Jak zbić gorączkę u dziecka?

  Kiedy u dziecka pojawia się gorączka, najczęściej jest ono zgaszone i marudne, nie chce jeść, pić i spać. Choć trudno w to uwierzyć, wysoka temperatura jest dziecku od czasu do czasu potrzebna do wzmacniania układu odpornościowego i zwalczania wirusów. Jednak jeśli maluch czuje się źle, a ty nie chcesz od razu iść do lekarza, wypróbuj kilka sposobów na zbicie gorączki u dziecka.

  Krok 1: Zadzwoń po poradę do lekarza

  Jeśli czujesz się niepewnie i boisz się działać na własną rękę, zadzwoń do pediatry i opisz dolegliwości malucha. Lekarz doradzi, co robić i przedstawi ci plan działania. Konsultacja jest konieczna, gdy gorączka u dziecka jest wysoka. Jeżeli dodatkowo pojawiają się trudności w oddychaniu, brak snu, wrażenie sztywności ciała, wybierz się z nim do lekarza.

  Krok 2: Przebierz dziecko

  Ubierz je w lżejsze ubranie i zabierz dodatkowe koce – być może dziecko jest po prostu przegrzane.

  Krok 3: Podawaj płyny

  Pój dziecko jak najczęściej, najlepiej przygotowaną wodą.

  Krok 4: Sięgnij po lek przeciwgorączkowy

  Pamiętaj, by przed podaniem dokładnie przeczytać ulotkę i aplikować lek zgodnie z zaleceniami. Jeśli środek nie zadziała, nie zwiększaj dawki i nie podawaj kolejnego leku, a skonsultuj się z pediatrą.

  Krok 5: Zrób dziecku kąpiel

  Kąp dziecko w letniej wodzie nie dłużej niż przez 10 minut. Jeśli gorączka się utrzymuje, powtarzaj je.

  Krok 6: Rób okłady

  Wymocz ręcznik w chłodnej wodzie, wyciśnij i przyłóż go do czoła dziecka. Powtarzaj czynność co 5 minut.

  Krok 7: Daj dziecku odpocząć

  Niech ma chwilę tylko dla siebie. Nie angażuj go w żadną aktywność, która wymaga energii.

  Krok 8: Wycisz dom

  Poproś pozostałych domowników, by zachowywali się nieco ciszej, aby dziecko miało spokój. Jeśli zza drzwi dobiegają donośne głosy, śmiechy i krzyki, nie sposób odpocząć i nabrać sił.

  Krok 9: Idź do lekarza

  Jeśli po wykorzystaniu wszystkich wskazówek, wysoka temperatura nadal się utrzymuje, wybierz się z dzieckiem do przychodni.

  Rady

  • Jeśli gorączka u dziecka utrzymuje się przez 48 godzin, bezzwłocznie udajcie się do lekarza. U niemowlaków poniżej 6. miesiąca życia interweniuj już po 24 godzinach.
  • Zawsze skonsultuj z lekarzem podanie dziecku leków, dotyczy to zwłaszcza niemowląt, które nie ukończyły jeszcze 3. miesiąca życia.

   

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejdziecko.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Zapraszamy do konkursu "Wielkanocne szydełkowe króliczki". Do wygrania są 3 króliczki wykonane przez "To i owo - szydełkowo" specjalnie dla użytkowników Parenting.pl. Króliczki są mają...

  Najczęściej czytane

  Jesienią należy zwrócić szczególną uwagę na strój dziecka. Garderoba...
  Wraz z nadejściem pierwszych chłodów w sklepach Smyk pojawiła się...
  W sklepach Reserved Kids pojawiła się niezwykła linia odzieży dziecięcej,...
  Z myślą o zbliżających się świętach firma Mothercare stworzyła bajeczną...
  Wiosna w pełni! Warto zaopatrzyć swoją pociechę w kolorowe i wygodne...
  Urządzenie atrakcyjnego pokoju dla dwójki dzieci, w szczególności gdy...
  14 lutego to dzień, w którym pragniemy dzielić się miłością z najbliższymi...
  Dziewczynki naśladują swoje mamy i tak jak one chcą się ładnie ubierać....
  Nie masz jeszcze mikołajkowego prezentu dla dziecka? To ostatnia chwila, ż...
  Lis to rude, miękkie i miło wyglądające zwierzątko, które pomimo swej...

  Ostatnie komentarze

  • (5)

   Zawsze myślałam że wolę cesarkę, ale jak tak piszecie zaczynam mieć wątpliwości...

  • (1)

   Co to za wysypka na zdjeciu?

  • (1)

   niedlugo mam porod na 23 teraz,i boli mnie podbrzusie,oraz odczuwam silne kucie w pochwie.brzuch jest juz nisko u mnie i twardnieje.nie wiem o co chodzi z tym kuciem w pochwie,boli to mnie-pomocy?ktos cos mi doradzi?

  • (6)

   No pieluchy niby przydatne ale troche słabe :D Misie to też troche tak... xD Z przydatnych to może termofor, można jakieś ksiązeczki wybrać, coś rozwijającego...

  • (2)

   ja byłam w zaawansowanej ciąży latem i muszę przyznać że rzeczywiście upał nie do zniesienia...ale wszytsko da się wytrzymać!