie atrakcyjnego pokoju dla dwójki dzieci, w szczególności gdy...
  Z myślą o zbliżających się świętach firma Mothercare stworzyła bajeczną...
  Wiosna w pełni! Warto zaopatrzyć swoją pociechę w kolorowe i wygodne...
  14 lutego to dzień, w którym pragniemy dzielić się miłością z najbliższymi...
  Dziewczynki naśladują swoje mamy i tak jak one chcą się ładnie ubierać....
  Nie masz jeszcze mikołajkowego prezentu dla dziecka? To ostatnia chwila, ż...
  Lis to rude, miękkie i miło wyglądające zwierzątko, które pomimo swej...

  Ostatnie komentarze

  • (6)

   No pieluchy niby przydatne ale troche słabe :D Misie to też troche tak... xD Z przydatnych to może termofor, można jakieś ksiązeczki wybrać, coś rozwijającego...

  • (2)

   ja byłam w zaawansowanej ciąży latem i muszę przyznać że rzeczywiście upał nie do zniesienia...ale wszytsko da się wytrzymać!

  • (4)

   Po cesarce można czuć się świetnie. U mnie tak było, prawie biegałam juz następnego dnia (prawie, bo pielęgniarki mnie stopowały). Za to, gdy emocje opadły, odczułam jakie operacja niesie ze sobą obciążenie dla organizmu. Spacer - tylko powolutku, na...

  • (1)

   Oprócz "książkowych" zabaw, można w weekend przejść się do teatru dla dzieci, np. Teatru Małego Widza w Warszawie

  • (4)

   Ja jestem w 21 tc i poki co plus 3 kilo, jem w normalnych ilosciach nie mam napadow obzarstwa