Kolka u noworodka - jak sobie z nią radzić?

  Jeśli twój maluszek płacze już od dłuższego czasu, pręży się, podkurcza nóżki, a zmiana pieluchy ani karmienie nie pomagają, może to oznaczać, że ma kolkę. Jakie są przyczyny kolki i jak sobie z nimi radzić? Oto kilka przydatnych wskazówek.

  Kolki pojawiają się u dzieci między 3 tygodniem a 3 miesiącem życia, niezależnie od tego, czy są karmione z butelki czy piersią. Objawiają się:
  - głośnym, długotrwałym i powtarzającym się płaczem dziecka,
  - twardym i napiętym brzuszkiem,
  - niemożnością uspokojenia dziecka zmianą pieluszki, karmieniem, kołysaniem itp.
  - prężeniem się ciała i podkurczaniem nóżek,
  - wzmożonymi gazami, po których następuje ulga.

  Przyczyny kolki

  Kolki nie da się wytłumaczyć wskazując na jedną przyczynę. Czynników wywołujących kolkę może być wiele. Np.:
  - zarówno odżywianie się mamy (jeśli karmi piersią) jak i dziecka (jeśli karmione jest sztucznie); niektóre składniki mogą uczulać bądź wywoływać gazy
  - zbyt duża lub zbyt mała wielkość posiłku dziecka,
  - niewłaściwe układanie dziecka do posiłku,
  - brak beknięcia po posiłku,
  - stany psychiczne niemowlaka, takie jak stres czy lęk wynikły z sytuacji, jakie miały miejsce w ciągu dnia,
   - stany chorobowe (te może stwierdzić jedynie lekarz, dlatego poinformuj go o występujących kolkach).

  Sposoby na kolkę

  1. Zachowaj spokój. Zniecierpliwienie i stres u mamy dziecko bardzo szybko wyczuje. Jeśli potrzebujesz chwili oddechu od rozkrzyczanej pociechy pozwól zająć się nią tatusiowi.
  2. Karm częściej mniejszymi porcjami. Dzięki tej metodzie dziecko nie będzie łapczywie połykać mleka a z nim powietrza. Takie bąbelki powietrzne przedostające się do jelita są częstą przyczyną wieczornego koszmaru.
  3. Karm w pozycji uniesionej. Główka dziecka podczas karmienia powinna znajdować się wyżej niż pośladki.
  4. Poczekaj, aż mu się odbije. Po karmieniu połóż niemowlaka pionowo na piersiach. Gładź go łagodnie po plecach i spokojnie czekaj na beknięcie. Bez niego maluszek nie będzie spokojny.
  5. Zrezygnuj z niektórych pokarmów. Zdecydowanie odpuść sobie warzywa, które powodują gazy (kapusta, groch itp.).  
  6. Masuj brzuszek dziecka. Delikatne masowanie opuszkami palców brzuszka zdecydowanie pomaga mu się odprężyć. Możesz w tym celu użyć oliwki.
  7. Zrób herbatkę z mięty lub kopru włoskiego. Taka herbatka powinna przynieść ulgę.

   

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejdziecko.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Ciąża jest okresem ogromnych zmian i jeżeli chodzi o życie, i ciało kobiety. Z tego powodu warto przygotować organizm do nowej sytuacji. W ten sposób, gdy już zajdziesz w ciążę, nie będziesz musiał...

  Najczęściej czytane

  Jesienią należy zwrócić szczególną uwagę na strój dziecka. Garderoba...
  Wraz z nadejściem pierwszych chłodów w sklepach Smyk pojawiła się...
  Z myślą o zbliżających się świętach firma Mothercare stworzyła bajeczną...
  W sklepach Reserved Kids pojawiła się niezwykła linia odzieży dziecięcej,...
  Urządzenie atrakcyjnego pokoju dla dwójki dzieci, w szczególności gdy...
  Kolorowa prasa często podaje, że gwiazdy zapłaciły za poród poprzez...
  Czkawka to rytmiczne skurcze przepony, spowodowane podrażnieniem nerwu b...
  Zazwyczaj o tym, że jesteśmy w ciąży, dowiadujemy się z domowego testu...
  Jeśli chcesz ograniczyć ilość sztucznych barwników w diecie dziecka,...
  Dziewczynki naśladują swoje mamy i tak jak one chcą się ładnie ubierać....

  Ostatnie komentarze

  • (1)

   Moja córeczka 13 sierpnia skończy 6miesięcy i ma już 80cm długości- po rodzicach będzie wysoka, mama-185cm a tata-188cm.

  • (68)

   Przyczyną autyzmu jest rtęć w szczepionkach pokazano na you tube jak rtęć niczczy nowo powstałe komórki nerwowe i otoczkę mielinową wokół nerwów ,nie ma bezpiecznych dawek rtęci WHO podała że kazda ilość jest toksyczna.

  • (6)

   To jest prawda co tu pisze.

  • (3)

   Margo, mam identyczną sytuację, suchy chleb, makaron bez dodatków cieszą się największym zainteresowaniem, na szczęście zjedzą również normalne posiłki. Najtrudniej przekonać ich do nowego produktu, dorosły spróbuje i powie, że np. mu nie smakuje, a...

  • (1)

   O :) Bez gryzaczków to ani rusz. Mamy takiego gryzakośliniaka, że główka jest doczepiana do śliniaka, naprawdę fajnie się sprawdza (to się nazywa superro). Bardzo fajne też okazały się gryzaczki z drewna klonowego (mamy taką rybkę na zawieszce)