Progesteron w ciąży - kiedy jest w normie?

  Progesteron to najważniejszy hormon w ciąży. O luteinie, bo tak bywa nazywany, kobiety słyszą już na początku ciąży. I nic dziwnego - to ona jest odpowiedzialna za utrzymanie ciąży i rozwój płodu. Często jednak jej poziom nie jest odpowiedni do wieku ciąży. Jakie są zatem normy progesteronu w ciąży?

  Nadrzędny hormon

  Progesteron jest hormonem płciowym produkowanym przez ciałko żółte i łożysko. Nie występuje on tylko w ciąży - to ważna substancja wpływająca na cykl menstruacyjny - usprawnia ona m.in. owulację. Gdy nie dochodzi do połączenia komórki jajowej z plemnikiem, stężenie progesteronu zmniejsza się i dochodzi do menstruacji. W przeciwnym razie to właśnie dzięki niemu dochodzi do implantacji jaja po zapłodnieniu w macicy. W pierwszym trymestrze ciąży luteina wytwarzana jest przez ciałko żółte. Ok. 18. tygodnia funkcję tę przejmuje łożysko. Podczas ciąży  hormon ten współdziała z estrogenami, przygotowując gruczoły piersiowe do produkcji mleka. Dużo ważniejsza jest jednak jego rola w obrębie rozwoju i funkcjonowania dziecka. Luteina nie dopuszcza do odpowiedzi immunologicznej matki na antygeny płodu i sprawia, że skurcze macicy nie prowadzą do natychmiastowego porodu. Tym i wielu innym pożytecznym funkcjom towarzyszą jednak i "skutki uboczne" - luteina zatrzymuje wodę w organizmie kobiety, co sprzyja obrzękom, rozszerza żyły, co prowadzi żylaków, może też powodować przebarwienia skóry.

  Normy progesteronu w ciąży

  Niekiedy stężenie progesteronu w ciąży jest zbyt niskie. Stan taki jest bardzo groźny w I trymestrze, gdyż może doprowadzić nawet do poronienia. Nie należy jednak dodatkowo się tym zamartwiać - lekarz stale monitoruje poziom luteiny i w przypadku jej niedoboru przepisuje odpowiednie leki, podnoszące jej stężenie, niegroźne dla rozwoju dziecka. Normy progesteronu w ciąży to: 1-28 ng/ml tuż po owulacji, 9-47 ng/ml do 12. tygodnia ciąży, 17-146 ng/ml między 12. a 28. tygodniem ciąży i 55-200 ng/ml od 28. tygodnia aż do rozwiązania.

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejdziecko.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Ciąża jest okresem ogromnych zmian i jeżeli chodzi o życie, i ciało kobiety. Z tego powodu warto przygotować organizm do nowej sytuacji. W ten sposób, gdy już zajdziesz w ciążę, nie będziesz musiał...

  Najczęściej czytane

  Jesienią należy zwrócić szczególną uwagę na strój dziecka. Garderoba...
  Wraz z nadejściem pierwszych chłodów w sklepach Smyk pojawiła się...
  Z myślą o zbliżających się świętach firma Mothercare stworzyła bajeczną...
  W sklepach Reserved Kids pojawiła się niezwykła linia odzieży dziecięcej,...
  Urządzenie atrakcyjnego pokoju dla dwójki dzieci, w szczególności gdy...
  Kolorowa prasa często podaje, że gwiazdy zapłaciły za poród poprzez...
  Czkawka to rytmiczne skurcze przepony, spowodowane podrażnieniem nerwu b...
  Zazwyczaj o tym, że jesteśmy w ciąży, dowiadujemy się z domowego testu...
  Jeśli chcesz ograniczyć ilość sztucznych barwników w diecie dziecka,...
  Dziewczynki naśladują swoje mamy i tak jak one chcą się ładnie ubierać....

  Ostatnie komentarze

  • (1)

   Moja córeczka 13 sierpnia skończy 6miesięcy i ma już 80cm długości- po rodzicach będzie wysoka, mama-185cm a tata-188cm.

  • (68)

   Przyczyną autyzmu jest rtęć w szczepionkach pokazano na you tube jak rtęć niczczy nowo powstałe komórki nerwowe i otoczkę mielinową wokół nerwów ,nie ma bezpiecznych dawek rtęci WHO podała że kazda ilość jest toksyczna.

  • (6)

   To jest prawda co tu pisze.

  • (3)

   Margo, mam identyczną sytuację, suchy chleb, makaron bez dodatków cieszą się największym zainteresowaniem, na szczęście zjedzą również normalne posiłki. Najtrudniej przekonać ich do nowego produktu, dorosły spróbuje i powie, że np. mu nie smakuje, a...

  • (1)

   O :) Bez gryzaczków to ani rusz. Mamy takiego gryzakośliniaka, że główka jest doczepiana do śliniaka, naprawdę fajnie się sprawdza (to się nazywa superro). Bardzo fajne też okazały się gryzaczki z drewna klonowego (mamy taką rybkę na zawieszce)