Plamienie implantacyjne

  Co to jest plamienie implantacyjne? Plamienie towarzyszy zagnieżdżaniu się zarodka w jamie macicy. Może trwać od kilku godzin do kilku dni. Jeżeli jednak plamienie się przedłuża i towarzyszą mu inne objawy, należy zgłosić się do lekarza. Plamienie w ciąży może być też wywołane infekcjami dróg rodnych. Ginekolog będzie mógł postawić diagnozę i zalecić odpowiednie leczenie.

  Implantacja zarodka

  Plamienie implantacyjne to plamienie pojawiające we wczesnym stadium ciąży na skutek zagnieżdżenia się zarodka w błonie śluzowej macicy. Nie wszystkie kobiety doświadczają plamienia. Dlatego też nie jest ono uznawane za objaw ciąży. Jeżeli jednak pojawi się plamienie implantacyjne w ciąży lub krwawienie w ciąży (w jej wczesnej fazie), należy udać się do lekarza. Ginekolog będzie mógł potwierdzić, czy owe plamienie jest faktycznie spowodowane zagnieżdżeniem zarodka. Niekiedy plamienie lub krwawienie może mieć poważne konsekwencje. Lekarz musi więc wykluczyć ryzyko infekcji lub poronienia.

  W jaki sposób dochodzi do plamienia implantacyjnego? Komórka jajowa łączy się z plemnikiem w bańce jajowodu. Utworzona w ten sposób zygota przemieszcza się z jajowodu do jamy macicy, a po drodze zaczyna się dzielić. Zygota przemienia się w blastocystę, a ta ulega podziałowi na zewnętrzną i wewnętrzną. Część zewnętrzna z czasem przemieni się w łożysko. Z kolei z części wewnętrznej wytworzy się zarodek, a później płód. Zarodek, zanim się jeszcze zagnieździ, wytwarza różne rodzaje białek, w tym gonadotropinę kosmówkową – hCG. Testy ciążowe potwierdzają istnienie ciąży dzięki wykrywaniu obecności gonadotropiny. Zarodek po 2-3 dniach od zapłodnienia dociera do macicy. A po 6-7 dniach po zapłodnieniu zarodek zagnieżdża się tam i zaczyna się rozwój płodu.

  Implantacja zarodka, czyli jego zagnieżdżanie, objawia się przede wszystkim plamieniem implantacyjnym. Niekiedy zarodek w momencie zagnieżdżenia uszkadza naczynie krwionośne, wówczas, zamiast plamienia lub niewielkiego brudzenia, pojawia się krwawienie w ciąży. Do plamienia implantacyjnego dochodzi przeważnie mniej więcej w momencie spodziewanej miesiączki. Dlatego też, jeżeli kobieta nie wie, że jest w ciąży, może je pomylić z krwawieniem miesiączkowym. Plamienie implantacyjne jest naturalnym zjawiskiem fizjologicznym. Jeżeli jednak plamienie przedłuża się, a oprócz niego występują inne objawy, należy bezwzględnie skontaktować się z lekarzem.

  Przyczyny plamienia w ciąży

  Oprócz implantacji zarodka, plamienie może być wywołane infekcją pochwy lub infekcją dróg moczowych. Grzybica, choroby przenoszone drogą płciową wywołują upławy z pochwy, bóle w dolnej części brzucha, świąd, nieprzyjemny zapach z pochwy. W trakcie porodu kobiety mogą mieć polipa lub nadżerkę. Jednak z leczeniem tego należy poczekać, aż dziecko się urodzi.

  Niekiedy pojawia się krwawienie po stosunku lub w jego trakcie. Podczas ciąży narządy płciowe są bardzo delikatne i łatwo je podrażnić. Pamiętaj, że stosunek płciowy nie przyczynia się do poronienia. Jeżeli zauważyłaś u siebie plamienie w ciąży, wybierz się do lekarza. Specjalista zaleci ci odpowiednie postępowanie.

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Komentarze

  Mam 17 lat miesiaczkuje bardzo nie reguralnie czasami trwa to 31 do 40 dni. Ostatnio mialam miesiaczke 8.04.13 pod czas okresu wspolzylam z chlopakiem zabespieczylismy sie prezerwatywa i nic nie pelko i nie doszedl we mnie ani sie nie zesunelo okolo 26.04.2013 wspolzylam kolejny raz z partnerem zabezpieczylismy sie prezerwatywa i rowniez nie pekla ani nie zesunela sie 02.5.2013 dostalam plamienia brazowo czarno przezroczysty sluz i bylo dosc duzo tego sluzu dwa dni pozniej zaczelam krwawic ale dosc znikomo czasami pobolewa mnie podbrzusze pierwsi wogole mnie wogile nie bola tak ja mowilam mam bardzo nie regolarne miesiaczki i martwie sie ze jestem w ciazy prosze o odpowiedz.

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejdziecko.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Ciąża jest okresem ogromnych zmian i jeżeli chodzi o życie, i ciało kobiety. Z tego powodu warto przygotować organizm do nowej sytuacji. W ten sposób, gdy już zajdziesz w ciążę, nie będziesz musiał...

  Najczęściej czytane

  Jesienią należy zwrócić szczególną uwagę na strój dziecka. Garderoba...
  Wraz z nadejściem pierwszych chłodów w sklepach Smyk pojawiła się...
  Z myślą o zbliżających się świętach firma Mothercare stworzyła bajeczną...
  W sklepach Reserved Kids pojawiła się niezwykła linia odzieży dziecięcej,...
  Urządzenie atrakcyjnego pokoju dla dwójki dzieci, w szczególności gdy...
  Kolorowa prasa często podaje, że gwiazdy zapłaciły za poród poprzez...
  Czkawka to rytmiczne skurcze przepony, spowodowane podrażnieniem nerwu b...
  Zazwyczaj o tym, że jesteśmy w ciąży, dowiadujemy się z domowego testu...
  Jeśli chcesz ograniczyć ilość sztucznych barwników w diecie dziecka,...
  Dziewczynki naśladują swoje mamy i tak jak one chcą się ładnie ubierać....

  Ostatnie komentarze

  • (1)

   Moja córeczka 13 sierpnia skończy 6miesięcy i ma już 80cm długości- po rodzicach będzie wysoka, mama-185cm a tata-188cm.

  • (68)

   Przyczyną autyzmu jest rtęć w szczepionkach pokazano na you tube jak rtęć niczczy nowo powstałe komórki nerwowe i otoczkę mielinową wokół nerwów ,nie ma bezpiecznych dawek rtęci WHO podała że kazda ilość jest toksyczna.

  • (6)

   To jest prawda co tu pisze.

  • (3)

   Margo, mam identyczną sytuację, suchy chleb, makaron bez dodatków cieszą się największym zainteresowaniem, na szczęście zjedzą również normalne posiłki. Najtrudniej przekonać ich do nowego produktu, dorosły spróbuje i powie, że np. mu nie smakuje, a...

  • (1)

   O :) Bez gryzaczków to ani rusz. Mamy takiego gryzakośliniaka, że główka jest doczepiana do śliniaka, naprawdę fajnie się sprawdza (to się nazywa superro). Bardzo fajne też okazały się gryzaczki z drewna klonowego (mamy taką rybkę na zawieszce)