Kupka niemowlaka

  Temat zawartości pieluszki niemowlaka często przewija się w rozmowach młodych mam. I nie ma się co dziwić, w końcu efekty przemiany materii świadczą o stanie zdrowia dziecka. Sprawdź, jak wygląda prawidłowa kupka niemowlaka oraz kiedy powinna wzbudzić twój niepokój. 

  Charakterystyka kupki niemowlaka

  Pierwsza kupka noworodka może zszokować pierworódkę. W ciągu pierwszej lub drugiej doby życia dziecko oddaje dziwnie wyglądający stolec, tzw. smółkę. Jest gęsta, lepka, o kolorze zgniłej zieleni, a nawet zbliżona do czerni. Nie ma powodów do niepokoju. Malec po prostu wydala to, co zgromadziło się w jego jelitach w ostatnich miesiącach pobytu w brzuchu mamy, a więc: wody i maź płodową, żółć, złuszczony nabłonek skóry oraz substancje wydzielane przez rozwijające się organy wewnętrzne. To właśnie wydalenie smółki jest częstą przyczyną spadku masy ciała dziecka w pierwszych dniach po urodzeniu.

  W kolejnych dobach pojawia się kupka przejściowa. Karmienie piersią sprawia, że jelita wytwarzają stolce o konsystencji jajecznicy (niekiedy spienionej), z widocznymi grudkami mleka, o różnym zabarwieniu – od brunatnej zieleni po zielone żółcie. Może wydzielać lekko kwaskowatą woń. Z czasem kupka staje się żółta i ma konsystencję pasty do zębów. Tak powinna wyglądać prawidłowa kupka, jednak różne czynniki sprawiają, że zmienia kolor i konsystencję. Co ważne, nie zawsze zmiany mają charakter patologiczny. 

  Kolor kupki niemowlaka

  Zabarwienie stolca dziecka zależy zarówno od jego wieku, jak i od składu pokarmu, który przyjmuje. Zmiana koloru kupki w przypadku dzieci karmionych piersią zwykle spowodowana jest zjedzeniem przez mamę barwiącego warzywa lub reakcją alergiczną dziecka na któryś z produktów. Dlatego uważnie obserwuj dziecko. Jeśli zmianie koloru towarzyszą inne objawy – gorączka, spadek masy ciała, brak apetytu, ból i napięcie brzuszka, wymioty, biegunka etc., niezwłocznie zgłoś się z dzieckiem do lekarza. Gdy kolor kupki wraca do normy, a objawy towarzyszące nie wystąpiły, nie ma powodów do niepokoju. A jakie kolory mogą wzbudzać niepokój?

  Zielona kupka u niemowląt – zanim zaczniesz się niepokoić, zastanów się, co ostatnio jadło dziecko (lub jeśli karmisz piersią – co ty jadłaś). Istnieje grupa produktów spożywczych, które barwią kał na zielono, np. szpinak, zielony groszek. Niekiedy zielone zabarwienie świadczy o tym, że jeden z produktów diety dziecka mu nie posłużył. Jeśli kolor nie zmieni się przy najbliższych defekacjach, skonsultuj się z lekarzem. Zrób to koniecznie wtedy, gdy barwa przybierze ciemnozielony odcień, który może świadczyć o zawartości krwi w kupce.

  Czerwona kupka u niemowlęcia – kupa o tym zabarwieniu powstaje po spożyciu buraczków ćwikłowych. W najgorszym wypadku sygnalizuje obecność krwi w kale (mogą być widoczne nitki krwi). Stolec z krwią może przybrać również czarny odcień.

  Biała kupka u niemowlęcia – to poważny stan, świadczący o nieprawidłowościach w pracy wątroby lub dróg żółciowych. Koniecznie skonsultuj się z pediatrą.

