Karmienie piersią a ciąża

  Czy w ciąży można karmić piersią? Kobiety decydujące się na kolejną ciążę w czasie, gdy jeszcze mają laktację, są pełne wątpliwości. W jaki sposób karmienie piersią wpłynie na rozwijające się dziecko? Czy ciąża spowoduje zanik mleka matki?

  Zalety karmienia piersią

  Ciąża to jeden z piękniejszych okresów w życiu kobiety. Wiąże się on również z pewnymi wątpliwościami. Każda kobieta pragnie chronić swoje dziecko i nie chce mu zaszkodzić. W trakcie ciąży kobiecie dokuczają różne ciążowe dolegliwości. Przyszła mama musi zmierzyć się z porannymi mdłościami, wymiotami w ciąży, zawrotami głowy, sennością w ciąży itd. Czy w takim stanie można karmić piersią? Czy hormony ciążowe nie zablokują laktacji? Kobieta dba o dziecko w swoim brzuszku, ale przy tym również cały czas pamięta o malcu, którego karmi piersią.

  Karmienie piersią pomaga wytworzyć specjalną więź między matką a noworodkiem i niemowlakiem. Mleko mamy dostarcza do organizmu dziecka wszystkich potrzebnych składników odżywczych, które są niezbędne do wzrostu i prawidłowego rozwoju dziecka. Często maluch pragnie dostać pierś po to, by poczuć bliskość mamy, a niekoniecznie zaspokoić głód. Mamina obecność, bliskość, dotyk, głos, zapach skóry dają dziecku poczucie bezpieczeństwa i wspomagają jego prawidłowy rozwój psychiczny i emocjonalny.

  Ciąża i laktacja

  Przeciwwskazania do karmienia piersią w ciąży:

  Poza tym, jeżeli ciąża przebiega prawidłowo, nie ma przeciwwskazań do karmienia. Pobudzanie brodawek i wydzielanie oksytocyny nie wywołuje poronienia ani przedwczesnego porodu. Dziecko znajdujące się w brzuszku mamy jest doskonale chronione, gdyż organizm kobiety zaspokaja przede wszystkim jego potrzeby.

  Karmienie w ciąży zależy od wielu czynników. Kobieta będąca w ciąży może karmić piersią pod warunkiem, że nie jest w zagrożonej ciąży, wcześniej nie poroniła i nie urodziła wcześniaka. Kobieta musi uważnie wsłuchiwać się w sygnały wysyłane przez ciało. Jeżeli pojawią się jakiekolwiek niepokojące objawy, należy odstawić karmienie i skonsultować się z lekarzem. Jakie objawy powinny wywołać niepokój? Plamienie w ciąży, skurcze w ciąży, szybka utrata wagi przez kobietę (na początku drugiej ciąży).

  Około drugiej połowy ciąży w organizmie kobiety rozpoczyna się syntetyzowanie mleka dla drugiego dziecka, które jeszcze znajduje się w brzuszku mamy. W wyniku tego dotychczasowe mleko matki może zmienić smak. Może też dojść do zmniejszenia ilości mleka w piersi kobiety – zmiana będzie nieduża. Tego typu zmiany mogą doprowadzić do tego, że dziecko samo zrezygnuje z piersi. Jeżeli jednak starszemu maluchowi nie będzie to przeszkadzać i nadal z zapałem będzie ssał pierś, wówczas po porodzie można przystawiać do piersi obydwoje dzieci.

  Jeżeli martwisz się, że dla noworodka zabraknie pokarmu, to robisz to zupełnie niepotrzebnie. Ssanie brodawki pobudza produkcję mleka, dlatego im częściej dzieci są przystawiane do piersi, tym więcej pokarmu jest w piersiach. Karmienie piersią dwójki dzieci zapobiegnie zastojom mleka i nawałowi pokarmu. Podczas karmienia piersią bardzo ważna jest dieta matki karmiącej. Kobieta musi zadbać o swój sposób odżywiania.

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Komentarze

  mnie ten wątek bardzo interesu,e ponieważ okazało się, że jestem w drugiej ciąży, a moja córcia ma 9 miesięcy. za kolejne 9 będę karmiła dwoje dzieci. trochę mnie to przeraża. Myślałam, ze odpocznę po pierwszym dziecku, a tu nic z tego. Oczywście bardzo się cieszę z kolejnego, niemniej jednak jestem zmęczona.

  ja się trochę boję. Mimo tego co jest tutaj napisane, mam obawy, czy karmienie nie wpływnie jakość na płód.

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejdziecko.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Ciąża jest okresem ogromnych zmian i jeżeli chodzi o życie, i ciało kobiety. Z tego powodu warto przygotować organizm do nowej sytuacji. W ten sposób, gdy już zajdziesz w ciążę, nie będziesz musiał...

  Najczęściej czytane

  Jesienią należy zwrócić szczególną uwagę na strój dziecka. Garderoba...
  Wraz z nadejściem pierwszych chłodów w sklepach Smyk pojawiła się...
  Z myślą o zbliżających się świętach firma Mothercare stworzyła bajeczną...
  W sklepach Reserved Kids pojawiła się niezwykła linia odzieży dziecięcej,...
  Urządzenie atrakcyjnego pokoju dla dwójki dzieci, w szczególności gdy...
  Kolorowa prasa często podaje, że gwiazdy zapłaciły za poród poprzez...
  Czkawka to rytmiczne skurcze przepony, spowodowane podrażnieniem nerwu b...
  Zazwyczaj o tym, że jesteśmy w ciąży, dowiadujemy się z domowego testu...
  Jeśli chcesz ograniczyć ilość sztucznych barwników w diecie dziecka,...
  Dziewczynki naśladują swoje mamy i tak jak one chcą się ładnie ubierać....

  Ostatnie komentarze

  • (1)

   Moja córeczka 13 sierpnia skończy 6miesięcy i ma już 80cm długości- po rodzicach będzie wysoka, mama-185cm a tata-188cm.

  • (68)

   Przyczyną autyzmu jest rtęć w szczepionkach pokazano na you tube jak rtęć niczczy nowo powstałe komórki nerwowe i otoczkę mielinową wokół nerwów ,nie ma bezpiecznych dawek rtęci WHO podała że kazda ilość jest toksyczna.

  • (6)

   To jest prawda co tu pisze.

  • (3)

   Margo, mam identyczną sytuację, suchy chleb, makaron bez dodatków cieszą się największym zainteresowaniem, na szczęście zjedzą również normalne posiłki. Najtrudniej przekonać ich do nowego produktu, dorosły spróbuje i powie, że np. mu nie smakuje, a...

  • (1)

   O :) Bez gryzaczków to ani rusz. Mamy takiego gryzakośliniaka, że główka jest doczepiana do śliniaka, naprawdę fajnie się sprawdza (to się nazywa superro). Bardzo fajne też okazały się gryzaczki z drewna klonowego (mamy taką rybkę na zawieszce)