Łożysko w ciąży

  Łożysko zapewnia dziecku oddychanie i odżywianie, gdy maluch jeszcze znajduje się w brzuchu mamy. Poza tym ochrania malucha przed infekcjami. Łożysko nie chroni dziecka przed alkoholem, nikotyną i niektórymi wirusami. Jeżeli pojawi się łożysko przodujące w ciąży lub przedwczesne odklejenie łożyska, konieczna będzie pomoc lekarza.

  Rozwój łożyska w ciąży

  Łożysko jest w pełni ukształtowane około 4 miesiąca ciąży. Z wyglądu przypomina płat wątroby. W łożysku znajdują się naczynia krwionośne matki i dziecka. W momencie porodu łożysko ma zazwyczaj około 20 cm średnicy, a jego waga wynosi około 1 kg. Od brzucha dziecka do łożyska biegnie pępowina. Długość pępowiny wynosi średnio 60 cm. W pępowinie znajduje się jedna żyła, przez którą transportowane są do organizmu malucha tlen i substancje odżywcze. Oprócz tego, w pępowinie mieszczą się dwie tętnice, które umożliwiają odprowadzenie z organizmu dwutlenku węgla i produktów przemiany materii.

  U bliźniąt może wystąpić sytuacja, że będą one miały jedno łożysko, każde z dzieci będzie jednak miało swoją pępowinę, która będzie ich łączyła z łożyskiem. Każde łożysko jest inne, choć z pozoru mogą być podobne. Jeżeli łożysko jest większe, dziecko prawdopodobnie będzie miało większe rozmiary. Mniejsze łożysko może oznaczać, że i dziecko będzie mniejsze. Kobiety palące papierosy w ciąży mogą doprowadzić do sytuacji, w której łożysko będzie tak małe, że nie będzie w stanie odżywić odpowiednio dziecka – w takim przypadku rozwój dziecka jest dużo wolniejszy. Powodem zbyt małego łożyska może być nadciśnienie w ciąży. Z kolei powiększenie łożyska wywołują: cukrzyca ciężarnych, infekcje wirusowe, konflikt serologiczny. Łożysko ochrania płód przed większością zagrożeń, nie może jednak obronić malucha przed alkoholem, nikotyną, toksoplazmozą, niektórymi wirusami.

  Kłopoty z łożyskiem

  • Łożysko przodujące

  O łożysku przodującym możemy mówić wówczas, gdy łożysko lokalizuje się w dolnej części macicy i w ten sposób zakrywa jej ujście wewnętrzne. Łożysko przodujące może wywołać krwawienia w ciąży oraz doprowadzić do konieczności przeprowadzenia cesarskiego cięcia. Bardzo często zdarza się, że około 16 tygodnia ciąży łożysko jest nieco obniżone. Jednak z czasem wraca ono na poprawne miejsce. Jeżeli jednak wynik badania USG w ciąży około 32 tygodnia nadal pokaże nisko umiejscowione łożysko, wówczas prawdopodobnie jest to łożysko przodujące. Do takiej sytuacji dochodzi najczęściej u kobiet, które przeszły operację macicy oraz u kobiet, które dokonały aborcji. Kobiety z łożyskiem przodującym powinny unikać forsownych sportów, współżycia, przemęczania się. Zalecany jest odpoczynek.

  • Przedwczesne odklejenie łożyska

  Niekiedy łożysko zaczyna zbyt wcześnie odklejać się od ścianki macicy. Wówczas kobieta odczuwa gwałtowny ból, któremu może towarzyszyć krwawienie. Ponieważ odklejenie łożyska jest groźne dla zdrowia i życia matki i dziecka, jeżeli wystąpią powyższe objawy, należy koniecznie udać się do lekarza. Niezbyt nasilone objawy mogą oznaczać lekkie odklejenie łożyska, wówczas wystarczy kilka dni leżenia w łóżku. Jeżeli jednak problem jest poważny, wówczas konieczne będzie leżenie w łóżku do końca ciąży. Niekiedy niemożliwe jest przeprowadzenie porodu naturalnego i konieczne jest cesarskie cięcie.

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejdziecko.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Sposób, w jaki wychowujemy nasze dzieci, jest kwestią indywidualną. Należy także pamiętać, że żaden styl nie jest idealny – każdy ma swoje plusy i minusy, zwolenników i przeciwników. Z łatwością mo...

  Najczęściej czytane

  Jesienią należy zwrócić szczególną uwagę na strój dziecka. Garderoba...
  Wraz z nadejściem pierwszych chłodów w sklepach Smyk pojawiła się...
  W sklepach Reserved Kids pojawiła się niezwykła linia odzieży dziecięcej,...
  Z myślą o zbliżających się świętach firma Mothercare stworzyła bajeczną...
  Urządzenie atrakcyjnego pokoju dla dwójki dzieci, w szczególności gdy...
  Wiosna w pełni! Warto zaopatrzyć swoją pociechę w kolorowe i wygodne...
  14 lutego to dzień, w którym pragniemy dzielić się miłością z najbliższymi...
  Dziewczynki naśladują swoje mamy i tak jak one chcą się ładnie ubierać....
  Nie masz jeszcze mikołajkowego prezentu dla dziecka? To ostatnia chwila, ż...
  Lis to rude, miękkie i miło wyglądające zwierzątko, które pomimo swej...

  Ostatnie komentarze

  • (1)

   ja stosuję styl - ja po prostu płynę wraz z nurtem - nie dam sobie wejść na głowę ale i nie jestem szczególnie surowa... zwracam uwagę na edukację, ale nie tylko. Pozwalam badać świat ale tez ukierunkowuję... nie wuem czy ma to nazwę :D

  • (1)

   MOTTO: CZŁOWIEK JAK KAŻDY ORGANIZM ŻYWY NA NASZEJ PLANECIE, TYJE Z DWÓCH POWODÓW GŁÓWNYCH. *****

   1. PIERWSZY POWÓD:
   To spożycie zbyt dużej ilości tłuszczu, który wchłania się szybko w jelicie cienkim i odkłada jako tłuszcz ju...

  • (18)

   widze ze nie tylko ja mam problem z odczytaniem wynikow.przede mna swieta,czuje ze najdlozsze w historii, i ta niewiadoma w dalszym ciagu, jak by nie mozna bylo prosciej, a tak czlowiek wariuje z ta niewiedza.proste pytanie a tak skomplikowana odp./p...

  • (5)

   Zawsze myślałam że wolę cesarkę, ale jak tak piszecie zaczynam mieć wątpliwości...

  • (1)

   Co to za wysypka na zdjeciu?