Jak wygląda wycinanie migdałków u dzieci?

  Trzeci migdał pełni u małych dzieci bardzo ważną rolę – chroni przed drobnoustrojami i wspomaga układ odpornościowy. Z czasem jednak przestaje być potrzebny i zanika. O ile nie doszło do jego przerośnięcia. Gdy trzeci migdał uparcie blokuje przełyk, trzeba go usunąć. Jak to wygląda?

  Krok 1: Antybiotyki

  Wycinanie migdałów nie jest i nie powinno być pierwszym (i jedynym) krokiem w leczeniu przerośniętego migdałka. Po rozpoznaniu dolegliwości warto zastosować mniej inwazyjne środki farmakologiczne. Leczenie zachowawcze trwa maksymalnie 3 miesiące i polega na przyjmowaniu leków doustnych oraz aplikowania kropli. Dopiero gdy one zawiodą, podejmowana jest decyzja o leczeniu operacyjnym.

  Krok 2: Znieczulenie

  Jeszcze do niedawna zabieg adenotomii wykonywany był w znieczuleniu miejscowym. Dziś odchodzi się od tego sposobu. By oszczędzić dziecku strachu, stosowane jest znieczulenie ogólne. Wycinanie migdałka odbywa się pod narkozą przy asyście anestezjologa.

  Krok 3: Zabieg

  Zabieg polega na ścięciu przerośniętego migdałka specjalnym przyrządem (adenotomem). W tym celu rozwiera się jamę ustną dziecka i uciska nasadę języka, by jama gardłowa była widoczna. Odpowiedniej wielkości adenotom wprowadzany jest do jamy ustnej i oparty o tylne nozdrza. Otwór przyrządu musi znaleźć się dokładnie nad migdałkiem, by można go było sprawnie wyciąć. Po wyjęciu andenotomu do nosogardła przykładany jest gazik, by zatamować krwawienie. Cały zabieg trwa od pól godziny do 45 minut.

  Krok 4: Po zabiegu

  Po zabiegu wycięcia migdałka maluch przebywa na sali pooperacyjnej przez kilka godzin, aż wybudzi się z narkozy. Przez pierwsze 8 godzin od adenotomii można mu podawać letnią wodę do picia. Zwykle nie ma potrzeby, by dziecko przebywało na oddziale dłużej niż dobę. W pierwsze dni po zabiegu obowiązuje lekkostrawna dieta i spokojne spożywanie posiłków. Rana po wycięciu migdała gardłowego goi się szybko. Dziecko powinno zostać w domu przynajmniej przez tydzień, a przez 3 tygodnie nie być zbyt aktywnym fizycznie.

   

   

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Komentarze

  Podoba mi się

  bardzo pomocny i szczegółowy

  Chcę wiedzieć jak najwięcej :p

  Fajna strona, nawet ciekawy wpis, dodam se do ulubionych niech strace :)

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejdziecko.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Ciąża jest okresem ogromnych zmian i jeżeli chodzi o życie, i ciało kobiety. Z tego powodu warto przygotować organizm do nowej sytuacji. W ten sposób, gdy już zajdziesz w ciążę, nie będziesz musiał...

  Najczęściej czytane

  Jesienią należy zwrócić szczególną uwagę na strój dziecka. Garderoba...
  Wraz z nadejściem pierwszych chłodów w sklepach Smyk pojawiła się...
  Z myślą o zbliżających się świętach firma Mothercare stworzyła bajeczną...
  W sklepach Reserved Kids pojawiła się niezwykła linia odzieży dziecięcej,...
  Urządzenie atrakcyjnego pokoju dla dwójki dzieci, w szczególności gdy...
  Kolorowa prasa często podaje, że gwiazdy zapłaciły za poród poprzez...
  Czkawka to rytmiczne skurcze przepony, spowodowane podrażnieniem nerwu b...
  Zazwyczaj o tym, że jesteśmy w ciąży, dowiadujemy się z domowego testu...
  Jeśli chcesz ograniczyć ilość sztucznych barwników w diecie dziecka,...
  Dziewczynki naśladują swoje mamy i tak jak one chcą się ładnie ubierać....

  Ostatnie komentarze

  • (1)

   Moja córeczka 13 sierpnia skończy 6miesięcy i ma już 80cm długości- po rodzicach będzie wysoka, mama-185cm a tata-188cm.

  • (68)

   Przyczyną autyzmu jest rtęć w szczepionkach pokazano na you tube jak rtęć niczczy nowo powstałe komórki nerwowe i otoczkę mielinową wokół nerwów ,nie ma bezpiecznych dawek rtęci WHO podała że kazda ilość jest toksyczna.

  • (6)

   To jest prawda co tu pisze.

  • (3)

   Margo, mam identyczną sytuację, suchy chleb, makaron bez dodatków cieszą się największym zainteresowaniem, na szczęście zjedzą również normalne posiłki. Najtrudniej przekonać ich do nowego produktu, dorosły spróbuje i powie, że np. mu nie smakuje, a...

  • (1)

   O :) Bez gryzaczków to ani rusz. Mamy takiego gryzakośliniaka, że główka jest doczepiana do śliniaka, naprawdę fajnie się sprawdza (to się nazywa superro). Bardzo fajne też okazały się gryzaczki z drewna klonowego (mamy taką rybkę na zawieszce)