Noworodek w domu

  Pobyt w szpitalu macie już za sobą. Przed Wami ogromne wyzwanie - opieka nad dzieckiem. Tylko bez paniki. Podpowiadamy, jak odnaleźć się w nowej życiowej roli, roli matki.

  Opieka nad noworodkiem w domu

  Gdy emocje opadną, trzeba będzie stawić czoła pierwszym problemom. Przewijanie, kąpanie i karmienie piersią mogą początkowo sprawiać problemy niewprawionym rodzicom. Opieka nad noworodkiem będzie zdecydowanie łatwiejsza, gdy zaangażujesz do pomocy tatę. Wprawdzie nie nakarmi dziecka piersią, ale spokojnie może zmienić pieluszkę i pomóc w kąpaniu noworodka. Pamiętaj, że narodziny dziecka wywróciły do góry nogami nie tylko Twój świat, ale także świat Twojego partnera. Oboje uczycie się nowych ról, dlatego nie wykluczaj taty z opieki nad maluszkiem. Zachęcaj do częstego noszenia pociechy na rękach. Często młody tata czuje lęk przed wzięciem na ręce tak małej i kruchej istotki. Daj partnerowi czas na opanowanie emocji i pokaż, jak należy nosić dziecko. Sprawę ułatwi otulenie dziecka w becik lub kocyk i położenie malca na kolanach taty. Dziecko musi mieć czas na poznanie obojga rodziców, rozpoznawanie ich zapachu i głosu. Odsuwanie mężczyzny od opieki nad niemowlęciem to częsty błąd młodych mam. Trzeba pamiętać, że to także ich dziecko. Poza tym, pomoc taty jest nieoceniona zwłaszcza w czasie połogu, gdy dochodzisz do siebie po porodzie. Tata może podawać dziecko do karmienia, wstawać do niego w nocy, kąpać, przewijać i masować brzuszek, gdy dokuczają kolki. Urlop tacierzyński z pewnością przyda się w pierwszych tygodniach opieki nad dzieckiem.

  Jak sobie radzić z emocjami?

  Choć cieszysz się z narodzin dziecka, przychodzą też chwile załamania. Czujesz się bezradna i chce ci się płakać. Ciągłe uwagi teściowej i innych mądrych mam wpędzają Cię w kompleksy i czujesz się źle w roli matki. Kupno nowej bluzki czy wyjście z koleżanką powodują wyrzuty sumienia, że nie kupiłaś czegoś dla dziecka albo nie poświęcasz mu całego swojego czasu. Koniecznie zmień sposób myślenia! Przestań udowadniać całemu światu, że jesteś supermanką. Idylliczny obrazek uśmiechniętej mamy z zadowolonym dzieckiem na rękach, krzątającej się po sterylnie czystym mieszkaniu, nakładającej pyszny obiad mężowi nie ma wiele wspólnego z rzeczywistością. Nie da się być idealną matką, żoną, a do tego kobietą osiągającą sukcesy zawodowe. Dobra mama to taka, która jest szczęśliwa. Pamiętaj, że twoje samopoczucie wpływa na nastrój dziecka, ale także na atmosferę panującą w domu oraz relacje z mężem. Jeśli często płaczesz, czujesz złość, zniechęcenie i jesteś rozdrażniona bez powodu, to może być depresja poporodowa. Nie czekaj na poprawę nastroju, tylko szczerze porozmawiaj o swoim samopoczuciu z partnerem, mamą lub inną bliską osobą. Wizyta u psychologa nie będzie przesadą.

  W codziennym rozgardiaszu znajdź koniecznie chwilę dla siebie. Zaakceptuj rzeczywistość i fakt, że nie jest idealnie. Korzystaj z oferowanej przez rodzinę pomocy nad dzieckiem lub prowadzeniu domu. Prace domowe odsuń na drugi plan. Zaoszczędzony czas spędź z maluszkiem i jego tatą. Jeśli nie masz ochoty na wizyty znajomych i rodziny powiedz, że nie czujesz się na siłach. Masz prawo do odpoczynku po porodzie. Poza tym, częste wizyty w pierwszym miesiącu życia dziecka są niewskazane. Ono również musi się przyzwyczaić do nowej sytuacji. Gdy dojdzie już do wizyty, nie stawaj na głowie i nie pucuj mieszkania na błysk, ani nie szykuj wielkiej uczty. Goście przychodzą obejrzeć dziecko i z pewnością zrozumieją pałętające się pod nogami akcesoria do pielęgnacji niemowląt. Jeśli poczujesz się zmęczona, przeproś gości i idź odpocząć.

