Noszenie niemowlaka

  Po urodzeniu dziecka pojawiają się nowe problemy i wątpliwości. Jednym z dużych wyzwań jest noszenie dziecka. Młodzi rodzice, szczególnie ojcowie, boją się wyrządzić maluchowi krzywdę. Tymczasem noszenie na rękach jest proste. Nie należy rezygnować z tego, gdyż jest to forma przytulania dziecka. Noszenie malucha zwiększa poczucie bezpieczeństwa u dziecka. Codzienna opieka i pielęgnacja dziecka wpływa na prawidłowy rozwój niemowlaka.

  Podnoszenie dziecka

  Świat oczami dziecka jest ciekawy i przerażający. Dla noworodka wszystko jest nowe. Dlatego, kiedy bierzesz malucha na ręce, unikaj gwałtownych ruchów. Chwytanie noworodka znienacka i szybkie unoszenie w górę wywoła strach u dziecka. Maluch zamiast radośnie się zaśmiać, zacznie płakać z przerażenia. Pamiętaj o odpowiednim podejściu. Powiedz coś do malucha, niech dziecko skupi na tobie swoją uwagę. Dotknij dziecka, powiedz coś do niego. Jak delikatnie podnieść dziecko? Obróć noworodka na bok. Jedną ręką podtrzymaj główkę dziecka, a drugą wsuń między nóżki malucha tak, żeby twoje palce dotknęły ramionek dziecka z tyłu. Odczekaj kilka sekund, pozwól dziecku oswoić się z twoją obecnością i dotykiem. Następnie unieś malca.

  Możesz przytulić się do dziecka. To zwiększy jego poczucie bezpieczeństwa. Techniki noszenia dziecka są różne. Pamiętaj, by nie podnosić malucha tyłem do podłogi. Unikaj też trzymania dziecka w ten sposób, że jedna ręka znajduje się pod szyjką, a druga pod pupą lub plecami. Dziecko warto nosić na różne sposoby, a nie ograniczać się tylko do jednej pozycji. Im starsze dziecko, tym większa jego ciekawość świata. Warto więc umożliwić maluchowi oglądanie wszystkiego tego, co się dzieje wokoło.

  Pozycje do noszenia dziecka

  • Pozycja pierwsza: na fasolkę

  Jest to pozycja, która zapewnia maluchowi maksymalne bezpieczeństwo, a jednocześnie nie ogranicza jego ruchów. Maluch leży twarzą do góry, z jednej strony jest przytulone do przedramienia rodzica, a z drugiej do klatki piersiowej. Główka dziecka leży w zagłębieniu łokcia, z kolei druga ręka rodzica znajduje się pod pupą maluszka. Tego typu ułożenie uniemożliwia przegięcie się dziecka do tyłu. Zabezpieczone są też stawy biodrowe.

  • Pozycja druga: jak na tacy

  Dziecko przytula się górną częścią ciała do klatki piersiowej rodzica, jest lekko przechylone tak, że jego główka znajduje się nad zagłębieniem łokcia rodzica. Rodzic drugą ręką obejmuje dziecko od spodu, ręka może leżeć pod pupą lub między nóżkami malucha.

  • Pozycja trzecia: jak w fotelu

  Ta pozycja przeznaczona jest do noszenia dzieci starszych, które skończyły już 3. miesiąc życia. Dziecko podtrzymujesz dłonią pod pupą. Maluch siedzi oparty o ciebie. Żeby dziecko mogło się utrzymać, ty musisz się odchylić do tyłu. Drugą ręką przytrzymuj dziecko tak, by zapewnić mu bezpieczeństwo.

  • Pozycja czwarta: przy piersi

  Jest to pozycja idealna dla maluchów, które uwielbiają pieszczoty i przytulanie. Niemowlaka należy ułożyć na swojej piersi. Przy tym należy wygiąć się do tyłu, tak by maluch nie musiał leżeć w pozycji pionowej.

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Komentarze

  szkoda, że nie ma obrazków

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejdziecko.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Eksperci są zgodni, że nie sposób określić, w jakim wieku dzieci są gotowe na otrzymanie telefonu komórkowego i rozsądne korzystanie z jego funkcji. Każde dziecko jest bowiem inne. Niektóre maluchy...

  Najczęściej czytane

  Jesienią należy zwrócić szczególną uwagę na strój dziecka. Garderoba...
  Wraz z nadejściem pierwszych chłodów w sklepach Smyk pojawiła się...
  Z myślą o zbliżających się świętach firma Mothercare stworzyła bajeczną...
  W sklepach Reserved Kids pojawiła się niezwykła linia odzieży dziecięcej,...
  Kolorowa prasa często podaje, że gwiazdy zapłaciły za poród poprzez...
  Urządzenie atrakcyjnego pokoju dla dwójki dzieci, w szczególności gdy...
  Czkawka to rytmiczne skurcze przepony, spowodowane podrażnieniem nerwu b...
  Zazwyczaj o tym, że jesteśmy w ciąży, dowiadujemy się z domowego testu...
  Dziewczynki naśladują swoje mamy i tak jak one chcą się ładnie ubierać....
  Jeśli chcesz ograniczyć ilość sztucznych barwników w diecie dziecka,...

  Ostatnie komentarze

  • (6)

   To jest prawda co tu pisze.

  • (3)

   Margo, mam identyczną sytuację, suchy chleb, makaron bez dodatków cieszą się największym zainteresowaniem, na szczęście zjedzą również normalne posiłki. Najtrudniej przekonać ich do nowego produktu, dorosły spróbuje i powie, że np. mu nie smakuje, a...

  • (1)

   O :) Bez gryzaczków to ani rusz. Mamy takiego gryzakośliniaka, że główka jest doczepiana do śliniaka, naprawdę fajnie się sprawdza (to się nazywa superro). Bardzo fajne też okazały się gryzaczki z drewna klonowego (mamy taką rybkę na zawieszce)

  • (2)

   "Wczesne wprowadzanie produktów z glutenem ma przygotować organizm do diety bogatej w ten składnik i zapobiec ewentualnemu uczuleniu na gluten lub celiakii".

   Nieprawda! Celiakii nie da się zapobiec, to choroba genetczna, którą albo się ma albo...

  • (6)

   Mój pół roczny Maluch uwielbia jeść łyżeczką. Spróbuję ten budyń za 3 tyg. jak skończy 7 mcy.