Jadłospis dla rocznego dziecka

  Pierwsze urodziny to dobry moment na przemyślenie nowego jadłospisu dla dziecka. W tym wieku może spożywać już wiele produktów. Sprawdź, co nowego możesz wprowadzić do diety dziecka oraz co powinno znajdować się w codziennym menu.

  Rozszerzanie diety dziecka

  W 12 miesiącu życia do diety dziecka wprowadzamy:

  • owoce: cytryny, pomarańcze, mandarynki, grejpfruty, limonki;
  • warzywa: sałata, rzodkiewka;
  • inne: ser żółty, miód.

  I śniadanie

  Śniadanie dla rocznego dziecka powinno być najbardziej kalorycznym posiłkiem w ciągu dnia. Co na śniadanie dla dziecka? Sięgaj po napoje mleczne bazujące na mleku modyfikowanym, na mleko krowie maluszek powinien poczekać jeszcze rok. Możesz ugotować zupę mleczną, przyrządzić bawarkę lub kawę zbożową. Kanapki przyrządzaj z białego pieczywa, masła, chudej wędliny, żółtego sera, jajka, warzyw i twarożku. Możesz podać na koniec jakiś owoc. Nie dawaj dziecku na śniadanie słodyczy.

  II śniadanie

  Drugie śniadanie powinno być lekkie i zaspokoić pierwszy głód przed obiadkiem. Podaj dziecku soczek, surówkę jarzynową lub kanapkę z mięskiem.

  Obiad

  Na obiad powinny składać się dwa dania - zupka i drugie danie. Zupkę ugotuj na warzywach. Możesz zabielić ją mąką. Podaj ją z kluseczkami. Na drugie danie zaserwuj mięsko z warzywami i ryżem. Ważne, aby w drugim daniu znalazły się produkty białkowe (mięsko, ryby, ser, jajka), węglowodanowe (ryż, kluski, kasze, ziemniaki) oraz warzywne.

  Podwieczorek

  Podwieczorek niech będzie na słodko. Podaj maluszkowi owoce, kawałek domowego ciasta (bez masy bazującej na mleku krowim), budyń lub kisiel. W wakacyjne dni dobrym podwieczorkiem jest galaretka z owocami.

  Kolacja

  Na kolację podaj lekkostrawne danie. Ugotuj na parze warzywa i chude mięsko. Możesz podać również mleko lub kaszkę na mleku. Zrezygnuj z owoców i słodyczy.

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejdziecko.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Eksperci są zgodni, że nie sposób określić, w jakim wieku dzieci są gotowe na otrzymanie telefonu komórkowego i rozsądne korzystanie z jego funkcji. Każde dziecko jest bowiem inne. Niektóre maluchy...

  Najczęściej czytane

  Jesienią należy zwrócić szczególną uwagę na strój dziecka. Garderoba...
  Wraz z nadejściem pierwszych chłodów w sklepach Smyk pojawiła się...
  Z myślą o zbliżających się świętach firma Mothercare stworzyła bajeczną...
  W sklepach Reserved Kids pojawiła się niezwykła linia odzieży dziecięcej,...
  Kolorowa prasa często podaje, że gwiazdy zapłaciły za poród poprzez...
  Urządzenie atrakcyjnego pokoju dla dwójki dzieci, w szczególności gdy...
  Czkawka to rytmiczne skurcze przepony, spowodowane podrażnieniem nerwu b...
  Zazwyczaj o tym, że jesteśmy w ciąży, dowiadujemy się z domowego testu...
  Jeśli chcesz ograniczyć ilość sztucznych barwników w diecie dziecka,...
  Dziewczynki naśladują swoje mamy i tak jak one chcą się ładnie ubierać....

  Ostatnie komentarze

  • (68)

   Przyczyną autyzmu jest rtęć w szczepionkach pokazano na you tube jak rtęć niczczy nowo powstałe komórki nerwowe i otoczkę mielinową wokół nerwów ,nie ma bezpiecznych dawek rtęci WHO podała że kazda ilość jest toksyczna.

  • (6)

   To jest prawda co tu pisze.

  • (3)

   Margo, mam identyczną sytuację, suchy chleb, makaron bez dodatków cieszą się największym zainteresowaniem, na szczęście zjedzą również normalne posiłki. Najtrudniej przekonać ich do nowego produktu, dorosły spróbuje i powie, że np. mu nie smakuje, a...

  • (1)

   O :) Bez gryzaczków to ani rusz. Mamy takiego gryzakośliniaka, że główka jest doczepiana do śliniaka, naprawdę fajnie się sprawdza (to się nazywa superro). Bardzo fajne też okazały się gryzaczki z drewna klonowego (mamy taką rybkę na zawieszce)

  • (2)

   "Wczesne wprowadzanie produktów z glutenem ma przygotować organizm do diety bogatej w ten składnik i zapobiec ewentualnemu uczuleniu na gluten lub celiakii".

   Nieprawda! Celiakii nie da się zapobiec, to choroba genetczna, którą albo się ma albo...