  Porady dla młodej mamy

  Przy małym dziecku wykonywanie nawet najprostszych czynności bywa kłopotliwe. Jeśli chcesz wziąć prysznic i nie obawiać się o to, co robi dziecko, zabierz je ze sobą do łazienki. Połóż maluszka w foteliku samochodowym lub przystaw łóżeczko turystyczne do otwartych drzwi łazienki. Dzięki temu będziesz mieć maluszka cały czas na oku.

  Zamiast robienia zakupów z dzieckiem, zamów potrzebne artykuły przez Internet. Sklepy internetowe zaopatrzone są w niezbędny asortyment, zarówno spożywczy, jak i odzieżowy i kosmetyczny.

  Jeśli karmisz piersią i karmienie nocne sprawia Ci duże problemy, przez kilka pierwszych miesięcy możesz zdecydować się na spanie z dzieckiem. Wówczas przystawianie dziecka do piersi w nocy nie będzie wymagało wstania z łóżka. Jeśli obawiasz się, że zrobisz dziecku krzywdę podczas snu, przystaw łóżeczko do waszego łóżka.

  Nie przejmuj się wszystkim, ani komentarzami sąsiadów, że płacz dziecka budzi ich w nocy, ani komentarzami rodziny, co do sposobu opieki nad dzieckiem. Skup się na wspólnie spędzonych i jakże unikatowych chwilach z maluszkiem. Dzieci rosną bardzo szybko i niebawem zatęsknisz za tuleniem w ramionach bezbronnego maleństwa. 

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Komentarze

  Czytając ten artykuł ma się wrażenie, że kobiety to jakieś samotne supermenki, a ich faceci to totalne niezdary, które nie są w stanie pomóc żonie.
  Tymczasem po przyjściu na świat dziecka mam od razu nie staje się super mamą, która jest specjalistką od przewijania, trzymania noworodka. Tata, który razem z mamą uczy siędbać o dziecko od pierwszych jego chwil życia, jest w stanie tak samo jak żona dobrze opiekować się pociechą.
  Panowie przewijają, karmią - fakt, że nie z piersi, ale im dziecko starsze, tym mają więcej możliwości wykazania się. Trzeba im tylko na to pozwolić. 

  aha

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejdziecko.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Eksperci są zgodni, że nie sposób określić, w jakim wieku dzieci są gotowe na otrzymanie telefonu komórkowego i rozsądne korzystanie z jego funkcji. Każde dziecko jest bowiem inne. Niektóre maluchy...

  Najczęściej czytane

  Jesienią należy zwrócić szczególną uwagę na strój dziecka. Garderoba...
  Wraz z nadejściem pierwszych chłodów w sklepach Smyk pojawiła się...
  Z myślą o zbliżających się świętach firma Mothercare stworzyła bajeczną...
  W sklepach Reserved Kids pojawiła się niezwykła linia odzieży dziecięcej,...
  Kolorowa prasa często podaje, że gwiazdy zapłaciły za poród poprzez...
  Urządzenie atrakcyjnego pokoju dla dwójki dzieci, w szczególności gdy...
  Czkawka to rytmiczne skurcze przepony, spowodowane podrażnieniem nerwu b...
  Zazwyczaj o tym, że jesteśmy w ciąży, dowiadujemy się z domowego testu...
  Jeśli chcesz ograniczyć ilość sztucznych barwników w diecie dziecka,...
  Dziewczynki naśladują swoje mamy i tak jak one chcą się ładnie ubierać....

  Ostatnie komentarze

  • (68)

   Przyczyną autyzmu jest rtęć w szczepionkach pokazano na you tube jak rtęć niczczy nowo powstałe komórki nerwowe i otoczkę mielinową wokół nerwów ,nie ma bezpiecznych dawek rtęci WHO podała że kazda ilość jest toksyczna.

  • (6)

   To jest prawda co tu pisze.

  • (3)

   Margo, mam identyczną sytuację, suchy chleb, makaron bez dodatków cieszą się największym zainteresowaniem, na szczęście zjedzą również normalne posiłki. Najtrudniej przekonać ich do nowego produktu, dorosły spróbuje i powie, że np. mu nie smakuje, a...

  • (1)

   O :) Bez gryzaczków to ani rusz. Mamy takiego gryzakośliniaka, że główka jest doczepiana do śliniaka, naprawdę fajnie się sprawdza (to się nazywa superro). Bardzo fajne też okazały się gryzaczki z drewna klonowego (mamy taką rybkę na zawieszce)

  • (2)

   "Wczesne wprowadzanie produktów z glutenem ma przygotować organizm do diety bogatej w ten składnik i zapobiec ewentualnemu uczuleniu na gluten lub celiakii".

   Nieprawda! Celiakii nie da się zapobiec, to choroba genetczna, którą albo się ma albo...