  Konsystencja kupki niemowlaka

  Normalnie, częstotliwość oddawania stolca u niemowląt wynosi 2-4 wypróżnienia w ciągu doby przy karmieniu piersią lub 1-2 kupki w przypadku karmienia sztucznego. Jeśli kupka jest luźna, wodnista, a częstotliwość jej wydalania wynosi co najmniej 3 stolce na 12 godzin oznacza to, że dziecko najparwdopodobniej męczy biegunka. Nie podawaj dziecku leków przeciwbiegunkowych na własną rękę. Skonsultuj się z lekarzem. Im szybciej, tym lepiej. Przy biegunce, podobnie jak przy wymiotach, u niemowląt istnieje wysokie ryzyko odwodnienia.

  Gdy malec ma problemy z wydalaniem, jego kupka jest konsystencji śrutu, albo od trzech dni nie zrobił kupki (a do tego ma napięty i bolący brzuszek) może to świadczyć o zaparciach. Wizyta u pediatry jest wskazana.

  Niebezpiecznym symptomem jest tłusty, błyszczący stolec. Może wskazywać na problemy z trzustką. Nie zwlekaj z wizytą u pediatry!

  Obecność śluzu w kupce towarzyszy stanom zapalnym układu pokarmowego. W takim przypadku niezwłocznie udaj się z dzieckiem do lekarza.

  Jeśli kolor, konsystencja lub częstotliwość oddawania kupki przez niemowlę budzi twój niepokój, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Zachowaj zabrudzoną pieluszkę z wątpliwą zawartością do celów diagnostycznych. Jeśli czeka cię wizyta patronażowa, możesz poprosić o konsultację położną środowiskową.

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejdziecko.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Matki budują z córkami więzi różnych rodzajów – czasem są dla siebie jak najlepsze przyjaciółki, czasem jak siostry, a w jeszcze innych przypadkach są zupełnymi przeciwieństwami. Jednak niezależnie...

  Najczęściej czytane

  Jesienią należy zwrócić szczególną uwagę na strój dziecka. Garderoba...
  Wraz z nadejściem pierwszych chłodów w sklepach Smyk pojawiła się...
  W sklepach Reserved Kids pojawiła się niezwykła linia odzieży dziecięcej,...
  Z myślą o zbliżających się świętach firma Mothercare stworzyła bajeczną...
  Urządzenie atrakcyjnego pokoju dla dwójki dzieci, w szczególności gdy...
  Wiosna w pełni! Warto zaopatrzyć swoją pociechę w kolorowe i wygodne...
  14 lutego to dzień, w którym pragniemy dzielić się miłością z najbliższymi...
  Dziewczynki naśladują swoje mamy i tak jak one chcą się ładnie ubierać....
  Nie masz jeszcze mikołajkowego prezentu dla dziecka? To ostatnia chwila, ż...
  Lis to rude, miękkie i miło wyglądające zwierzątko, które pomimo swej...

  Ostatnie komentarze

  • (1)

   ja stosuję styl - ja po prostu płynę wraz z nurtem - nie dam sobie wejść na głowę ale i nie jestem szczególnie surowa... zwracam uwagę na edukację, ale nie tylko. Pozwalam badać świat ale tez ukierunkowuję... nie wuem czy ma to nazwę :D

  • (1)

   MOTTO: CZŁOWIEK JAK KAŻDY ORGANIZM ŻYWY NA NASZEJ PLANECIE, TYJE Z DWÓCH POWODÓW GŁÓWNYCH. *****

   1. PIERWSZY POWÓD:
   To spożycie zbyt dużej ilości tłuszczu, który wchłania się szybko w jelicie cienkim i odkłada jako tłuszcz ju...

  • (18)

   widze ze nie tylko ja mam problem z odczytaniem wynikow.przede mna swieta,czuje ze najdlozsze w historii, i ta niewiadoma w dalszym ciagu, jak by nie mozna bylo prosciej, a tak czlowiek wariuje z ta niewiedza.proste pytanie a tak skomplikowana odp./p...

  • (5)

   Zawsze myślałam że wolę cesarkę, ale jak tak piszecie zaczynam mieć wątpliwości...

  • (1)

   Co to za wysypka na zdjeciu?