Łożysko w ciąży

  Łożysko zapewnia dziecku oddychanie i odżywianie, gdy maluch jeszcze znajduje się w brzuchu mamy. Poza tym ochrania malucha przed infekcjami. Łożysko nie chroni dziecka przed alkoholem, nikotyną i niektórymi wirusami. Jeżeli pojawi się łożysko przodujące w ciąży lub przedwczesne odklejenie łożyska, konieczna będzie pomoc lekarza.

  Rozwój łożyska w ciąży

  Łożysko jest w pełni ukształtowane około 4 miesiąca ciąży. Z wyglądu przypomina płat wątroby. W łożysku znajdują się naczynia krwionośne matki i dziecka. W momencie porodu łożysko ma zazwyczaj około 20 cm średnicy, a jego waga wynosi około 1 kg. Od brzucha dziecka do łożyska biegnie pępowina. Długość pępowiny wynosi średnio 60 cm. W pępowinie znajduje się jedna żyła, przez którą transportowane są do organizmu malucha tlen i substancje odżywcze. Oprócz tego, w pępowinie mieszczą się dwie tętnice, które umożliwiają odprowadzenie z organizmu dwutlenku węgla i produktów przemiany materii.

  U bliźniąt może wystąpić sytuacja, że będą one miały jedno łożysko, każde z dzieci będzie jednak miało swoją pępowinę, która będzie ich łączyła z łożyskiem. Każde łożysko jest inne, choć z pozoru mogą być podobne. Jeżeli łożysko jest większe, dziecko prawdopodobnie będzie miało większe rozmiary. Mniejsze łożysko może oznaczać, że i dziecko będzie mniejsze. Kobiety palące papierosy w ciąży mogą doprowadzić do sytuacji, w której łożysko będzie tak małe, że nie będzie w stanie odżywić odpowiednio dziecka – w takim przypadku rozwój dziecka jest dużo wolniejszy. Powodem zbyt małego łożyska może być nadciśnienie w ciąży. Z kolei powiększenie łożyska wywołują: cukrzyca ciężarnych, infekcje wirusowe, konflikt serologiczny. Łożysko ochrania płód przed większością zagrożeń, nie może jednak obronić malucha przed alkoholem, nikotyną, toksoplazmozą, niektórymi wirusami.

  Kłopoty z łożyskiem

  • Łożysko przodujące

  O łożysku przodującym możemy mówić wówczas, gdy łożysko lokalizuje się w dolnej części macicy i w ten sposób zakrywa jej ujście wewnętrzne. Łożysko przodujące może wywołać krwawienia w ciąży oraz doprowadzić do konieczności przeprowadzenia cesarskiego cięcia. Bardzo często zdarza się, że około 16 tygodnia ciąży łożysko jest nieco obniżone. Jednak z czasem wraca ono na poprawne miejsce. Jeżeli jednak wynik badania USG w ciąży około 32 tygodnia nadal pokaże nisko umiejscowione łożysko, wówczas prawdopodobnie jest to łożysko przodujące. Do takiej sytuacji dochodzi najczęściej u kobiet, które przeszły operację macicy oraz u kobiet, które dokonały aborcji. Kobiety z łożyskiem przodującym powinny unikać forsownych sportów, współżycia, przemęczania się. Zalecany jest odpoczynek.

  • Przedwczesne odklejenie łożyska

  Niekiedy łożysko zaczyna zbyt wcześnie odklejać się od ścianki macicy. Wówczas kobieta odczuwa gwałtowny ból, któremu może towarzyszyć krwawienie. Ponieważ odklejenie łożyska jest groźne dla zdrowia i życia matki i dziecka, jeżeli wystąpią powyższe objawy, należy koniecznie udać się do lekarza. Niezbyt nasilone objawy mogą oznaczać lekkie odklejenie łożyska, wówczas wystarczy kilka dni leżenia w łóżku. Jeżeli jednak problem jest poważny, wówczas konieczne będzie leżenie w łóżku do końca ciąży. Niekiedy niemożliwe jest przeprowadzenie porodu naturalnego i konieczne jest cesarskie cięcie.

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejdziecko.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Ciąża jest okresem ogromnych zmian i jeżeli chodzi o życie, i ciało kobiety. Z tego powodu warto przygotować organizm do nowej sytuacji. W ten sposób, gdy już zajdziesz w ciążę, nie będziesz musiał...

  Najczęściej czytane

  Jesienią należy zwrócić szczególną uwagę na strój dziecka. Garderoba...
  Wraz z nadejściem pierwszych chłodów w sklepach Smyk pojawiła się...
  Z myślą o zbliżających się świętach firma Mothercare stworzyła bajeczną...
  W sklepach Reserved Kids pojawiła się niezwykła linia odzieży dziecięcej,...
  Urządzenie atrakcyjnego pokoju dla dwójki dzieci, w szczególności gdy...
  Kolorowa prasa często podaje, że gwiazdy zapłaciły za poród poprzez...
  Czkawka to rytmiczne skurcze przepony, spowodowane podrażnieniem nerwu b...
  Zazwyczaj o tym, że jesteśmy w ciąży, dowiadujemy się z domowego testu...
  Jeśli chcesz ograniczyć ilość sztucznych barwników w diecie dziecka,...
  Dziewczynki naśladują swoje mamy i tak jak one chcą się ładnie ubierać....

  Ostatnie komentarze

  • (1)

   Moja córeczka 13 sierpnia skończy 6miesięcy i ma już 80cm długości- po rodzicach będzie wysoka, mama-185cm a tata-188cm.

  • (68)

   Przyczyną autyzmu jest rtęć w szczepionkach pokazano na you tube jak rtęć niczczy nowo powstałe komórki nerwowe i otoczkę mielinową wokół nerwów ,nie ma bezpiecznych dawek rtęci WHO podała że kazda ilość jest toksyczna.

  • (6)

   To jest prawda co tu pisze.

  • (3)

   Margo, mam identyczną sytuację, suchy chleb, makaron bez dodatków cieszą się największym zainteresowaniem, na szczęście zjedzą również normalne posiłki. Najtrudniej przekonać ich do nowego produktu, dorosły spróbuje i powie, że np. mu nie smakuje, a...

  • (1)

   O :) Bez gryzaczków to ani rusz. Mamy takiego gryzakośliniaka, że główka jest doczepiana do śliniaka, naprawdę fajnie się sprawdza (to się nazywa superro). Bardzo fajne też okazały się gryzaczki z drewna klonowego (mamy taką rybkę na zawieszce)