Przepuklina u niemowląt

  Kiedy niemowlę napina brzuszek - gdy robi kupkę, ma gazy lub płacze – a wokół pępka lub w pachwinie pojawia się dziwne wybrzuszenie możliwe, że to przepuklina. Ta powszechna przypadłość występuje u ok. 15% niemowląt, zwłaszcza u wcześniaków. Powstaje na skutek przemieszczenia się jelit poza obręb jamy brzusznej, której tkanki są zbyt słabe, aby utrzymać wewnątrz napinające na nie jelita. Zazwyczaj przepuklina znika samoistnie, gdy tylko powłoki brzuszne wzmocnią się. A co robić, gdy tak się nie stanie?

  Wybrzuszenie wokół pępka u niemowląt

  Zdarza się, że po odpadnięciu pępowiny, znajdujący się u podstawy pępka otwór w ścianie brzucha nie zarasta. Gdy dziecko napina brzuszek, jelita przeciskają się przez ten otwór, wypychając pępek i obszar wokół niego. Jest to tzw. przepuklina pępkowa. Występuje najczęściej u dzieci urodzonych przedwcześnie lub z niską masą urodzeniową o słabych mięśniach brzucha. Oprócz uwypuklenia, przepuklina nie daje objawów – nie boli, ani nie powoduje powikłań. Leczenie polega na obserwacji przepukliny. Zgłoś się z dzieckiem do pediatry, aby zasięgnąć opinii co do dalszego postępowania. Zabieg chirurgiczny nie jest konieczny, chyba że przepuklina jest na tyle duża, że przeszkadza dziecku w normalnym funkcjonowaniu lub nie znika. Operacja przepukliny wykonywana jest nie wcześniej, niż po ukończeniu przez dziecko 1-ego roku życia. 

  Uwypuklenie w pachwinie u niemowląt

  Niecałkowite zarośnięcie kanału pachwinowego umożliwia jelitom przedostanie się do pachwiny, co widoczne jest w postaci uwypuklenia. Ta wada rozwojowa znana jest jako przepuklina pachwinowa. Występuje częściej u chłopczyków niż u dziewczynek i zanika ok. 2 roku życia, gdy otwór w pachwinie zasklepi się. Niewielkie uwypuklenia znikają wcześniej, gdy dziecko zaczyna siadać i raczkować – mięśnie brzuszka są już wystarczająco silne, aby uniemożliwić jelitom wędrówkę po ciele. Do tego czasu przepuklinę należy uważnie obserwować i podobnie jak w przypadku przepukliny pępkowej, zgłosić się do lekarza po instruktaż. Do czasu zniknięcia przepukliny, nie pozwól dziecku na podnoszenie ciężkich zabawek, staraj się zapobiegać napinaniu brzuszka przez dziecko oraz ubieraj je w nieobciskające przepuklinę ubranka. Jeśli przepuklina jest zbyt duża, lekarz może zalecić chirurgiczne schowanie przepukliny. Nie masz co się zamartwiać, to rutynowy zabieg wykonywany w znieczuleniu ogólnym. Ranka jest niewielka, a powikłania śladowe. Zazwyczaj dzieci mogą opuścić placówkę jeszcze tego samego dnia. 

  Uwięźnięcie przepukliny u niemowląt

  Odmianą przepukliny pachwinowej jest występująca u chłopców przepuklina mosznowa. Powstaje wtedy, gdy jelito wpadnie do moszny, nienaturalnie ją powiększając. Koniecznie odwiedź z dzieckiem pediatrę. Specjalny masaż pozwoli na schowanie przepukliny.

  W przypadku przepukliny pachwinowej, a zwłaszcza mosznowej istnieje ryzyko uwięźnięcia jelita. Zdarza się niezwykle rzadko, ale wymaga natychmiastowej interwencji chirurgicznej. O uwięźnięciu przepukliny mówimy wtedy, gdy:

  • przepukliny nie można „odprowadzić” (schować palcami),
  • miejsce wybrzuszenia sprawia ból,
  • brzuszek staje się wydęty, czemu towarzyszą wymioty i nudności,
  • pojawiają się zaparcia.

  Utkwienie jelit poza obrębem jamy brzusznej prowadzi do ich niedokrwienia i niedrożności. Im szybciej zareagujemy, tym większa szansa, że lekarzowi uda się odprowadzić jelito. W przypadku niepowodzenia, konieczna jest natychmiastowa operacja przepukliny. 

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejdziecko.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Ciąża jest okresem ogromnych zmian i jeżeli chodzi o życie, i ciało kobiety. Z tego powodu warto przygotować organizm do nowej sytuacji. W ten sposób, gdy już zajdziesz w ciążę, nie będziesz musiał...

  Najczęściej czytane

  Jesienią należy zwrócić szczególną uwagę na strój dziecka. Garderoba...
  Wraz z nadejściem pierwszych chłodów w sklepach Smyk pojawiła się...
  Z myślą o zbliżających się świętach firma Mothercare stworzyła bajeczną...
  W sklepach Reserved Kids pojawiła się niezwykła linia odzieży dziecięcej,...
  Urządzenie atrakcyjnego pokoju dla dwójki dzieci, w szczególności gdy...
  Kolorowa prasa często podaje, że gwiazdy zapłaciły za poród poprzez...
  Czkawka to rytmiczne skurcze przepony, spowodowane podrażnieniem nerwu b...
  Zazwyczaj o tym, że jesteśmy w ciąży, dowiadujemy się z domowego testu...
  Jeśli chcesz ograniczyć ilość sztucznych barwników w diecie dziecka,...
  Dziewczynki naśladują swoje mamy i tak jak one chcą się ładnie ubierać....

  Ostatnie komentarze

  • (1)

   Moja córeczka 13 sierpnia skończy 6miesięcy i ma już 80cm długości- po rodzicach będzie wysoka, mama-185cm a tata-188cm.

  • (68)

   Przyczyną autyzmu jest rtęć w szczepionkach pokazano na you tube jak rtęć niczczy nowo powstałe komórki nerwowe i otoczkę mielinową wokół nerwów ,nie ma bezpiecznych dawek rtęci WHO podała że kazda ilość jest toksyczna.

  • (6)

   To jest prawda co tu pisze.

  • (3)

   Margo, mam identyczną sytuację, suchy chleb, makaron bez dodatków cieszą się największym zainteresowaniem, na szczęście zjedzą również normalne posiłki. Najtrudniej przekonać ich do nowego produktu, dorosły spróbuje i powie, że np. mu nie smakuje, a...

  • (1)

   O :) Bez gryzaczków to ani rusz. Mamy takiego gryzakośliniaka, że główka jest doczepiana do śliniaka, naprawdę fajnie się sprawdza (to się nazywa superro). Bardzo fajne też okazały się gryzaczki z drewna klonowego (mamy taką rybkę na zawieszce)