Ile je niemowlę?

  Zastanawiasz się, jak duży apetyt może mieć dziecko? Czy nocne karmienie jest potrzebne? Kiedy powinno się zacząć rozszerzać dietę dziecka? Karmienie dziecka spędza niejednemu rodzicowi sen z powiek. Dziecko niejadek wygląda jakby miało anemię, a inne z kolei ma tak duży apetyt, że grozi mu nadwaga. Zamiast więc trzymać się sztywnych reguł książkowych, należy obserwować dziecko i słuchać swojego instynktu.

  Dzieci karmione piersią

  Pierwsze cztery tygodnie życia dziecka to czas, w którym dziecko głównie je i śpi. W pierwszych dniach maluchowi potrzeba niewiele pokarmu. W tym czasie kobiety karmiące piersią mogą zauważyć, że mają niewiele mleka. Tak się dzieje mniej więcej do trzeciego dnia po porodzie. Mleka matki jest wówczas niezbyt dużo, jest ono za to bardzo wartościowe. Zawarte w nim składniki odżywcze budują odporność dziecka.

  Już około czwartego dnia po porodzie organizm kobiety wytwarza więcej pokarmu. Wzrasta też apetyt u dziecka. Ilość pokarmu w piersi zależy od tego, jak intensywnie dziecko ssie brodawkę. Jeżeli dziecko często domaga się mleka matki, kobieta nie musi wcale dokarmiać malucha butelką. Organizm kobiety dostosuje się do potrzeb dziecka. Poza tym, gdy dziecko ssie często, ale krótko, prawdopodobnie ma ochotę zaspokoić jedynie pragnienie, a nie głód.

  Karmienie piersią warto dostosować do potrzeb dziecka. Dlatego też można praktykować karmienie na żądanie. W tym miejscu warto zaznaczyć, że nie każdy płacz dziecka oznacza głód. Dzieci płaczą też wtedy, gdy pragną bliskości, gdy mają mokro, za ciepło, za zimno. Niektóre dzieci w pierwszych miesiącach życia ssą pierś nie tylko po to, by się najeść, ale też po to, by się uspokoić. Potrzeba ssania zmniejsza się około czwartego miesiąca życia dziecka.

  Dzieci karmione mlekiem modyfikowanym

  Karmienie butelką musi być regularne. Przerwy pomiędzy karmieniami to czas, w którym dziecko może strawić pokarm. Warto pamiętać o tym, że mleko matki jest bardziej lekkostrawne niż mleko modyfikowane. W związku z tym organizm malucha musi mieć czas na przetrawienie pokarmu. Stałe pory karmienia, spania i czuwania zapewniają maluchowi poczucie bezpieczeństwa i orientacji. Oczywiście pory karmienia muszą być dopasowane do potrzeb dziecka. Apetyt dziecka często zależy od jego temperamentu. Niektóre maluchy jedzą mniej, za to częściej, inne wolą jeść rzadziej, za to do syta.

  Niemowlęta karmione butelką nie muszą wypijać od razu całej porcji mieszanki. Dziecko należy karmić do momentu, gdy maluch poczuje sytość. Ten moment łatwo zauważyć. Dziecko zacznie wypluwać smoczek, odwracać główkę. Znacznie częściej niż do niedożywienia dochodzi do przekarmienia dziecka. Jeżeli dziecku smakuje mleko modyfikowane, zazwyczaj wypija je do dna. Rodzice w takiej sytuacji przygotowują coraz większe porcje mieszanki. Należy zawsze patrzeć na przyrost wagi dziecka. Jeżeli maluch przybiera na wadze bardzo szybko, należy wstrzymać się z poszerzaniem objętości posiłków.

  Rozszerzanie diety można rozpocząć około szóstego miesiąca życia. Co i kiedy wprowadzać do diety dziecka regulują schemat żywienia dziecka karmionego piersią oraz schemat żywienia dziecka karmionego mlekiem modyfikowanym.

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejdziecko.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Eksperci są zgodni, że nie sposób określić, w jakim wieku dzieci są gotowe na otrzymanie telefonu komórkowego i rozsądne korzystanie z jego funkcji. Każde dziecko jest bowiem inne. Niektóre maluchy...

  Najczęściej czytane

  Jesienią należy zwrócić szczególną uwagę na strój dziecka. Garderoba...
  Wraz z nadejściem pierwszych chłodów w sklepach Smyk pojawiła się...
  Z myślą o zbliżających się świętach firma Mothercare stworzyła bajeczną...
  W sklepach Reserved Kids pojawiła się niezwykła linia odzieży dziecięcej,...
  Kolorowa prasa często podaje, że gwiazdy zapłaciły za poród poprzez...
  Urządzenie atrakcyjnego pokoju dla dwójki dzieci, w szczególności gdy...
  Czkawka to rytmiczne skurcze przepony, spowodowane podrażnieniem nerwu b...
  Zazwyczaj o tym, że jesteśmy w ciąży, dowiadujemy się z domowego testu...
  Jeśli chcesz ograniczyć ilość sztucznych barwników w diecie dziecka,...
  Dziewczynki naśladują swoje mamy i tak jak one chcą się ładnie ubierać....

  Ostatnie komentarze

  • (68)

   Przyczyną autyzmu jest rtęć w szczepionkach pokazano na you tube jak rtęć niczczy nowo powstałe komórki nerwowe i otoczkę mielinową wokół nerwów ,nie ma bezpiecznych dawek rtęci WHO podała że kazda ilość jest toksyczna.

  • (6)

   To jest prawda co tu pisze.

  • (3)

   Margo, mam identyczną sytuację, suchy chleb, makaron bez dodatków cieszą się największym zainteresowaniem, na szczęście zjedzą również normalne posiłki. Najtrudniej przekonać ich do nowego produktu, dorosły spróbuje i powie, że np. mu nie smakuje, a...

  • (1)

   O :) Bez gryzaczków to ani rusz. Mamy takiego gryzakośliniaka, że główka jest doczepiana do śliniaka, naprawdę fajnie się sprawdza (to się nazywa superro). Bardzo fajne też okazały się gryzaczki z drewna klonowego (mamy taką rybkę na zawieszce)

  • (2)

   "Wczesne wprowadzanie produktów z glutenem ma przygotować organizm do diety bogatej w ten składnik i zapobiec ewentualnemu uczuleniu na gluten lub celiakii".

   Nieprawda! Celiakii nie da się zapobiec, to choroba genetczna, którą albo się ma albo...