Problemy z laktacją

  Karmienie piersią jest zalecane przez lekarzy. Mleko matki ma wiele substancji odżywczych, które wspomagają rozwój dziecka i wyrabiają w nim odporność. Nie zawsze jednak naturalne karmienie jest możliwe. U młodej mamy może dojść do nawału pokarmu (zastoju pokarmu) lub jego braku. Kobieta może cierpieć na pękające brodawki. Piersi stają się obrzmiałe i bolesne. Karmienie piersią jest również utrudnione w sytuacji, gdy młoda mama ma wklęsłe lub płaskie brodawki. Większość problemów z laktacją wynika jednak z błędów podczas karmienia. Można je zlikwidować w sposób naturalny.

  Objawy obniżenia laktacji

  Jak odróżnić faktyczne obniżenie laktacji od normalnych problemów z karmieniem? Niepokojące powinny wydać się następujące objawy:

  • karmienie rzadsze niż 8 razy dziennie,
  • niepołykanie przez dziecko pokarmu (nie słychać odgłosu połykania),
  • częsty i histeryczny płacz dziecka,
  • częsta konieczność przystawiania dziecka do piersi,
  • otępienie i apatia u dziecka (przesypianie ponad 4 godzin za jednym razem),
  • rzadkie wypróżnianie (mniej niż 2 żółtawe kupki dziennie),
  • pojawiające się ciemne lub zabarwione na zielono kupki,
  • oddawanie ciemnego i śmierdzącego moczu przez dziecko,
  • chudnięcie dziecka (waga mniejsza od urodzeniowej).

  Problemy z karmieniem mogą wynikać z nieprawidłowych praktyk, na które kobieta karmiąca ma wpływ. Zanim więc młoda mama sięgnie po mleko modyfikowane i zacznie dopajać dziecko, powinna zwrócić uwagę na to, czy:

  • stosuje właściwą technikę karmienia,
  • karmi odpowiednio długo i odpowiednio często,
  • karmi dziecko w nocy (karmienie nocne może zmniejszać ilość pokarmu w ciągu dnia),
  • pali papierosy,
  • często pije alkohol,
  • jest niedożywiona,
  • przyjmuje regularnie leki,
  • choruje.

  Zmniejszenie mleka w piersiach mamy może nastąpić pod wpływem kolejnej ciąży. Niedobór pokarmu w piersiach może być też wynikiem czynników niezależnych od kobiety, są to:

  • zaburzenia hormonalne,
  • niedorozwój tkanki gruczołowej, 
  • długotrwały stres, przemęczenie.

  Dzieci urodzone zbyt wcześnie mogą mieć słabo wykształconą umiejętność ssania, a to również może wpłynąć na laktację.

  Problemy z brodawkami

  Jeżeli karmienie piersią przebiega prawidłowo, mama nie powinna skarżyć się na ból. Niestety, w rzeczywistości nie wygląda to tak przyjemnie. Kobietom często doskwierają pękające brodawki. Niektóre młode mamy odczuwają nadwrażliwość brodawek już w momencie rozpoczęcia laktacji. Pękające brodawki są wynikiem złego przystawiania dziecka do piersi. Jeżeli problem już się pojawi, należy mu przeciwdziałać. Zaniedbanie problemu może przerodzić się w zapalenie piersi. Pękające brodawki można leczyć przez wietrzenie piersi i smarowanie miejsc zmienionych chorobowo mlekiem z piersi. Warto jak najczęściej chodzić bez biustonosza. Karmiąc dziecko, najpierw przystawiaj je do zdrowej brodawki, gdyż maluch na początku mocniej ssie.

  Kłopoty z brodawkami mogą dotyczyć też ich kształtu. Kobiety mające wklęsłe lub płaskie brodawki mają utrudnione karmienie. Maluchowi trudno jest wówczas chwycić brodawkę. Istnieją ćwiczenia, dzięki którym brodawki wrócą do właściwego kształtu.

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Komentarze

  Jak urodziłam dziecko, to na początku nie miałam pokarmu. Pielęgniarka robiła mi masaż piersi, myślałam, ze się zwinę z bólu...

  Ja nie miałam pokarmu w piersi i musiałam karmić dziecko mlekiem modyfikowanym.

  u mnie okazało się, że nieprawidłowo przykładam dziecko do piersi, kiedy to zmieniłam, wszystko wróciło do normy.

  Ja tez miałam masaz piersi, ale teraz palnełabym tą pielegniarke, która mi go robiła. Za nic w świecie drugi raz na to się nie zgodzę.

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejdziecko.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Desery i przekąski mają najwięcej zwolenników wśród dzieci, które nade wszystko cenią sobie ich słodki smak. Rodzice są zwykle dość krytyczni w stosunku do słodyczy - ich sceptycyzm wynika przede...

  Najczęściej czytane

  Jesienią należy zwrócić szczególną uwagę na strój dziecka. Garderoba...
  Wraz z nadejściem pierwszych chłodów w sklepach Smyk pojawiła się...
  Z myślą o zbliżających się świętach firma Mothercare stworzyła bajeczną...
  W sklepach Reserved Kids pojawiła się niezwykła linia odzieży dziecięcej,...
  Urządzenie atrakcyjnego pokoju dla dwójki dzieci, w szczególności gdy...
  Kolorowa prasa często podaje, że gwiazdy zapłaciły za poród poprzez...
  Czkawka to rytmiczne skurcze przepony, spowodowane podrażnieniem nerwu b...
  Zazwyczaj o tym, że jesteśmy w ciąży, dowiadujemy się z domowego testu...
  Jeśli chcesz ograniczyć ilość sztucznych barwników w diecie dziecka,...
  Dziewczynki naśladują swoje mamy i tak jak one chcą się ładnie ubierać....

  Ostatnie komentarze

  • (20)

   Witam,robiłam dzisiaj badania HCG ilościowe i wynik wyszedł 41488,4 mUl/ml. Czy oznacza to,ze jestem w ciąży?Dziękuję za odpowiedź

  • (204)

   A Ty co chrześcijański nawracacz dusz i wszechwiedzący/a? Jakim prawem piszesz do niej w ten sposób? Co według ciebie udane życie to tylko z mężem? Dewotka. Czas życie jest szczęśliwsze w związku niemałżeńskim niż koszmar w małżeńskim. Nie masz prawa...

  • (3)

   moja dziewczyna tez jest w ciąży i jakos żyje a wy marudzicie w tych komentarza ale wam powiem nie każdy ojciec jest gotowy być tata lub mamą

  • (1)

   Moja córeczka 13 sierpnia skończy 6miesięcy i ma już 80cm długości- po rodzicach będzie wysoka, mama-185cm a tata-188cm.

  • (68)

   Przyczyną autyzmu jest rtęć w szczepionkach pokazano na you tube jak rtęć niczczy nowo powstałe komórki nerwowe i otoczkę mielinową wokół nerwów ,nie ma bezpiecznych dawek rtęci WHO podała że kazda ilość jest toksyczna.