Lamblie u dzieci

  Lamblioza, znana również jako choroba brudnych rąk, to choroba pasożytnicza wywoływana przez lamblie intestinalis. Jest bardzo trudna do zdiagnozowania, dlatego warto poznać objawy lambliozy i metody leczenia.

  Lamblie wnikają do organizmu dziecka drogą pokarmową. Maluszek dostarcza do organizmu nieproszonych gości zjadając zanieczyszczone produkty lub pijąc skażoną wodę. Niemycie rąk po wyjściu z toalety, przyjściu z piaskownicy czy pogłaskaniu bezpańskiego kotka lub psa, to jedne z głównych przyczyn zakażenia. Pasożyty za pomocą przyssawek przyczepiają się do błony jelita i tam namnażają się. Część pasożytów wydalana jest wraz z kałem. Gdy na lambliozę zachoruje ktoś z rodziny, istnieje wysokie prawdopodobieństwo zachorowania w krótkim czasie pozostałych członków rodziny. O epidemię lambliozy bardzo łatwo w przedszkolu. Wystarczy, aby jedno dziecko złapało pasożyta. Częstując swoim posiłkiem inne dzieci istnieje wysokie ryzyko, że poczęstuje je również lamblią.

  Objawy lambliozy

  Lambliozę bardzo trudno zdiagnozować. Wyniki badania ogólnego, badania krwi i moczu mogą nie wykazać istotnych zmian. Decydującą rolę w rozpoznaniu choroby pełni wywiad lekarski i obserwacja. Dlatego drogie mamy, poinformujcie lekarza o wszystkich symptomach, które wzbudziły wasz niepokój. Przy lambliozie dzieci najczęściej tracą apetyt, ale domagają się słodyczy. Lambliozę możesz podejrzewać również wtedy, gdy dziecko skarży się na: ból brzucha (ból rozlany, z nieprecyzyjnie określonym źródłem), ból głowy, problemy z zasypianiem, zmęczenie, stan podgorączkowy, wysypkę, cuchnące stolce, biegunkę.

  Chore dzieci stają się apatyczne, marudne i łatwo wpadają w złość. Skóra staje się blada, a twarz zaczynają zdobić sińce pod oczami, charakterystyczne dla bezsenności.  

  Leczenie lambliozy

  Badanie kału pozwala kategorycznie potwierdzić lub zaprzeczyć diagnozie. Leczenie farmakologicznie każdorazowo ustala lekarz, dlatego nigdy nie dawaj dziecku leków na własną rękę. Preparaty pasożytnicze mogą być niebezpieczne dla dzieci, gdyż mocno obciążają wątrobę. Co gorsza, pasożyty są często odporne na środki farmakologiczne, zwłaszcza wtedy, gdy dziecko przechodziło w ostatnim czasie chorobę pasożytniczą. Dlatego po kuracji lekami, konieczne jest powtórzenie badania kału. Nawet obecność nielicznych lamblii może doprowadzić do nawrotu choroby. W takim przypadku okres leczenia wydłuża się.

  W terapii istotną rolę odgrywa odpowiednia dieta. Kategorycznie należy odmawiać choremu dziecku słodyczy, gdyż stanowią idealną pożywkę dla pasożytów i przyspieszają ich namnażanie. W profilaktyce chorób pasożytniczych u dzieci decydujące znaczenie mają zasady higieny. Dzieci zazwyczaj je znają, jednak z wdrożeniem ich w życie bywa różnie. Zadaniem rodziców jest przypominanie dzieciom o myciu rąk przed każdym posiłkiem, mycie owoców i warzyw oraz dokładne mycie dłoni po spotkaniu z czworonogiem. Jeśli wiesz, że twoje dziecko ma lambliozę, zrób wszystko, aby uchronić pozostałych członków rodziny przed infekcją. Zabroń dzieciom spać razem i wymieniać się ubraniami. Często zmieniaj ręczniki dla dzieci oraz pościel. Nie zapominaj o regularnej dezynfekcji toalety. 

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejdziecko.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Eksperci są zgodni, że nie sposób określić, w jakim wieku dzieci są gotowe na otrzymanie telefonu komórkowego i rozsądne korzystanie z jego funkcji. Każde dziecko jest bowiem inne. Niektóre maluchy...

  Najczęściej czytane

  Jesienią należy zwrócić szczególną uwagę na strój dziecka. Garderoba...
  Wraz z nadejściem pierwszych chłodów w sklepach Smyk pojawiła się...
  Z myślą o zbliżających się świętach firma Mothercare stworzyła bajeczną...
  W sklepach Reserved Kids pojawiła się niezwykła linia odzieży dziecięcej,...
  Kolorowa prasa często podaje, że gwiazdy zapłaciły za poród poprzez...
  Urządzenie atrakcyjnego pokoju dla dwójki dzieci, w szczególności gdy...
  Czkawka to rytmiczne skurcze przepony, spowodowane podrażnieniem nerwu b...
  Zazwyczaj o tym, że jesteśmy w ciąży, dowiadujemy się z domowego testu...
  Dziewczynki naśladują swoje mamy i tak jak one chcą się ładnie ubierać....
  Jeśli chcesz ograniczyć ilość sztucznych barwników w diecie dziecka,...

  Ostatnie komentarze

  • (6)

   To jest prawda co tu pisze.

  • (3)

   Margo, mam identyczną sytuację, suchy chleb, makaron bez dodatków cieszą się największym zainteresowaniem, na szczęście zjedzą również normalne posiłki. Najtrudniej przekonać ich do nowego produktu, dorosły spróbuje i powie, że np. mu nie smakuje, a...

  • (1)

   O :) Bez gryzaczków to ani rusz. Mamy takiego gryzakośliniaka, że główka jest doczepiana do śliniaka, naprawdę fajnie się sprawdza (to się nazywa superro). Bardzo fajne też okazały się gryzaczki z drewna klonowego (mamy taką rybkę na zawieszce)

  • (2)

   "Wczesne wprowadzanie produktów z glutenem ma przygotować organizm do diety bogatej w ten składnik i zapobiec ewentualnemu uczuleniu na gluten lub celiakii".

   Nieprawda! Celiakii nie da się zapobiec, to choroba genetczna, którą albo się ma albo...

  • (6)

   Mój pół roczny Maluch uwielbia jeść łyżeczką. Spróbuję ten budyń za 3 tyg. jak skończy 7 mcy.