Kupka niemowlaka

  Temat zawartości pieluszki niemowlaka często przewija się w rozmowach młodych mam. I nie ma się co dziwić, w końcu efekty przemiany materii świadczą o stanie zdrowia dziecka. Sprawdź, jak wygląda prawidłowa kupka niemowlaka oraz kiedy powinna wzbudzić twój niepokój. 

  Charakterystyka kupki niemowlaka

  Pierwsza kupka noworodka może zszokować pierworódkę. W ciągu pierwszej lub drugiej doby życia dziecko oddaje dziwnie wyglądający stolec, tzw. smółkę. Jest gęsta, lepka, o kolorze zgniłej zieleni, a nawet zbliżona do czerni. Nie ma powodów do niepokoju. Malec po prostu wydala to, co zgromadziło się w jego jelitach w ostatnich miesiącach pobytu w brzuchu mamy, a więc: wody i maź płodową, żółć, złuszczony nabłonek skóry oraz substancje wydzielane przez rozwijające się organy wewnętrzne. To właśnie wydalenie smółki jest częstą przyczyną spadku masy ciała dziecka w pierwszych dniach po urodzeniu.

  W kolejnych dobach pojawia się kupka przejściowa. Karmienie piersią sprawia, że jelita wytwarzają stolce o konsystencji jajecznicy (niekiedy spienionej), z widocznymi grudkami mleka, o różnym zabarwieniu – od brunatnej zieleni po zielone żółcie. Może wydzielać lekko kwaskowatą woń. Z czasem kupka staje się żółta i ma konsystencję pasty do zębów. Tak powinna wyglądać prawidłowa kupka, jednak różne czynniki sprawiają, że zmienia kolor i konsystencję. Co ważne, nie zawsze zmiany mają charakter patologiczny. 

  Kolor kupki niemowlaka

  Zabarwienie stolca dziecka zależy zarówno od jego wieku, jak i od składu pokarmu, który przyjmuje. Zmiana koloru kupki w przypadku dzieci karmionych piersią zwykle spowodowana jest zjedzeniem przez mamę barwiącego warzywa lub reakcją alergiczną dziecka na któryś z produktów. Dlatego uważnie obserwuj dziecko. Jeśli zmianie koloru towarzyszą inne objawy – gorączka, spadek masy ciała, brak apetytu, ból i napięcie brzuszka, wymioty, biegunka etc., niezwłocznie zgłoś się z dzieckiem do lekarza. Gdy kolor kupki wraca do normy, a objawy towarzyszące nie wystąpiły, nie ma powodów do niepokoju. A jakie kolory mogą wzbudzać niepokój?

  Zielona kupka u niemowląt – zanim zaczniesz się niepokoić, zastanów się, co ostatnio jadło dziecko (lub jeśli karmisz piersią – co ty jadłaś). Istnieje grupa produktów spożywczych, które barwią kał na zielono, np. szpinak, zielony groszek. Niekiedy zielone zabarwienie świadczy o tym, że jeden z produktów diety dziecka mu nie posłużył. Jeśli kolor nie zmieni się przy najbliższych defekacjach, skonsultuj się z lekarzem. Zrób to koniecznie wtedy, gdy barwa przybierze ciemnozielony odcień, który może świadczyć o zawartości krwi w kupce.

  Czerwona kupka u niemowlęcia – kupa o tym zabarwieniu powstaje po spożyciu buraczków ćwikłowych. W najgorszym wypadku sygnalizuje obecność krwi w kale (mogą być widoczne nitki krwi). Stolec z krwią może przybrać również czarny odcień.

  Biała kupka u niemowlęcia – to poważny stan, świadczący o nieprawidłowościach w pracy wątroby lub dróg żółciowych. Koniecznie skonsultuj się z pediatrą.

