Miesiączka po cesarce

  Narodziny dziecka mają ogromny wpływ na zdrowie mamy. W większości przypadków niedługo po wykonaniu cesarskiego cięcia powinna pojawić się regularna miesiączka. Jednak cykl miesiączkowy po porodzie może znacznie różnić się od okresu przed zajściem w ciążę. Trudno określić, kiedy i w jakiej formie pojawi się pierwsza miesiączka po narodzinach dziecka. Pamiętać również należy, że zanim cykl menstruacyjny się wyreguluje, może minąć nawet kilka miesięcy.

  Krwawienie po porodzie

  Po cesarskim cięciu może pojawić się kilkutygodniowe krwawienie, jednak zjawisko to nie powinno być mylone z miesiączką. Wydzielina ta nosi nazwę lochia i są to tzw. odchody poporodowe składające się ze śluzu, resztek tkanek łożyska i krwi. Plamienie powinno ustać samoistnie po kilku tygodniach, przechodząc z brązowawo-czerwonej w przezroczystą wydzielinę. Świeżo upieczona mama może zauważyć niewielkie plamienia w końcowej fazie procesu, jednak regularna miesiączka pojawi się dopiero po upływie około ośmiu tygodni, czyli mniej więcej po dwóch miesiącach.

  Jeżeli doświadczysz obfitych upławów (np. zużyjesz kilka podpasek w przeciągu paru godzin) skontaktuj się z lekarzem. Podczas cesarskiego cięcia mogło nastąpić uszkodzenie naczyń krwionośnych, co może być sygnalizowane nadmiernym krwawieniem. Dzięki konsultacji ze specjalistą upewnisz się, czy twój problem spowodowany jest zbyt intensywnym wysiłkiem, czy za krwawieniem stoi większy problem natury medycznej. Nie próbuj hamować upławów tamponami, ponieważ po zabiegu cesarskiego cięcia jesteś szczególnie narażona na infekcje wewnętrzne, które mogą być przenoszone wraz z bakteriami przez tampon. Sposób leczenia dolegliwości po porodzie zależy od jej źródła – możliwe, że skończy się na podaniu tabletki, jednak w cięższych przypadkach konieczna okazać się może transfuzja krwi.

  Regularny cykl miesiączkowy po cesarce

  To jak szybko pojawi się pierwsza miesiączka po narodzinach dziecka, zależy od stanu zdrowia mamy. Problemy z tarczycą lub duży spadek i wzrost wagi mogą wpłynąć na przedłużenie oczekiwania na wznowienie cyklu miesiączkowego. Dodatkowo, opóźnienie może wynikać ze stresu lub intensywnej aktywności fizycznej. Kluczowe znaczenie ma również fakt karmienia piersią – dotyczy to kobiet rodzących naturalnie, jak i tych, które miały cesarskie cięcie.

  Podczas karmienia piersią uwalniane są konkretne hormony związane z produkcją mleka. Prolaktyna reguluje ilość produkowanego mleka i w wielu przypadkach jej wytwarzanie prowadzi do zatrzymania jajeczkowania, a bez jajeczkowania często nie ma też okresu. Jednak to, ile prolaktyny wyprodukuje organizm, zależy od częstości karmienia. Świeżo upieczone mamy, które przykładają dziecko do piersi co kilka godzin będą musiały poczekać na regularny okres dłużej niż panie karmiące butelką (w tej grupie mam menstruacja powinna pojawić się po 6-8 tygodniach).

  Cykl miesiączkowy po porodzie nie będzie tak regularny jak przed zajściem w ciążę. Rozpoczyna się po około dwóch miesiącach od narodzin dziecka, jednak nie przypomina wcześniejszych miesiączek. Pierwsze menstruacje mogą okazać się obfitsze niż wcześniej, a zmianie może ulec również kolor, struktura i zapach wydzieliny. Jednak po kilku miesiącach cykl menstruacyjny powinien wrócić do normy.

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Komentarze

  Ja po urodzeniu dziecka miałam bardzo obfite krwawienia. Faktycznie, po jakimś czasie wszystko się unormowało.

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejdziecko.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Matki budują z córkami więzi różnych rodzajów – czasem są dla siebie jak najlepsze przyjaciółki, czasem jak siostry, a w jeszcze innych przypadkach są zupełnymi przeciwieństwami. Jednak niezależnie...

  Najczęściej czytane

  Urządzenie atrakcyjnego pokoju dla dwójki dzieci, w szczególności gdy...
  Jesienią należy zwrócić szczególną uwagę na strój dziecka. Garderoba...
  Wraz z nadejściem pierwszych chłodów w sklepach Smyk pojawiła się...
  Podczas gdy dziecko świetnie bawi się na nartach lub snowboardzie podczas...
  W sklepach Reserved Kids pojawiła się niezwykła linia odzieży dziecięcej,...
  Kolorowa prasa często podaje, że gwiazdy zapłaciły za poród poprzez...
  Obejrzyj materiał wideo
    Przypominasz sobie jak zostałaś poinformowana przez rodziców skąd...
  Obejrzyj materiał wideo
  Wiele dzieci lubi słuchać muzyki, tańczyć przy niej, wariować. Są też i...
  Obejrzyj materiał wideo
  Nie wszystkie dzieci skupiają uwagę na bajkach. Są takie, dla których mogł...
  Obejrzyj materiał wideo
  Spine stretch to ćwiczenie rozciągające kręgosłup oraz działające...

  Ostatnie komentarze

  • (2)

   Ja w takim razie jestem chyba matką helikopterową... ;)

  • (196)

   Zgadzam się w 100% powinno być prawo wyboru a wy naturystkki jak jestescie takie eko to na polanie rodzcie .Ja jestem po dwoch dokladnie planowanych cesarkach i gdybym zdecydowala sie na naturalny porod przy drogiej ciąży moglabym zejść nna drogi ś...

  • (1)

   MOTTO: CZŁOWIEK JAK KAŻDY ORGANIZM ŻYWY NA NASZEJ PLANECIE, TYJE Z DWÓCH POWODÓW GŁÓWNYCH. *****

   1. PIERWSZY POWÓD:
   To spożycie zbyt dużej ilości tłuszczu, który wchłania się szybko w jelicie cienkim i odkłada jako tłuszcz ju...

  • (18)

   widze ze nie tylko ja mam problem z odczytaniem wynikow.przede mna swieta,czuje ze najdlozsze w historii, i ta niewiadoma w dalszym ciagu, jak by nie mozna bylo prosciej, a tak czlowiek wariuje z ta niewiedza.proste pytanie a tak skomplikowana odp./p...

  • (5)

   Zawsze myślałam że wolę cesarkę, ale jak tak piszecie zaczynam mieć wątpliwości...