Jak nauczyć dziecko czytać?

  Nauka czytania to jeden z najważniejszych etapów rozwoju intelektualnego dziecka. Wielu rodziców już noworodkowi czyta proste bajki. Spędzanie wolnego czasu w taki sposób przynosi same korzyści. Dziecko osłuchuje się z dźwiękami liter, wodzi oczami po druku i magazynuje nowa wiedzę. Rodzic z kolei ma szansę pobyć z maluchem sam na sam. Jak nauczyć dziecko czytać?

  Krok 1: Czytaj dziecku codziennie

  Codzienne czytanie, nawet tylko przez kilkanaście minut, to najlepszy sposób na zaznajomienie dziecka z literami. Koniecznie połóż dziecko na kolanach, niech widzi książkę, która czytasz. Prawdopodobnie będzie bardziej zainteresowane kolorowymi obrazkami, ale i tak przesuwaj palcem pod wersem, który właśnie czytasz. To zwróci uwagę dziecka na zapis dźwięku, który słyszy.

  Krok 2: Sprawdź gotowość dziecka

  Upewnij się, czy dziecko jest gotowe na naukę czytania. Jeśli nie jest zainteresowane przeglądaniem książeczek, nie zmuszaj go. Odczekaj miesiąc i spróbuj ponownie. Niektóre dzieci rozpoczynają chętnie naukę już w wieku 2 lat, inne dopiero 2-3 lata później, bowiem każde z nich rozwija się w swoim tempie.

  Krok 3: Ucz dziecko dźwięków liter

  Kiedy widzisz jakiś przedmiot, nazywaj go, mówiąc „Widzę aaa-uto”. Dźwięk litery jest dla małego dziecka dużo bardziej istotny niż jego zapis. Następnym razem wymień tylko pierwszą literę i pozwól, by dziecko dokończyło wyraz. To ćwiczenie uczy też spostrzegawczości.

  Krok 4: Skup się na jednej literze jednocześnie

  Nie próbuj nauczyć dziecka od razu całego alfabetu. Daj mu czas na zapamiętanie jednej litery.

  Krok 5: Wykorzystuj wszystkie zmysły

  Niektóre dzieci bardziej reagują na bodźce wzrokowe, inne na dotykowe bądź słuchowe. Zacęhcaj dziecko, by obok napisanej litery wklejało zdjęcie przedmiotu lub zwierzątka, którego nazwa rozpoczyna się na tą literę. Użyj wyobraźni i wymyślaj kreatywne sposoby na lepsze zapamiętywanie liter.

  Krok 6: Praktykujcie także poza domem

  Nie marnuj czasu. Gdy jesteście w podróży, recytujcie razem alfabet. Możecie zorganizować zabawę, ile dziecko wymyśli słów na daną literę. Pokazuj, co dzieje się za oknem auta i spróbujcie razem nazywać te obiekty.

  Krok 7: Nie krytykuj

  Nie krytykuj dziecka i nie poprawiaj go ostro, gdy pomyli się lub czegoś nie pamięta. Zamiast tego, chwal za wysiłki i przedstawiaj właściwą wymowę.

   

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejdziecko.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Zapraszamy do konkursu "Wielkanocne szydełkowe króliczki". Do wygrania są 3 króliczki wykonane przez "To i owo - szydełkowo" specjalnie dla użytkowników Parenting.pl. Króliczki są mają...

  Najczęściej czytane

  Jesienią należy zwrócić szczególną uwagę na strój dziecka. Garderoba...
  Wraz z nadejściem pierwszych chłodów w sklepach Smyk pojawiła się...
  W sklepach Reserved Kids pojawiła się niezwykła linia odzieży dziecięcej,...
  Z myślą o zbliżających się świętach firma Mothercare stworzyła bajeczną...
  Urządzenie atrakcyjnego pokoju dla dwójki dzieci, w szczególności gdy...
  Wiosna w pełni! Warto zaopatrzyć swoją pociechę w kolorowe i wygodne...
  14 lutego to dzień, w którym pragniemy dzielić się miłością z najbliższymi...
  Dziewczynki naśladują swoje mamy i tak jak one chcą się ładnie ubierać....
  Nie masz jeszcze mikołajkowego prezentu dla dziecka? To ostatnia chwila, ż...
  Lis to rude, miękkie i miło wyglądające zwierzątko, które pomimo swej...

  Ostatnie komentarze

  • (5)

   Zawsze myślałam że wolę cesarkę, ale jak tak piszecie zaczynam mieć wątpliwości...

  • (1)

   Co to za wysypka na zdjeciu?

  • (1)

   niedlugo mam porod na 23 teraz,i boli mnie podbrzusie,oraz odczuwam silne kucie w pochwie.brzuch jest juz nisko u mnie i twardnieje.nie wiem o co chodzi z tym kuciem w pochwie,boli to mnie-pomocy?ktos cos mi doradzi?

  • (6)

   No pieluchy niby przydatne ale troche słabe :D Misie to też troche tak... xD Z przydatnych to może termofor, można jakieś ksiązeczki wybrać, coś rozwijającego...

  • (2)

   ja byłam w zaawansowanej ciąży latem i muszę przyznać że rzeczywiście upał nie do zniesienia...ale wszytsko da się wytrzymać!