Problemy z koncentracją uwagi u dzieci

  Koncentracja u dziecka pozwala im na stosunkowo szybkie przyswajanie wiedzy. Większość rodziców nie zauważa, że ich maluchy mają problemy z koncentracją. Pogarszające się wyniki w nauce, problemy z pamięcią, zapominanie o pracach domowych dorośli składają na karb lenistwa lub niedbalstwa. Tymczasem problemy mogą mieć bardziej złożoną przyczynę. Pierwsze objawy kłopotów z koncentracją uwidaczniają się zazwyczaj, gdy dziecko chodzi do przedszkola lub szkoły.

  Przyczyny i objawy zaburzeń koncentracji

  Problemy z koncentracją mają wpływ na pogarszające się wyniki w nauce oraz obniżoną zdolność zapamiętywania. Rodzice zazwyczaj orientują się w problemach dziecka dopiero, gdy maluch przynosi złe oceny ze szkoły. Wśród przyczyn obniżonej koncentracji znaleźć można zbyt słabą motywację do zdobywania wiedzy, brak zainteresowania daną partią materiału, brak uzdolnień u dziecka, niesprzyjającą sytuację rodzinną, złą atmosferę w szkole (np. agresja w szkole ze strony starszych kolegów), zaburzenia funkcji poznawczych i motorycznych, niekorzystną dietę (zbyt mała ilość kwasów omega-3, -6 i -9).

  Dziecko mające problemy z koncentracją pracuje dość szybko, ale niestety pobieżnie. Popełnia przy tym dużo błędów. Maluch nie poświęca zajęciu, które wykonuje, należytej uwagi. Dzieci cierpiące na zaburzenia koncentracji mogą też pracować bardzo wolno, wręcz „ślamazarnie”. Męczy ich wykonywane zajęcie. Maluchy wyglądają, jakby spały na jawie i nie kojarzyły, co się dzieje wokół nich. Sprawiają wrażenie pogrążonych w marzeniach.

  Szczególne problemy dzieci mają przy wykonywaniu zajęć wymagających uwagi, np. przy odrabianiu pracy domowej z matematyki. Zupełnie inaczej dziecko zachowuje się w sytuacjach, do których nie jest przymuszane. O ile podczas odrabiania zadanych lekcji dziecko będzie miało problemy ze skupieniem, o tyle w trakcie zabawy będzie bardzo wytrwałe i aktywne. Stąd też rodzice obserwujący dziecko mogą mylnie łączyć przyczyny kłopotów w nauce z lenistwem.

  Zwalczanie problemów z koncentracją

  Żeby polepszyć jakość koncentracji, należy wziąć pod uwagę osobowość dziecka, środowisko, w którym maluch przebywa i mechanizmy kierujące jego zachowaniem. Pierwszym krokiem do zwiększenia efektywności nauki powinno być pozbycie się przyczyny zaburzeń. Dziecko powinno mieć swoje biurko, przy którym będzie mogło odrabiać lekcje. Warto określić konkretną godzinę, o której maluch powinien zająć się lekcjami. Pomocna w uzyskaniu koncentracji jest czystość. Dlatego też warto o nią zadbać. Wszystkie niepotrzebne rzeczy należy uporządkować.

  Wszystkie sposoby na pamięć i koncentrację powinny być wspomagane odpowiednim odżywianiem. Dieta dziecka musi być bogata w nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, omega-6 i omega-9. Ponieważ organizm ludzki nie potrafi ich wytwarzać, należy dostarczać je w pożywieniu (źródłem nienasyconych kwasów są ryby) lub w suplementach diety. Niedobór kwasów powoduje zaburzenia emocjonalne (depresja u dzieci, agresja, ADHD), metaboliczne (otyłość, cukrzyca), umysłowe (zaburzenia pamięci), hormonalne.

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejdziecko.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Ciąża jest okresem ogromnych zmian i jeżeli chodzi o życie, i ciało kobiety. Z tego powodu warto przygotować organizm do nowej sytuacji. W ten sposób, gdy już zajdziesz w ciążę, nie będziesz musiał...

  Najczęściej czytane

  Jesienią należy zwrócić szczególną uwagę na strój dziecka. Garderoba...
  Wraz z nadejściem pierwszych chłodów w sklepach Smyk pojawiła się...
  Z myślą o zbliżających się świętach firma Mothercare stworzyła bajeczną...
  W sklepach Reserved Kids pojawiła się niezwykła linia odzieży dziecięcej,...
  Urządzenie atrakcyjnego pokoju dla dwójki dzieci, w szczególności gdy...
  Kolorowa prasa często podaje, że gwiazdy zapłaciły za poród poprzez...
  Czkawka to rytmiczne skurcze przepony, spowodowane podrażnieniem nerwu b...
  Zazwyczaj o tym, że jesteśmy w ciąży, dowiadujemy się z domowego testu...
  Jeśli chcesz ograniczyć ilość sztucznych barwników w diecie dziecka,...
  Dziewczynki naśladują swoje mamy i tak jak one chcą się ładnie ubierać....

  Ostatnie komentarze

  • (1)

   Moja córeczka 13 sierpnia skończy 6miesięcy i ma już 80cm długości- po rodzicach będzie wysoka, mama-185cm a tata-188cm.

  • (68)

   Przyczyną autyzmu jest rtęć w szczepionkach pokazano na you tube jak rtęć niczczy nowo powstałe komórki nerwowe i otoczkę mielinową wokół nerwów ,nie ma bezpiecznych dawek rtęci WHO podała że kazda ilość jest toksyczna.

  • (6)

   To jest prawda co tu pisze.

  • (3)

   Margo, mam identyczną sytuację, suchy chleb, makaron bez dodatków cieszą się największym zainteresowaniem, na szczęście zjedzą również normalne posiłki. Najtrudniej przekonać ich do nowego produktu, dorosły spróbuje i powie, że np. mu nie smakuje, a...

  • (1)

   O :) Bez gryzaczków to ani rusz. Mamy takiego gryzakośliniaka, że główka jest doczepiana do śliniaka, naprawdę fajnie się sprawdza (to się nazywa superro). Bardzo fajne też okazały się gryzaczki z drewna klonowego (mamy taką rybkę na zawieszce)