Nauka pisania dla dzieci

  Nauka dzieci powinna odbywać się w formie zabawy. Zagonienie dziecka do stolika i żmudne przepisywanie literek może malucha znudzić. A jak dziecko się nudzi, to robi się płaczliwe i marudne. Poza tym rodzic osiąga skutek przeciwny do zamierzonego. Dziecko zamiast przyswajać nowe umiejętności, czuje się skarcone. Naukę pisania powinna poprzedzić nauka literek. W tym celu warto sięgnąć po różne pomoce pedagogiczne, które ułożone są tak, by stymulować rozwój dziecka.

  Karty z literkami

  Nauka literek może być naprawdę przyjemna. Żeby dziecko mogło przyswoić sobie tę wiedzę, musi ćwiczyć. Nauka pisania to proces stopniowy, nie należy oczekiwać od dziecka, że przyswoi sobie wiedzę w tempie błyskawicznym i już po tygodniu będzie sprawie posługiwało się całym alfabetem. Ponieważ maluch ma niewprawną w pisaniu rękę, musi sobie ją wyrobić. Najlepszym na to sposobem będzie rysowanie prostych kształtów. Do tego celu przydadzą się szablony, od których dziecko będzie odrysowywało kształty literek. W pierwszym etapie nauki warto też nauczyć dziecko łączyć literki z nazwami zwierząt, ptaków, rzeczami codziennego użytku. Dzięki temu maluch szybciej zacznie kojarzyć literki.

  Kiedy maluchy oswoją się już z pisaniem pojedynczych liter, warto, by w końcu zapamiętały ich kształty. Do tego celu przydatne będą choćby kolorowanki z literkami. Malowanie kolorowanek sprawia dzieciom dużo frajdy, dlatego też łatwiej im będzie łączyć przyjemne z pożytecznym. Dzieci powinny dowiedzieć się tego, jak wyglądają litery pisane oraz drukowane. Pisanie całych zdań to etap końcowy.

  Ćwiczenie literek

  Jak w prosty sposób nauczyć malucha rozpoznawać literki? Weź dziecko na kolana i siądźcie przed komputerem. Zabawa ta wyjdzie pod warunkiem, że maluch ma już opanowane niektóre litery. Otwórz dokument tekstowy na komputerze i pozwól napisać maluchowi proste zdania. Początkowo pokazuj mu, gdzie są dane litery. Jeżeli jednak usłyszysz: „ja sam”, nie ułatwiaj maluchowi zabawy. Zobaczysz, ile frajdy sprawi mu możliwość napisania czegoś na komputerze. Poza tym, obecnie nauka szybkiego pisania na komputerze to podstawa. Niektórzy nauczyciele wymagają prac pisanych na komputerze, a nie odręcznie. Im wcześniej dziecko będzie miało kontakt z klawiaturą komputera, tym łatwiej będzie mu w szkole.

  Maluchy uczą się przez zabawę, wyobraźnię i aktywność ruchową. Nie przejmuj się, że twoje dziecko pisze brzydziej od rówieśników lub trudniej jest mu zapamiętać litery. Wszystko zależy od rozwoju dziecka, a przecież każdy maluch rozwija się w innym tempie. Samodzielne dziecko bywa zazwyczaj bardzo dociekliwe i samo stara się odkrywać magiczny świat literek. W tym okresie zapewne zarzuci cię pytaniami lub każe wymyślać ci zdania, które on potem będzie chciał przepisać. Nie okazuj zniecierpliwienia. Twoja irytacja zabije w dziecku radość odkrywania świata. A świat widziany oczami dziecka jest fascynujący. Warto, by maluch miał od najwcześniejszych lat kontakt z książkami. Pierwsze książki dla dzieci są bogato zaopatrzone w ilustracje, jednak pojawia się też tekst pisany. Czytanie bajek dzieciom rozwija w maluchach wyobraźnię.

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Komentarze

  Mój mąż ma 5 letniego brata, który, gdy tylko przyjeżdżamy do niego, biega za nami i każe nam się ze sobą bawić. I tak np. ostatnio miałam mu pisac na kartce jakieś zdania, a on przepisywał.

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejdziecko.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Zapraszamy do konkursu "Wielkanocne szydełkowe króliczki". Do wygrania są 3 króliczki wykonane przez "To i owo - szydełkowo" specjalnie dla użytkowników Parenting.pl. Króliczki są mają...

  Najczęściej czytane

  Jesienią należy zwrócić szczególną uwagę na strój dziecka. Garderoba...
  Wraz z nadejściem pierwszych chłodów w sklepach Smyk pojawiła się...
  W sklepach Reserved Kids pojawiła się niezwykła linia odzieży dziecięcej,...
  Z myślą o zbliżających się świętach firma Mothercare stworzyła bajeczną...
  Wiosna w pełni! Warto zaopatrzyć swoją pociechę w kolorowe i wygodne...
  Urządzenie atrakcyjnego pokoju dla dwójki dzieci, w szczególności gdy...
  14 lutego to dzień, w którym pragniemy dzielić się miłością z najbliższymi...
  Dziewczynki naśladują swoje mamy i tak jak one chcą się ładnie ubierać....
  Nie masz jeszcze mikołajkowego prezentu dla dziecka? To ostatnia chwila, ż...
  Lis to rude, miękkie i miło wyglądające zwierzątko, które pomimo swej...

  Ostatnie komentarze

  • (6)

   No pieluchy niby przydatne ale troche słabe :D Misie to też troche tak... xD Z przydatnych to może termofor, można jakieś ksiązeczki wybrać, coś rozwijającego...

  • (2)

   ja byłam w zaawansowanej ciąży latem i muszę przyznać że rzeczywiście upał nie do zniesienia...ale wszytsko da się wytrzymać!

  • (4)

   Po cesarce można czuć się świetnie. U mnie tak było, prawie biegałam juz następnego dnia (prawie, bo pielęgniarki mnie stopowały). Za to, gdy emocje opadły, odczułam jakie operacja niesie ze sobą obciążenie dla organizmu. Spacer - tylko powolutku, na...

  • (1)

   Oprócz "książkowych" zabaw, można w weekend przejść się do teatru dla dzieci, np. Teatru Małego Widza w Warszawie

  • (4)

   Ja jestem w 21 tc i poki co plus 3 kilo, jem w normalnych ilosciach nie mam napadow obzarstwa