Obniżenie macicy

  Mimo że coraz częściej mamy do czynienia z pełni niezależnymi i gotowymi mówić o swoich uczuciach kobietami, to jednak nadal istnieją tematy określane mianem tabu. Sporą grupę stanowią tutaj problemy zaliczane do tzw. kobiecych dolegliwości. Obok bolesnego miesiączkowania, zbyt obfitych krwawień, problemów z utrzymywaniem moczu pojawiają się zmiany związane z narządami rodnymi. Wraz z biegiem czasu w naszym organizmie dochodzi do szeregu zmian, z którymi nie zawsze potrafimy sobie poradzić. Pierwsze z nich zauważamy już podczas ciąży, która często w diametralny sposób zmienia nasz wygląd. Po porodzie natomiast mamy do czynienia z kolejnymi zmianami. Do jednej i drugiej grupy zaliczane jest obniżenie macicy. Na czym ono polega? Dlaczego macica ulega obniżeniu? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym artykule.

  Obniżenie szyjki macicy

  Problem obniżania się macicy dotyka bardzo dużą grupę kobiet. Pojawia się on najczęściej u pań, które ukończyły 30 rok życia i mają już za sobą ciążę oraz poród. Zwykle obniżenie macicy po porodzie może mieć różną postać i stopień zaawansowania. Wskazuje się dwie przyczyny takiego stanu rzeczy. Z jednej strony obniżenie szyjki macicy w ciąży związane jest chociażby z działaniem sił, które dotychczas gwarantowały jej prawidłowe ułożenie. Z drugiej natomiast może nastąpić osłabienie aparatu utrzymującego macicę we właściwej pozycji. Jakie są inne przyczyny obniżania się macicy? Czynnikami sprzyjającymi pojawieniu się tego problemu obok przebytej ciąży są również problemy trawienne i często powstające zaparcia bądź wykonywanie ciężkiej pracy fizycznej. Trzeba jednak zaznaczyć, że obniżenie dna macicy początkowo może dawać bardzo niecharakterystyczne objawy, jak na przykład ból podbrzusza. Podobnie jak dzieje się to w innych przypadkach, problem opadniętej macicy jest łatwiejszy do rozwiązania, gdy został w miarę szybko zaobserwowany. Z tego względu należy pamiętać, że najlepszym sposobem na uniknięcie wielu nieprzyjemnych konsekwencji jest regularne poddawanie się badaniom ginekologicznym. W początkowym stadium zupełnie wystarczalne jest wdrożenie odpowiedniej gimnastyki bądź zastosowanie odpowiednich krążków podtrzymujących macicę.

  Wypadanie macicy

  Jeżeli w miarę szybko nie zareagujemy albo też nastąpi bardzo duże uszkodzenie aparatu utrzymującego macicę we właściwym miejscu, może dojść do bardziej nieprzyjemnych konsekwencji. Oprócz obniżenia szyjki macicy może nastąpić jej wypadanie. Może ono mieć dwie postaci. Z jednej strony pojawia się częściowe wypadanie macicy, z drugiej natomiast dochodzi do jej całkowitego wypadania. Istnieje kilka sposobów rozwiązywania tego problemu. Zawsze jednak wiążą się one z interwencją chirurgiczną. W zależności od tego, w jakim wieku jest pacjentka oraz czy zdecyduje się częściowo zrezygnować z aktywności seksualnej, stosowane są różne metody podnoszenia macicy. Decyzja o poddaniu się danej operacji powinna być dokładnie przemyślana. Jednak o ile obniżenie macicy nie zawsze musi być leczone, o tyle jej wypadanie wymaga bezwzględnej interwencji.

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Komentarze

  Już wiem, że na dziecko się nie zdecydję:(

  Dlaczego!?Obniżenie macicy nie dotyczy wszytskich, poza tym trzeba umieć o siebie dbać!

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejdziecko.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Desery i przekąski mają najwięcej zwolenników wśród dzieci, które nade wszystko cenią sobie ich słodki smak. Rodzice są zwykle dość krytyczni w stosunku do słodyczy - ich sceptycyzm wynika przede...

  Najczęściej czytane

  Jesienią należy zwrócić szczególną uwagę na strój dziecka. Garderoba...
  Wraz z nadejściem pierwszych chłodów w sklepach Smyk pojawiła się...
  Z myślą o zbliżających się świętach firma Mothercare stworzyła bajeczną...
  W sklepach Reserved Kids pojawiła się niezwykła linia odzieży dziecięcej,...
  Urządzenie atrakcyjnego pokoju dla dwójki dzieci, w szczególności gdy...
  Kolorowa prasa często podaje, że gwiazdy zapłaciły za poród poprzez...
  Czkawka to rytmiczne skurcze przepony, spowodowane podrażnieniem nerwu b...
  Zazwyczaj o tym, że jesteśmy w ciąży, dowiadujemy się z domowego testu...
  Jeśli chcesz ograniczyć ilość sztucznych barwników w diecie dziecka,...
  Dziewczynki naśladują swoje mamy i tak jak one chcą się ładnie ubierać....

  Ostatnie komentarze

  • (20)

   Witam,robiłam dzisiaj badania HCG ilościowe i wynik wyszedł 41488,4 mUl/ml. Czy oznacza to,ze jestem w ciąży?Dziękuję za odpowiedź

  • (204)

   A Ty co chrześcijański nawracacz dusz i wszechwiedzący/a? Jakim prawem piszesz do niej w ten sposób? Co według ciebie udane życie to tylko z mężem? Dewotka. Czas życie jest szczęśliwsze w związku niemałżeńskim niż koszmar w małżeńskim. Nie masz prawa...

  • (3)

   moja dziewczyna tez jest w ciąży i jakos żyje a wy marudzicie w tych komentarza ale wam powiem nie każdy ojciec jest gotowy być tata lub mamą

  • (1)

   Moja córeczka 13 sierpnia skończy 6miesięcy i ma już 80cm długości- po rodzicach będzie wysoka, mama-185cm a tata-188cm.

  • (68)

   Przyczyną autyzmu jest rtęć w szczepionkach pokazano na you tube jak rtęć niczczy nowo powstałe komórki nerwowe i otoczkę mielinową wokół nerwów ,nie ma bezpiecznych dawek rtęci WHO podała że kazda ilość jest toksyczna.