Morfologia u najmłodszych. Jak przygotować dziecko do badania?

  Morfologia, czyli badanie krwi, to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów. Podczas gdy morfologia zalecana jest dorosłym jako profilaktyczne badanie krwi, to u dzieci wykonuje się ją tylko w przypadku podejrzenia anemii czy innych chorób, które można zdiagnozować na podstawie jej wyników. Każda wizyta i kłucie dziecka wiąże się dla niego z dużym stresem. Jak przygotować dziecko do badania?

  Zalecenia przed badaniem krwi

  Przed morfologią krwi dziecko powinno być na czczo. Spożycie posiłku może zaburzyć wyniki badania. Z przedszkolakiem sprawa wydaje się prosta, gdyż dziecko rozumie, że nie powinno jeść przed badaniem i zwykle dzielnie wytrzymuje głodówkę. Z niemowlakiem nie jest już tak łatwo. Dlatego zapytaj lekarza zlecającego badanie, co możesz podać dziecku przed badaniem, żeby nie zaburzyć wyników. Sposób przygotowania dziecka do badania wynika nie tylko z jego wieku. Uzależnione jest również od tego, co lekarz chce zbadać. Jeśli dziecko zażywa leki, możliwe że lekarz każe je odstawić na czas badania. Postaraj się przed badaniem wyciszyć dziecko i nie okazywać mu zdenerwowania. Na badanie wybierz się o tej porze dnia, w której dziecko wykazuje największą aktywność. 

  Pobieranie krwi u niemowląt

  U noworodków i niemowląt krew pobierana może być z główki, nóżki lub rączki, w zależności do zbadania czego krew jest potrzebna. Pamiętaj, że mamy z dzieckiem do 3 roku życia mają pierwszeństwo i nie muszą czekać w kolejce, chyba że przed nimi są inne mamy z malutkimi dziećmi…

  Wyniki morfologii

  Wyniki badania krwi podawane są na wydruku z komputera. Można je odebrać tego samego lub następnego dnia po badaniu. Nie próbujcie sami analizować wyników. Oczywiście można sprawdzić, czy poziom danych składników jest w normie. Jednak tylko lekarz może zinterpretować wyniki całościowo i stwierdzić, czy dziecko jest zdrowe.

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejdziecko.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Eksperci są zgodni, że nie sposób określić, w jakim wieku dzieci są gotowe na otrzymanie telefonu komórkowego i rozsądne korzystanie z jego funkcji. Każde dziecko jest bowiem inne. Niektóre maluchy...

  Najczęściej czytane

  Jesienią należy zwrócić szczególną uwagę na strój dziecka. Garderoba...
  Wraz z nadejściem pierwszych chłodów w sklepach Smyk pojawiła się...
  Z myślą o zbliżających się świętach firma Mothercare stworzyła bajeczną...
  W sklepach Reserved Kids pojawiła się niezwykła linia odzieży dziecięcej,...
  Kolorowa prasa często podaje, że gwiazdy zapłaciły za poród poprzez...
  Urządzenie atrakcyjnego pokoju dla dwójki dzieci, w szczególności gdy...
  Czkawka to rytmiczne skurcze przepony, spowodowane podrażnieniem nerwu b...
  Zazwyczaj o tym, że jesteśmy w ciąży, dowiadujemy się z domowego testu...
  Jeśli chcesz ograniczyć ilość sztucznych barwników w diecie dziecka,...
  Dziewczynki naśladują swoje mamy i tak jak one chcą się ładnie ubierać....

  Ostatnie komentarze

  • (68)

   Przyczyną autyzmu jest rtęć w szczepionkach pokazano na you tube jak rtęć niczczy nowo powstałe komórki nerwowe i otoczkę mielinową wokół nerwów ,nie ma bezpiecznych dawek rtęci WHO podała że kazda ilość jest toksyczna.

  • (6)

   To jest prawda co tu pisze.

  • (3)

   Margo, mam identyczną sytuację, suchy chleb, makaron bez dodatków cieszą się największym zainteresowaniem, na szczęście zjedzą również normalne posiłki. Najtrudniej przekonać ich do nowego produktu, dorosły spróbuje i powie, że np. mu nie smakuje, a...

  • (1)

   O :) Bez gryzaczków to ani rusz. Mamy takiego gryzakośliniaka, że główka jest doczepiana do śliniaka, naprawdę fajnie się sprawdza (to się nazywa superro). Bardzo fajne też okazały się gryzaczki z drewna klonowego (mamy taką rybkę na zawieszce)

  • (2)

   "Wczesne wprowadzanie produktów z glutenem ma przygotować organizm do diety bogatej w ten składnik i zapobiec ewentualnemu uczuleniu na gluten lub celiakii".

   Nieprawda! Celiakii nie da się zapobiec, to choroba genetczna, którą albo się ma albo...