Położenie płodu

  Prawidłowa pozycja płodu ma decydujące znaczenie przy wyborze rodzaju porodu – poród naturalny lub poród za pomocą cesarskiego cięcia. Prawidłowa pozycja płodu to ułożenie główką skierowaną w stronę kanału rodnego, czyli pozycja główkowa. Inne pozycje to: pozycja pośladkowa, położenie poprzeczne lub położenie skośne. Jeżeli płód jest ułożony niewłaściwie na około 2 tygodnie przed spodziewanym rozwiązaniem, lekarz decyduje się zatrzymać przyszłą mamę w szpitalu. Żeby spróbować zmienić położenie płodu, warto jak najwięcej spacerować i wykonywać proste ćwiczenia w ciąży.

  Prawidłowe położenie płodu

  Jak wygląda prawidłowe ułożenie płodu? Jest to położenie główkowe – dziecko leży główką w dół, tak by była ona skierowana w stronę kanału rodnego. Żeby określić położenie dziecka, lekarz musi zrobić badanie USG. Prawidłowe ułożenie występuje u około 90 procent kobiet. Dzięki niemu możliwy jest poród naturalny.

  Jeżeli dziecko ułożone jest nieprawidłowo, warto „zmusić” je do prawidłowego ułożenia. W tym celu należy jak najwięcej spacerować i wykonywać proste ćwiczenia. Poród naturalny ma wiele zalet. Mniejsze jest ryzyko pojawienia się powikłań poporodowych. Cesarskie cięcie to, mimo wszystko, zabieg inwazyjny. Komplikacje po cesarskim cięciu to krwotok, zakażenia, powikłania wynikające ze znieczulenia do porodu.

  Nieprawidłowe ułożenie płodu

  Podczas trwania ciąży dziecko może przybierać różne pozycje. Jest to normalne zjawisko. Jednak około 38 tygodnia ciąży maluch przekręca się już w taki sposób, by przyjąć pozycję, którą będzie miał w czasie porodu. Niestety, zdarza się, że płód przyjmie nieprawidłową pozycję. W takiej sytuacji akcja porodowa może zostać zaburzona. Nieprawidłowe położenie płodu stanowi ryzyko dla kobiety rodzącej oraz dla maluszka.

  Płód przyjmuje nieprawidłową pozycję zazwyczaj podczas wystąpienia ciąży mnogiej, wielowodzia, małowodzia, łożyska przodującego, przy wadach rozwojowych płodu, wadach genetycznych płodu, małej masie ciała dziecka, guzach macicy. U kobiet rodzących po raz pierwszy niewłaściwe ułożenie płodu jest znacznie rzadsze niż u kobiet, które rodziły już dzieci.

  Jakie skutki niesie za sobą niewłaściwe ułożenie dziecka? Może dojść do przedwczesnego pęknięcia pęcherza płodowego lub do porodu przedwczesnego. Poza tym, poród siłami natury jest możliwy jedynie, gdy dziecko jest ułożone pośladkowo, choć wówczas dochodzi do różnych urazów okołoporodowych. Położenie poprzeczne lub położenie skośne kwalifikuje do cesarskiego cięcia, gdyż poród naturalny nie jest możliwy.

  Jeżeli lekarz rozpoznał nieprawidłowe ułożenie płodu, przyszła mama musi być pod kontrolą lekarza. Ostateczna diagnoza jest przeważnie podawana na 14 dni przed planowanym terminem porodu, gdyż w międzyczasie dziecko może przyjąć prawidłową pozycję, tj. główką do dołu. Przy nieprawidłowej pozycji porodowej, przyszła mama musi znajdować się przez 2 tygodnie przed terminem porodu w szpitalu. Jak pomóc dziecku przyjąć prawidłową pozycję? Nie należy pod koniec ciąży unikać ćwiczeń i ruchu. Warto praktykować codzienne spacery, jogę w ciąży i inne ćwiczenia w ciąży.

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Komentarze

  a czy położeniu pośladkowym płodu, poród może być naturalny?

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejdziecko.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Ciąża jest okresem ogromnych zmian i jeżeli chodzi o życie, i ciało kobiety. Z tego powodu warto przygotować organizm do nowej sytuacji. W ten sposób, gdy już zajdziesz w ciążę, nie będziesz musiał...

  Najczęściej czytane

  Jesienią należy zwrócić szczególną uwagę na strój dziecka. Garderoba...
  Wraz z nadejściem pierwszych chłodów w sklepach Smyk pojawiła się...
  Z myślą o zbliżających się świętach firma Mothercare stworzyła bajeczną...
  W sklepach Reserved Kids pojawiła się niezwykła linia odzieży dziecięcej,...
  Urządzenie atrakcyjnego pokoju dla dwójki dzieci, w szczególności gdy...
  Kolorowa prasa często podaje, że gwiazdy zapłaciły za poród poprzez...
  Czkawka to rytmiczne skurcze przepony, spowodowane podrażnieniem nerwu b...
  Zazwyczaj o tym, że jesteśmy w ciąży, dowiadujemy się z domowego testu...
  Jeśli chcesz ograniczyć ilość sztucznych barwników w diecie dziecka,...
  Dziewczynki naśladują swoje mamy i tak jak one chcą się ładnie ubierać....

  Ostatnie komentarze

  • (1)

   Moja córeczka 13 sierpnia skończy 6miesięcy i ma już 80cm długości- po rodzicach będzie wysoka, mama-185cm a tata-188cm.

  • (68)

   Przyczyną autyzmu jest rtęć w szczepionkach pokazano na you tube jak rtęć niczczy nowo powstałe komórki nerwowe i otoczkę mielinową wokół nerwów ,nie ma bezpiecznych dawek rtęci WHO podała że kazda ilość jest toksyczna.

  • (6)

   To jest prawda co tu pisze.

  • (3)

   Margo, mam identyczną sytuację, suchy chleb, makaron bez dodatków cieszą się największym zainteresowaniem, na szczęście zjedzą również normalne posiłki. Najtrudniej przekonać ich do nowego produktu, dorosły spróbuje i powie, że np. mu nie smakuje, a...

  • (1)

   O :) Bez gryzaczków to ani rusz. Mamy takiego gryzakośliniaka, że główka jest doczepiana do śliniaka, naprawdę fajnie się sprawdza (to się nazywa superro). Bardzo fajne też okazały się gryzaczki z drewna klonowego (mamy taką rybkę na zawieszce)