Nadmierne ślinienie u niemowląt

  Twoje dziecko nadmiernie się ślini? Boisz się, że ślinotok może mieć podłoże chorobowe? Zamiast snuć domysły, rozwiej swoje wątpliwości konsultując się z lekarzem. Tymczasem kilka przydatnych informacji na temat przyczyn ślinienia się dzieci i sposobów radzenia sobie z mokrą buzią i przemoczonymi koszulkami.

  Ślina pełni szereg ważnych funkcji. Po pierwsze nawilża śluzówkę jamy ustnej, sprawiając że wkładane do buzi przedmioty nie kaleczą. Poza tym, suchość jamy ustnej utrudnia artykulację, dlatego śmiało można powiedzieć, że ślina umożliwia mówienie. Po drugie, pełni funkcję ochronną, gdyż zawarte w niej przeciwciała utrudniają wnikanie bakterii do organizmu. Jest to szczególnie ważne w przypadku małych dzieci, które wkładają do buzi wszystko, co im wpadnie w ręce. Ślina stanowi naturalną barierę ochronną przed drobnoustrojami chorobotwórczymi. Po trzecie, ślina służy zmiękczeniu i nawodnieniu pokarmu, dzięki czemu łatwiej go połknąć i strawić. Ponadto zawiera enzymy, za sprawą których proces trawienia pokarmu rozpoczyna się już w ustach.

  Kiedy wzmaga się ślinienie u niemowląt?

  Pomimo tych istotnych funkcji, wzmożona produkcja śliny budzi niepokój. Wyciek śliny z jamy ustnej może wynikać nie tylko z nadprodukcji śliny, ale także z zaburzeń połykania. Biorąc pod uwagę te dwie przyczyny ślinotok występuje przy: wściekliźnie, chorobie Parkinsona, chorobie lokomocyjnej, mononukleozie, zatruciach, chorobach gardła (ropień zagardłowy i okołomigdałkowy, zapalenie krtani).

  Pediatrzy uspokajają, że nadmierne wydzielanie śliny u niemowląt jest naturalnym zjawiskiem. Około trzeciego miesiąca życia produkcja śliny u dzieci zwiększa się. Organizm przygotowuje się do przejścia na pokarm stały (w końcu do tej pory maluszek przyjmował wyłącznie płynne mleko, które nie wymaga zmiękczania i nawilżania oraz jest łatwe w połykaniu). 

  Około 3-5. miesiąca niemowlak ślini się najbardziej. Powodem są wyrzynające się ząbki – ślinotok poprzedza moment pojawienia się pierwszych ząbków nawet o kilka tygodni. Pojawienie się ząbków i wprowadzanie nowych pokarmów do diety dziecka zwykle zbiega się w czasie. Zwiększona produkcja śliny może powodować, że maluszek zwyczajnie nie nadąża z jej połykaniem. Dlatego wypływa z buzi w tak dużych ilościach. Po upływie kilku tygodni produkcja śliny unormuje się.

  Poza tym, wydzielanie śliny zwiększa się z powodu wkładania do buzi rączek, nóżek i różnych przedmiotów. 

  Co zrobić, gdy dziecko nadmiernie się ślini?

  Wyciek śliny powoduje, że ubranka są stale mokre. Dlatego w okresie wzmożonego wypływu śliny, zakładaj dziecku śliniaczek, lub wiąż pod szyją chusteczkę lub pieluszkę. Uchronią ubranko przed zamoczeniem i zwolnią cię z częstego przebierania i wycierania buzi. Jeśli malec ściąga śliniak, nie pozostaje ci nic innego jak naszykowanie branek na zmianę i przecieranie co jakiś czas buzi chusteczką nawilżającą.

  Spływająca ślina wysusza skórę. W efekcie w okolicach ust i na brodzie mogą pojawić się drobne krostki. Nie zapominaj więc o częstym smarowaniu buzi (a zwłaszcza bródki) maluszka kremem dla niemowląt. W ten sposób unikniecie wysypki i podrażnień. 

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejdziecko.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Ciąża jest okresem ogromnych zmian i jeżeli chodzi o życie, i ciało kobiety. Z tego powodu warto przygotować organizm do nowej sytuacji. W ten sposób, gdy już zajdziesz w ciążę, nie będziesz musiał...

  Najczęściej czytane

  Jesienią należy zwrócić szczególną uwagę na strój dziecka. Garderoba...
  Wraz z nadejściem pierwszych chłodów w sklepach Smyk pojawiła się...
  Z myślą o zbliżających się świętach firma Mothercare stworzyła bajeczną...
  W sklepach Reserved Kids pojawiła się niezwykła linia odzieży dziecięcej,...
  Urządzenie atrakcyjnego pokoju dla dwójki dzieci, w szczególności gdy...
  Kolorowa prasa często podaje, że gwiazdy zapłaciły za poród poprzez...
  Czkawka to rytmiczne skurcze przepony, spowodowane podrażnieniem nerwu b...
  Zazwyczaj o tym, że jesteśmy w ciąży, dowiadujemy się z domowego testu...
  Jeśli chcesz ograniczyć ilość sztucznych barwników w diecie dziecka,...
  Dziewczynki naśladują swoje mamy i tak jak one chcą się ładnie ubierać....

  Ostatnie komentarze

  • (1)

   Moja córeczka 13 sierpnia skończy 6miesięcy i ma już 80cm długości- po rodzicach będzie wysoka, mama-185cm a tata-188cm.

  • (68)

   Przyczyną autyzmu jest rtęć w szczepionkach pokazano na you tube jak rtęć niczczy nowo powstałe komórki nerwowe i otoczkę mielinową wokół nerwów ,nie ma bezpiecznych dawek rtęci WHO podała że kazda ilość jest toksyczna.

  • (6)

   To jest prawda co tu pisze.

  • (3)

   Margo, mam identyczną sytuację, suchy chleb, makaron bez dodatków cieszą się największym zainteresowaniem, na szczęście zjedzą również normalne posiłki. Najtrudniej przekonać ich do nowego produktu, dorosły spróbuje i powie, że np. mu nie smakuje, a...

  • (1)

   O :) Bez gryzaczków to ani rusz. Mamy takiego gryzakośliniaka, że główka jest doczepiana do śliniaka, naprawdę fajnie się sprawdza (to się nazywa superro). Bardzo fajne też okazały się gryzaczki z drewna klonowego (mamy taką rybkę na zawieszce)