Pierwsze kroki dziecka

  Zazwyczaj około 11. miesiąca życia, niemowlaki z pomocą opiekuna stawiają swoje pierwsze kroki. Niektóre dzieci zrobią to wcześniej, bo już w 8. miesiącu, inne nieco później - gdy skończą roczek. Pierwsze próby chodzenia wpływają na budowę stopy dziecka. Dlatego tak ważny jest dobór obuwia oraz ćwiczenia wzmacniające stopy dziecka.

  Jak wybrać pierwsze buciki dla dziecka?

  Gdy jesteś z maluszkiem w domu, nie obciążaj niepotrzebnie jego stóp, i nie wkładaj mu bucików. Wystarczą skarpetki antypoślizgowe, które pomogą utrzymać równowagę.

  Natomiast wybierając się z dzieckiem na spacer, załóż mu buciki. Wyrywający się z wózka malec żądny jest przygód i przemierzania trasy o własnych nóżkach. Jakie powinny być pierwsze buciki dla dzieci?

  Najlepiej, żeby były sznurowane. Pozwolą ustabilizować stopę dziecka na całej długości. Jeśli zdecydujesz się na buty z napami, dokładnie dopasuj je do stopy dziecka. Pierwsze buciki koniecznie powinny sięgać kostki. Usztywniona, pozwoli na swobodniejsze poruszanie i zapobiegnie urazom w tym obszarze. Najlepsze będą modele z twardymi napiętkami oraz szerokimi noskami, które umożliwią szkrabowi swobodne poruszanie paluszkami. Buciki powinny być wykonane z miękkiej skórki i mieć elastyczną podeszwę, która będzie zginała się na długości 1/3 buta. Co więcej, buciki powinny być dłuższe od stopy dziecka o 7-10 mm.

  Pierwsze próby chodzenia

  Aby wzmocnić stopy dziecka, pozwalaj mu od czasu do czasu na chodzenie na bosaka. Dobrą nawierzchnią do domowych spacerów będzie miękki dywan. Zimna posadzka nie jest dobrym pomysłem. Malec może się nabawić kataru i rozbić główkę przy pierwszym poślizgnięciu. Dywan lub wykładzina zamortyzują upadki, których niemowlę zaliczy całe mnóstwo, nim zacznie stabilnie się poruszać. 

  Zauważyłaś u maluszka płaskostopie? Nie ma powodów do niepokoju. W tym wieku kości i stawy stopy są miękkie, a mięśnie nie w pełni wykształcone. Rozwiną się dopiero w trakcie chodzenia. Płaskostopie można stwierdzić dopiero u przedszkolaków. U młodszych dzieci uważane jest za normę.

  Podobnie nie masz się co martwić widząc, że niemowlę stawia stopy do środka lub na zewnątrz. Bardzo często zaczyna chodzić na paluszkach, nie dotykając pełną stopą podłoża. Niebawem malec zacznie stawiać całe stopy, zaczynając od pięty.

  Dzieci uczące się trudnej sztuki chodzenia na dwóch nóżkach, a nie jak do tej pory na czterech, poruszają się jak kaczuszki. Chyboczą się i mają wygięte nogi. Ta duża szpara między kończynami to żadna wada ani krzywica. Nóżki wyprostują się, nim pociecha skończy dwa latka.

  Przeszkody na drodze w nauce chodzenia

  Jeśli pierwsze kroki nie zakończą się upadkiem, to najprawdopodobniej rozpędzonego niemowlaka powstrzyma od dalszej podróży ściana lub jakiś mebel. Poczucie przestrzeni wprawdzie już występuje, ale nadal jest dalekie od doskonałości.

  Co więcej, uczące się chodzić niemowlaki, nie mają podzielności uwagi. Całą swoją energię poświęcają na poruszanie nóżkami i utrzymywanie równowagi. Gdy chodzenie stanie się prostsze, dziecko nauczy się omijać przeszkody. Tymczasem pozwól mu na swobodną naukę chodzenia i usuń z drogi niebezpieczne przedmioty. Przytrzymuj maluszka za tułów lub stawiaj przy niskim łóżku, aby mógł się go przytrzymać. 

  Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do zdrowia stóp lub nóżek dziecka, skonsultuj się z ortopedą.

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejdziecko.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Zapraszamy do konkursu "Wielkanocne szydełkowe króliczki". Do wygrania są 3 króliczki wykonane przez "To i owo - szydełkowo" specjalnie dla użytkowników Parenting.pl. Króliczki są mają...

  Najczęściej czytane

  Jesienią należy zwrócić szczególną uwagę na strój dziecka. Garderoba...
  Wraz z nadejściem pierwszych chłodów w sklepach Smyk pojawiła się...
  W sklepach Reserved Kids pojawiła się niezwykła linia odzieży dziecięcej,...
  Z myślą o zbliżających się świętach firma Mothercare stworzyła bajeczną...
  Urządzenie atrakcyjnego pokoju dla dwójki dzieci, w szczególności gdy...
  Wiosna w pełni! Warto zaopatrzyć swoją pociechę w kolorowe i wygodne...
  14 lutego to dzień, w którym pragniemy dzielić się miłością z najbliższymi...
  Dziewczynki naśladują swoje mamy i tak jak one chcą się ładnie ubierać....
  Nie masz jeszcze mikołajkowego prezentu dla dziecka? To ostatnia chwila, ż...
  Lis to rude, miękkie i miło wyglądające zwierzątko, które pomimo swej...

  Ostatnie komentarze

  • (5)

   Zawsze myślałam że wolę cesarkę, ale jak tak piszecie zaczynam mieć wątpliwości...

  • (1)

   Co to za wysypka na zdjeciu?

  • (1)

   niedlugo mam porod na 23 teraz,i boli mnie podbrzusie,oraz odczuwam silne kucie w pochwie.brzuch jest juz nisko u mnie i twardnieje.nie wiem o co chodzi z tym kuciem w pochwie,boli to mnie-pomocy?ktos cos mi doradzi?

  • (6)

   No pieluchy niby przydatne ale troche słabe :D Misie to też troche tak... xD Z przydatnych to może termofor, można jakieś ksiązeczki wybrać, coś rozwijającego...

  • (2)

   ja byłam w zaawansowanej ciąży latem i muszę przyznać że rzeczywiście upał nie do zniesienia...ale wszytsko da się wytrzymać!