Progesteron w ciąży - kiedy jest w normie?

  Progesteron to najważniejszy hormon w ciąży. O luteinie, bo tak bywa nazywany, kobiety słyszą już na początku ciąży. I nic dziwnego - to ona jest odpowiedzialna za utrzymanie ciąży i rozwój płodu. Często jednak jej poziom nie jest odpowiedni do wieku ciąży. Jakie są zatem normy progesteronu w ciąży?

  Nadrzędny hormon

  Progesteron jest hormonem płciowym produkowanym przez ciałko żółte i łożysko. Nie występuje on tylko w ciąży - to ważna substancja wpływająca na cykl menstruacyjny - usprawnia ona m.in. owulację. Gdy nie dochodzi do połączenia komórki jajowej z plemnikiem, stężenie progesteronu zmniejsza się i dochodzi do menstruacji. W przeciwnym razie to właśnie dzięki niemu dochodzi do implantacji jaja po zapłodnieniu w macicy. W pierwszym trymestrze ciąży luteina wytwarzana jest przez ciałko żółte. Ok. 18. tygodnia funkcję tę przejmuje łożysko. Podczas ciąży  hormon ten współdziała z estrogenami, przygotowując gruczoły piersiowe do produkcji mleka. Dużo ważniejsza jest jednak jego rola w obrębie rozwoju i funkcjonowania dziecka. Luteina nie dopuszcza do odpowiedzi immunologicznej matki na antygeny płodu i sprawia, że skurcze macicy nie prowadzą do natychmiastowego porodu. Tym i wielu innym pożytecznym funkcjom towarzyszą jednak i "skutki uboczne" - luteina zatrzymuje wodę w organizmie kobiety, co sprzyja obrzękom, rozszerza żyły, co prowadzi żylaków, może też powodować przebarwienia skóry.

  Normy progesteronu w ciąży

  Niekiedy stężenie progesteronu w ciąży jest zbyt niskie. Stan taki jest bardzo groźny w I trymestrze, gdyż może doprowadzić nawet do poronienia. Nie należy jednak dodatkowo się tym zamartwiać - lekarz stale monitoruje poziom luteiny i w przypadku jej niedoboru przepisuje odpowiednie leki, podnoszące jej stężenie, niegroźne dla rozwoju dziecka. Normy progesteronu w ciąży to: 1-28 ng/ml tuż po owulacji, 9-47 ng/ml do 12. tygodnia ciąży, 17-146 ng/ml między 12. a 28. tygodniem ciąży i 55-200 ng/ml od 28. tygodnia aż do rozwiązania.

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejdziecko.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Zapraszamy do konkursu "Wielkanocne szydełkowe króliczki". Do wygrania są 3 króliczki wykonane przez "To i owo - szydełkowo" specjalnie dla użytkowników Parenting.pl. Króliczki są mają...

  Najczęściej czytane

  Jesienią należy zwrócić szczególną uwagę na strój dziecka. Garderoba...
  Wraz z nadejściem pierwszych chłodów w sklepach Smyk pojawiła się...
  W sklepach Reserved Kids pojawiła się niezwykła linia odzieży dziecięcej,...
  Z myślą o zbliżających się świętach firma Mothercare stworzyła bajeczną...
  Wiosna w pełni! Warto zaopatrzyć swoją pociechę w kolorowe i wygodne...
  Urządzenie atrakcyjnego pokoju dla dwójki dzieci, w szczególności gdy...
  14 lutego to dzień, w którym pragniemy dzielić się miłością z najbliższymi...
  Dziewczynki naśladują swoje mamy i tak jak one chcą się ładnie ubierać....
  Nie masz jeszcze mikołajkowego prezentu dla dziecka? To ostatnia chwila, ż...
  Lis to rude, miękkie i miło wyglądające zwierzątko, które pomimo swej...

  Ostatnie komentarze

  • (5)

   Zawsze myślałam że wolę cesarkę, ale jak tak piszecie zaczynam mieć wątpliwości...

  • (1)

   Co to za wysypka na zdjeciu?

  • (1)

   niedlugo mam porod na 23 teraz,i boli mnie podbrzusie,oraz odczuwam silne kucie w pochwie.brzuch jest juz nisko u mnie i twardnieje.nie wiem o co chodzi z tym kuciem w pochwie,boli to mnie-pomocy?ktos cos mi doradzi?

  • (6)

   No pieluchy niby przydatne ale troche słabe :D Misie to też troche tak... xD Z przydatnych to może termofor, można jakieś ksiązeczki wybrać, coś rozwijającego...

  • (2)

   ja byłam w zaawansowanej ciąży latem i muszę przyznać że rzeczywiście upał nie do zniesienia...ale wszytsko da się wytrzymać!