  Konsystencja kupki niemowlaka

  Normalnie, częstotliwość oddawania stolca u niemowląt wynosi 2-4 wypróżnienia w ciągu doby przy karmieniu piersią lub 1-2 kupki w przypadku karmienia sztucznego. Jeśli kupka jest luźna, wodnista, a częstotliwość jej wydalania wynosi co najmniej 3 stolce na 12 godzin oznacza to, że dziecko najparwdopodobniej męczy biegunka. Nie podawaj dziecku leków przeciwbiegunkowych na własną rękę. Skonsultuj się z lekarzem. Im szybciej, tym lepiej. Przy biegunce, podobnie jak przy wymiotach, u niemowląt istnieje wysokie ryzyko odwodnienia.

  Gdy malec ma problemy z wydalaniem, jego kupka jest konsystencji śrutu, albo od trzech dni nie zrobił kupki (a do tego ma napięty i bolący brzuszek) może to świadczyć o zaparciach. Wizyta u pediatry jest wskazana.

  Niebezpiecznym symptomem jest tłusty, błyszczący stolec. Może wskazywać na problemy z trzustką. Nie zwlekaj z wizytą u pediatry!

  Obecność śluzu w kupce towarzyszy stanom zapalnym układu pokarmowego. W takim przypadku niezwłocznie udaj się z dzieckiem do lekarza.

  Jeśli kolor, konsystencja lub częstotliwość oddawania kupki przez niemowlę budzi twój niepokój, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Zachowaj zabrudzoną pieluszkę z wątpliwą zawartością do celów diagnostycznych. Jeśli czeka cię wizyta patronażowa, możesz poprosić o konsultację położną środowiskową.

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejdziecko.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Ciąża jest okresem ogromnych zmian i jeżeli chodzi o życie, i ciało kobiety. Z tego powodu warto przygotować organizm do nowej sytuacji. W ten sposób, gdy już zajdziesz w ciążę, nie będziesz musiał...

  Najczęściej czytane

  Jesienią należy zwrócić szczególną uwagę na strój dziecka. Garderoba...
  Wraz z nadejściem pierwszych chłodów w sklepach Smyk pojawiła się...
  Z myślą o zbliżających się świętach firma Mothercare stworzyła bajeczną...
  W sklepach Reserved Kids pojawiła się niezwykła linia odzieży dziecięcej,...
  Urządzenie atrakcyjnego pokoju dla dwójki dzieci, w szczególności gdy...
  Kolorowa prasa często podaje, że gwiazdy zapłaciły za poród poprzez...
  Czkawka to rytmiczne skurcze przepony, spowodowane podrażnieniem nerwu b...
  Zazwyczaj o tym, że jesteśmy w ciąży, dowiadujemy się z domowego testu...
  Jeśli chcesz ograniczyć ilość sztucznych barwników w diecie dziecka,...
  Dziewczynki naśladują swoje mamy i tak jak one chcą się ładnie ubierać....

  Ostatnie komentarze

  • (1)

   Moja córeczka 13 sierpnia skończy 6miesięcy i ma już 80cm długości- po rodzicach będzie wysoka, mama-185cm a tata-188cm.

  • (68)

   Przyczyną autyzmu jest rtęć w szczepionkach pokazano na you tube jak rtęć niczczy nowo powstałe komórki nerwowe i otoczkę mielinową wokół nerwów ,nie ma bezpiecznych dawek rtęci WHO podała że kazda ilość jest toksyczna.

  • (6)

   To jest prawda co tu pisze.

  • (3)

   Margo, mam identyczną sytuację, suchy chleb, makaron bez dodatków cieszą się największym zainteresowaniem, na szczęście zjedzą również normalne posiłki. Najtrudniej przekonać ich do nowego produktu, dorosły spróbuje i powie, że np. mu nie smakuje, a...

  • (1)

   O :) Bez gryzaczków to ani rusz. Mamy takiego gryzakośliniaka, że główka jest doczepiana do śliniaka, naprawdę fajnie się sprawdza (to się nazywa superro). Bardzo fajne też okazały się gryzaczki z drewna klonowego (mamy taką rybkę na zawieszce)