Noszenie niemowlaka

  Po urodzeniu dziecka pojawiają się nowe problemy i wątpliwości. Jednym z dużych wyzwań jest noszenie dziecka. Młodzi rodzice, szczególnie ojcowie, boją się wyrządzić maluchowi krzywdę. Tymczasem noszenie na rękach jest proste. Nie należy rezygnować z tego, gdyż jest to forma przytulania dziecka. Noszenie malucha zwiększa poczucie bezpieczeństwa u dziecka. Codzienna opieka i pielęgnacja dziecka wpływa na prawidłowy rozwój niemowlaka.

  Podnoszenie dziecka

  Świat oczami dziecka jest ciekawy i przerażający. Dla noworodka wszystko jest nowe. Dlatego, kiedy bierzesz malucha na ręce, unikaj gwałtownych ruchów. Chwytanie noworodka znienacka i szybkie unoszenie w górę wywoła strach u dziecka. Maluch zamiast radośnie się zaśmiać, zacznie płakać z przerażenia. Pamiętaj o odpowiednim podejściu. Powiedz coś do malucha, niech dziecko skupi na tobie swoją uwagę. Dotknij dziecka, powiedz coś do niego. Jak delikatnie podnieść dziecko? Obróć noworodka na bok. Jedną ręką podtrzymaj główkę dziecka, a drugą wsuń między nóżki malucha tak, żeby twoje palce dotknęły ramionek dziecka z tyłu. Odczekaj kilka sekund, pozwól dziecku oswoić się z twoją obecnością i dotykiem. Następnie unieś malca.

  Możesz przytulić się do dziecka. To zwiększy jego poczucie bezpieczeństwa. Techniki noszenia dziecka są różne. Pamiętaj, by nie podnosić malucha tyłem do podłogi. Unikaj też trzymania dziecka w ten sposób, że jedna ręka znajduje się pod szyjką, a druga pod pupą lub plecami. Dziecko warto nosić na różne sposoby, a nie ograniczać się tylko do jednej pozycji. Im starsze dziecko, tym większa jego ciekawość świata. Warto więc umożliwić maluchowi oglądanie wszystkiego tego, co się dzieje wokoło.

  Pozycje do noszenia dziecka

  • Pozycja pierwsza: na fasolkę

  Jest to pozycja, która zapewnia maluchowi maksymalne bezpieczeństwo, a jednocześnie nie ogranicza jego ruchów. Maluch leży twarzą do góry, z jednej strony jest przytulone do przedramienia rodzica, a z drugiej do klatki piersiowej. Główka dziecka leży w zagłębieniu łokcia, z kolei druga ręka rodzica znajduje się pod pupą maluszka. Tego typu ułożenie uniemożliwia przegięcie się dziecka do tyłu. Zabezpieczone są też stawy biodrowe.

  • Pozycja druga: jak na tacy

  Dziecko przytula się górną częścią ciała do klatki piersiowej rodzica, jest lekko przechylone tak, że jego główka znajduje się nad zagłębieniem łokcia rodzica. Rodzic drugą ręką obejmuje dziecko od spodu, ręka może leżeć pod pupą lub między nóżkami malucha.

  • Pozycja trzecia: jak w fotelu

  Ta pozycja przeznaczona jest do noszenia dzieci starszych, które skończyły już 3. miesiąc życia. Dziecko podtrzymujesz dłonią pod pupą. Maluch siedzi oparty o ciebie. Żeby dziecko mogło się utrzymać, ty musisz się odchylić do tyłu. Drugą ręką przytrzymuj dziecko tak, by zapewnić mu bezpieczeństwo.

  • Pozycja czwarta: przy piersi

  Jest to pozycja idealna dla maluchów, które uwielbiają pieszczoty i przytulanie. Niemowlaka należy ułożyć na swojej piersi. Przy tym należy wygiąć się do tyłu, tak by maluch nie musiał leżeć w pozycji pionowej.

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Komentarze

  szkoda, że nie ma obrazków

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejdziecko.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Myślisz, że po porodzie możesz wrócić do dawnych nawyków żywieniowych? Nie, jeżeli karmisz piersią. To, co ląduje na twoim talerzu ma ogromny wpływ na zdrowie dziecka. Dlatego w przypadku gdy u...

  Najczęściej czytane

  Jesienią należy zwrócić szczególną uwagę na strój dziecka. Garderoba...
  Wraz z nadejściem pierwszych chłodów w sklepach Smyk pojawiła się...
  W sklepach Reserved Kids pojawiła się niezwykła linia odzieży dziecięcej,...
  Urządzenie atrakcyjnego pokoju dla dwójki dzieci, w szczególności gdy...
  Z myślą o zbliżających się świętach firma Mothercare stworzyła bajeczną...
  Wiosna w pełni! Warto zaopatrzyć swoją pociechę w kolorowe i wygodne...
  14 lutego to dzień, w którym pragniemy dzielić się miłością z najbliższymi...
  Dziewczynki naśladują swoje mamy i tak jak one chcą się ładnie ubierać....
  Nie masz jeszcze mikołajkowego prezentu dla dziecka? To ostatnia chwila, ż...
  Lis to rude, miękkie i miło wyglądające zwierzątko, które pomimo swej...

  Ostatnie komentarze

  • (2)

   ja byłam w zaawansowanej ciąży latem i muszę przyznać że rzeczywiście upał nie do zniesienia...ale wszytsko da się wytrzymać!

  • (4)

   Po cesarce można czuć się świetnie. U mnie tak było, prawie biegałam juz następnego dnia (prawie, bo pielęgniarki mnie stopowały). Za to, gdy emocje opadły, odczułam jakie operacja niesie ze sobą obciążenie dla organizmu. Spacer - tylko powolutku, na...

  • (1)

   Oprócz "książkowych" zabaw, można w weekend przejść się do teatru dla dzieci, np. Teatru Małego Widza w Warszawie

  • (4)

   Ja jestem w 21 tc i poki co plus 3 kilo, jem w normalnych ilosciach nie mam napadow obzarstwa

  • (1)

   Niestety jak ktoś myśli że po porodzie będzie mógł jesc co chce to jest w błędzie... chyba że nie zależy mu na zdrowiu dziecka... ale w sumie jak się tyle wytrzymało bez kawy alkoholu itp to już się potem tak nie ma na to ochoty jak wcześniej. czł...