Ile powinien jeść noworodek?

   

  Karmienie piersią  budzi niepokój u świeżo upieczonych mam. Ile i jak często je noworodek? Czy dziecko się najada? A może w piersiach jest za mało pokarmu? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w artykule poniżej.

   

  Jak często karmić noworodka?

   

  W pierwszych miesiącach życia zalecane jest karmienie na żądanie. Oznacza to, że należy karmić maluszka wtedy, kiedy tylko będzie chciał. Przy karmieniu piersią trudno mówić o przekarmianiu dziecka. Maluszek sam ustala jak często, i ile chce zjeść. Po czym rozpoznać, że dziecko jest głodne? Obserwuj uważnie mowę ciała maluszka. Głodny noworodek cmoka ustami, ssie paluszki, wierci się i przeciąga. Wyraźnym sygnałem, że nadeszła pora karmienia jest płacz noworodka. Noworodek je średnio co 2-3 godziny, ale nie jest to regułą. Niektóre maluszki chcą jeść co 15-30 minut. Szacuje się, że w pierwszym miesiącu życia dzieci jedzą ok. 10 razy na dobę. Nie trzeba karmić dziecka z zegarkiem w ręku, jednak przerwa między kolejnymi karmieniami nie powinna być dłuższa niż 4 godziny. Do trzeciego miesiąca życia konieczne jest również nocne karmienie

  Pierwszy dzień życia maluszka jest specyficzny, gdyż noworodek więcej śpi niż je. Pierwsze karmienie zaspokaja jego głód na kilka godzin. Dziecko uaktywnia się w drugiej dobie życia i praktycznie nie daje się oderwać od piersi. Nie bój się, że przez następne 11 miesięcy będziesz musiała co chwilę przystawiać dziecko do piersi. Częste karmienie w pierwszych dniach po porodzie stymuluje produkcję mleka, dostosowując jego ilość do potrzeb dziecka. Początkowo puste lub przepełnione piersi, po dwóch tygodniach będą produkowały odpowiednią ilość mleka. Z miesiąca na miesiąc dziecko będzie jadło więcej i rzadziej, a po kilku miesiącach będzie przesypiać całą noc, bez potrzeby nocnego karmienia.

  Ile je noworodek?

  Młode mamy często martwią się, że mają za mało pokarmu w piersiach, lub że ich dziecko się nie najada. Wprawdzie trudno ocenić, ile noworodek wypija mililitrów mleka matki za jednym razem, ale można sprawdzić, czy dziecko się najada.

  Noworodek najada się, gdy:

  • ssie pierś przez ok. 15-20 minut,
  • słychać miarowe połykanie pokarmu (mlaskanie oznacza, że malec za płytko ssie – delikatnie wysuń brodawkę z buzi dziecka, wkładając mały palec w kącik jego ust i jeszcze raz przystaw malca do piersi tak, aby ustami objął cały sutek),
  • śpi ponad 3 godziny co najmniej 2 razy na dobę,
  • podczas karmienia odczuwasz uszczuplenie piersi,
  • odbija mu się po karmieniu,
  • kupka dziecka ma papkowatą konsystencję (ilość kupek nie świadczy o najadaniu się dziecka, gdyż niektóre noworodki w pierwszych dniach życia oddają niewielką ilość stolca po każdym karmieniu, a z czasem 1-5 stolców na dobę, a inne robią kupkę co drugi dzień),
  • odpowiednio przybiera na wadze,
  • rozwija się prawidłowo.

  Mamy, które karmią butelką, nie mają problemu z określeniem ilości i częstotliwości karmienia dziecka. Na opakowaniach mleka modyfikowanego znajduje się pełna informacja o ilości mleka, jaką należy podawać noworodkowi. Określona jest również częstotliwość. Zwykle noworodki zjadają ok. 30-85 ml mleka co 3-4 godziny. W razie jakichkolwiek wątpliwości co do karmienia noworodka, skonsultuj się z położną lub poradnią laktacyjną. 

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejdziecko.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Eksperci są zgodni, że nie sposób określić, w jakim wieku dzieci są gotowe na otrzymanie telefonu komórkowego i rozsądne korzystanie z jego funkcji. Każde dziecko jest bowiem inne. Niektóre maluchy...

  Najczęściej czytane

  Jesienią należy zwrócić szczególną uwagę na strój dziecka. Garderoba...
  Wraz z nadejściem pierwszych chłodów w sklepach Smyk pojawiła się...
  Z myślą o zbliżających się świętach firma Mothercare stworzyła bajeczną...
  W sklepach Reserved Kids pojawiła się niezwykła linia odzieży dziecięcej,...
  Urządzenie atrakcyjnego pokoju dla dwójki dzieci, w szczególności gdy...
  Kolorowa prasa często podaje, że gwiazdy zapłaciły za poród poprzez...
  Czkawka to rytmiczne skurcze przepony, spowodowane podrażnieniem nerwu b...
  Zazwyczaj o tym, że jesteśmy w ciąży, dowiadujemy się z domowego testu...
  Jeśli chcesz ograniczyć ilość sztucznych barwników w diecie dziecka,...
  Dziewczynki naśladują swoje mamy i tak jak one chcą się ładnie ubierać....

  Ostatnie komentarze

  • (1)

   Moja córeczka 13 sierpnia skończy 6miesięcy i ma już 80cm długości- po rodzicach będzie wysoka, mama-185cm a tata-188cm.

  • (68)

   Przyczyną autyzmu jest rtęć w szczepionkach pokazano na you tube jak rtęć niczczy nowo powstałe komórki nerwowe i otoczkę mielinową wokół nerwów ,nie ma bezpiecznych dawek rtęci WHO podała że kazda ilość jest toksyczna.

  • (6)

   To jest prawda co tu pisze.

  • (3)

   Margo, mam identyczną sytuację, suchy chleb, makaron bez dodatków cieszą się największym zainteresowaniem, na szczęście zjedzą również normalne posiłki. Najtrudniej przekonać ich do nowego produktu, dorosły spróbuje i powie, że np. mu nie smakuje, a...

  • (1)

   O :) Bez gryzaczków to ani rusz. Mamy takiego gryzakośliniaka, że główka jest doczepiana do śliniaka, naprawdę fajnie się sprawdza (to się nazywa superro). Bardzo fajne też okazały się gryzaczki z drewna klonowego (mamy taką rybkę na zawieszce)