Objawy ząbkowania u niemowląt

  Ząbkowanie to jeden z najbardziej uciążliwych etapów rozwoju niemowlaka. Męczy się zarówno dziecko, jak i rodzice, którzy bezradnie rozkładają ręce, nie wiedząc, jak pomóc maluchowi. Czasem jednak trudno rozpoznać, że proces już się rozpoczął, a objawy ząbkowania przypisywane są innym dolegliwościom. Jak więc rozpoznać, że niemowlak ząbkuje?

  Krok 1: Sprawdź, czy u niemowlaka występuje ślinotok. Ząbkowanie stymuluje ślinienie się u większości niekiedy. Czasem nadmiar śliny pojawia się na kilka miesięcy przed pierwszym zębem, to naturalny proces.

  Krok 2: Obserwuj, czy dziecko wkłada do ust rączki lub przedmioty i je gryzie. To jeden z podstawowych symptomów ząbkowania.

  Krok 3: Dotknij dziąseł malucha. Może to być trudne, gdy dziecko nie chce współpracować, ale białe kropki na dziąsłach lub twarde kulki pod nimi to namacalny dowód rozpoczęcia ząbkowania.

  Krok 4: Zwróć uwagę na nastrój dziecka. Jeśli jest kapryśne, niezdecydowane i płacze bez powodu, być może właśnie odczuwa pierwsze objawy ząbkowania.

  Rady

  • Niektóre dzieci w ogóle nie odczuwają bólu podczas wyrzynania się ząbków, u innych ząbkowanie jest tak bolesne,że nie chcą jeść. Znajdź więc sposób na podawanie pokarmu w tym trudnym czasie.
  • Niekiedy bolesne ząbkowanie objawia się biegunką u dzieci lub gorączką. Nie pomyl ich z chorobą lub inną dolegliwością.
  • Jeśli chcesz podać dziecku lek przeciwbólowy, skonsultuj się z lekarzem.

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Komentarze

  Nasz pierworodny ma właśnie fazę wkładania do buzi wszystkiego co popadnie, najczęściej swojej rączki, którą przygryza swoimi jedyneczkami, nie przeszkadzałby mi jego niemowlęcy masochizm ale tymi rączkami niweczy moje wysiłki związane z aplikacją żelu, teraz próbujemy herbatek, zobaczymy co z tego wyjdzie...

  Nie chce jeść - właśnie to teraz przechodzimy, nie wiem już co dać dziecku żeby przestało go boleć. Na razie jedyna rzecz, którą wkłada do buzi do jego ręka... :(

  moj Oscar ma 10 miesiecy. od szesciu dni oddaje po 5 kupek dziennie roznej konsystencji.Ma zmniejszony apetyt. pozatym wszystko ok, jest wesoly i nie widac zadnych innych oznak choroby. Ma juz 6 zabkow, i mam nadzieje ze ta biegunka to przez zabkowanie. Przy wyzynaniu poprzednich tylko raz mial biegunke(tzn zrobil kupkke 3 razy)i trwala 1 dzien.

  dlatego my od niedawna korzystamy z Camilii, bo nie ma ryzyka że dziecko sobie wytrze, zakraplam i po problemie, a na razie działa na dziecko bardzo dobrze. a próbowałaś dać jakiś gryzak, albo taki specjalny smoczek?

  my tez ją stosujemy i u nas rewelacja, po pierwszym dziecku miałam taką traumę związaną z ząbkującym dzieckiem, że jak mała zaczęła ząbkować to pomyślałam "O Boże znowu" ale okazało się, że ząbkowanie ząbkowaniu nie równe :)

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejdziecko.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Matki budują z córkami więzi różnych rodzajów – czasem są dla siebie jak najlepsze przyjaciółki, czasem jak siostry, a w jeszcze innych przypadkach są zupełnymi przeciwieństwami. Jednak niezależnie...

  Najczęściej czytane

  Jesienią należy zwrócić szczególną uwagę na strój dziecka. Garderoba...
  Podczas gdy dziecko świetnie bawi się na nartach lub snowboardzie podczas...
  Kolorowa prasa często podaje, że gwiazdy zapłaciły za poród poprzez...
  Urządzenie atrakcyjnego pokoju dla dwójki dzieci, w szczególności gdy...
  Twoje dziecko z utęsknieniem oczekiwało wyjazdu na ferie? Niestety...
  Obejrzyj materiał wideo
    Przypominasz sobie jak zostałaś poinformowana przez rodziców skąd...
  Obejrzyj materiał wideo
    Działaniom UNICEF przewodzi Konwencja o Prawach Dziecka. Ten...
  Obejrzyj materiał wideo
  Wiele dzieci lubi słuchać muzyki, tańczyć przy niej, wariować. Są też i...
  Nie masz jeszcze mikołajkowego prezentu dla dziecka? To ostatnia chwila, ż...
  Obejrzyj materiał wideo
    Walter Wick to fotograf i autor książek dla dzieci. Jak sam podaje...

  Ostatnie komentarze

  • (2)

   Ja w takim razie jestem chyba matką helikopterową... ;)

  • (196)

   Zgadzam się w 100% powinno być prawo wyboru a wy naturystkki jak jestescie takie eko to na polanie rodzcie .Ja jestem po dwoch dokladnie planowanych cesarkach i gdybym zdecydowala sie na naturalny porod przy drogiej ciąży moglabym zejść nna drogi ś...

  • (1)

   MOTTO: CZŁOWIEK JAK KAŻDY ORGANIZM ŻYWY NA NASZEJ PLANECIE, TYJE Z DWÓCH POWODÓW GŁÓWNYCH. *****

   1. PIERWSZY POWÓD:
   To spożycie zbyt dużej ilości tłuszczu, który wchłania się szybko w jelicie cienkim i odkłada jako tłuszcz ju...

  • (18)

   widze ze nie tylko ja mam problem z odczytaniem wynikow.przede mna swieta,czuje ze najdlozsze w historii, i ta niewiadoma w dalszym ciagu, jak by nie mozna bylo prosciej, a tak czlowiek wariuje z ta niewiedza.proste pytanie a tak skomplikowana odp./p...

  • (5)

   Zawsze myślałam że wolę cesarkę, ale jak tak piszecie zaczynam mieć wątpliwości...