Rejestracja dziecka

  Narodziny dziecka to niezwykły moment w życiu rodziców. W euforii radości nie należy zapomnieć o dopełnieniu formalności związanych z narodzinami. Zaraz po narodzinach, najpóźniej do 14 dni, należy zarejestrować dziecko w Urzędzie Stanu Cywilnego. Urząd wystawi akt urodzenia dziecka oraz nada dziecku numer PESEL. Bez nich załatwienie jakichkolwiek formalności, np. zapisanie do przychodni zdrowia, przedszkola itp., będzie niemożliwe. Dowiedz się, jak wygląda rejestracja noworodka w USC.

  Rejestracja dziecka w USC

  Rejestracja noworodka odbywa się w USC właściwym dla miejsca urodzenia dziecka. Jeśli dziecko urodziło się poza miejscem zamieszkania rodziców, mogą oni dokonać formalności w miejscu zamieszkania lub miejscu zamieszkania jednego z nich (gdy mieszkają osobno). Kierownik urzędu przekaże stosowne dokumenty do USC w miejscu urodzenia dziecka. Jest to konieczne, gdyż akt urodzenia zawsze wystawia USC właściwy dla miejsca urodzenia dziecka. Obowiązek rejestracji dziecka w USC miasta stołecznego Warszawy mają rodzice, których maluszek przyszedł na świat na polskim statku lub w polskim samolocie.

  Urodzenie dziecka zgłasza:

  • ojciec lub matka, jeśli jej stan zdrowia na to pozwala,
  • lekarz lub położna obecni przy porodzie, lub inna osoba obecna przy porodzie,
  • osoba upoważniona.

  Pełnomocnictwo do rejestracji dziecka powinno być wydane na piśmie. W upoważnieniu powinno znaleźć się imię, jakie ma być nadane dziecku oraz dane osobowe pełnomocnika. Osoba upoważniona powinna zabrać do urzędu wszelkie dokumenty, niezbędne do rejestracji dziecka, upoważnienie, swój dowód osobisty i dowód osoby udzielającej pełnomocnictwa.

  Rejestracja noworodka krok po kroku

  Obowiązkiem szpitala, w którym maleństwo przyszło na świat, jest zgłoszenie urodzenia dziecka do najbliższego Urzędu Stanu Cywilnego. Natomiast rejestracja dziecka spoczywa na barkach rodziców. Jak się do niej zabrać?

  1. Ze szpitala, w którym przyszło na świat dziecko, odbierz zaświadczenie o urodzeniu dziecka. Zaświadczenie zawiera informację o dacie i godzinie urodzenia dziecka, miejscu urodzenia dziecka, jego płci oraz dane matki. 

  2. Zanim udasz się do USC właściwego dla miejsca urodzenia dziecka, wybierz imię dla dziecka. Maksymalnie mogą to być 2 imiona, większej liczby pracownik urzędu może nie zarejestrować. Ponadto ma prawo odmówić rejestracji imienia ośmieszającego lub nieprzyzwoitego. W ciągu 6 miesięcy od sporządzenia aktu urodzenia, rodzice mogą zmienić imię dziecka, składając pisemne oświadczenie do kierownika USC.

  3. Zabierz ze sobą następujące dokumenty:

  • gdy rodzice są małżeństwem: dowody osobiste rodziców, skorcony odpis aktu małżeństwa, zaświadczenie ze szpitala o urodzeniu dziecka;
  • gdy rodzice nie są małżeństwem: dowód osobisty matki, zaświadczenie ze szpitala, skrócony odpis aktu urodzenia matki (gdy matka jest panną), skrócony odpis aktu małżeństwa z adnotacją o rozwodzie/separacji/zgonie współmałżonka (w przypadku rozwodu, separacji lub śmierci męża – zamiast aktu małżeństwa może być akt zgonu męża).

  4. Jeśli nie jesteście małżeństwem, a ojciec chce uznać dziecko, to musicie udać się do USC razem. Ojciec składa stosowne oświadczenie, a matka potwierdza fakt ojcostwa, wydając tym samym zgodę. 

  Odpis aktu urodzenia lub małżeństwa nie jest konieczny, gdy rejestracja dokonywana jest w tym samym urzędzie, w którym zostały one sporządzone. Rejestracja polega na wystawieniu aktu urodzenia, który zawiera: imię (imiona) i nazwisko dziecka, płeć dziecka, miejsce i datę urodzenia, imię i nazwisko ojca, imię i nazwisko oraz nazwisko rodowe matki, miejsce zamieszkania rodziców, dane osoby zgłaszającej narodziny dziecka (imię, nazwisko, miejsce zamieszkania). Akt urodzenia wydawany jest od ręki.

  Oprócz rejestracji dziecka w USC, pamiętaj o zapisaniu go do przychodni zdrowia, zameldowaniu maluszka oraz zgłoszeniu do ZUS-u, celem ubezpieczenia. 

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejdziecko.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Sposób, w jaki wychowujemy nasze dzieci, jest kwestią indywidualną. Należy także pamiętać, że żaden styl nie jest idealny – każdy ma swoje plusy i minusy, zwolenników i przeciwników. Z łatwością mo...

  Najczęściej czytane

  Jesienią należy zwrócić szczególną uwagę na strój dziecka. Garderoba...
  Wraz z nadejściem pierwszych chłodów w sklepach Smyk pojawiła się...
  W sklepach Reserved Kids pojawiła się niezwykła linia odzieży dziecięcej,...
  Z myślą o zbliżających się świętach firma Mothercare stworzyła bajeczną...
  Urządzenie atrakcyjnego pokoju dla dwójki dzieci, w szczególności gdy...
  Wiosna w pełni! Warto zaopatrzyć swoją pociechę w kolorowe i wygodne...
  14 lutego to dzień, w którym pragniemy dzielić się miłością z najbliższymi...
  Dziewczynki naśladują swoje mamy i tak jak one chcą się ładnie ubierać....
  Nie masz jeszcze mikołajkowego prezentu dla dziecka? To ostatnia chwila, ż...
  Lis to rude, miękkie i miło wyglądające zwierzątko, które pomimo swej...

  Ostatnie komentarze

  • (1)

   ja stosuję styl - ja po prostu płynę wraz z nurtem - nie dam sobie wejść na głowę ale i nie jestem szczególnie surowa... zwracam uwagę na edukację, ale nie tylko. Pozwalam badać świat ale tez ukierunkowuję... nie wuem czy ma to nazwę :D

  • (1)

   MOTTO: CZŁOWIEK JAK KAŻDY ORGANIZM ŻYWY NA NASZEJ PLANECIE, TYJE Z DWÓCH POWODÓW GŁÓWNYCH. *****

   1. PIERWSZY POWÓD:
   To spożycie zbyt dużej ilości tłuszczu, który wchłania się szybko w jelicie cienkim i odkłada jako tłuszcz ju...

  • (18)

   widze ze nie tylko ja mam problem z odczytaniem wynikow.przede mna swieta,czuje ze najdlozsze w historii, i ta niewiadoma w dalszym ciagu, jak by nie mozna bylo prosciej, a tak czlowiek wariuje z ta niewiedza.proste pytanie a tak skomplikowana odp./p...

  • (5)

   Zawsze myślałam że wolę cesarkę, ale jak tak piszecie zaczynam mieć wątpliwości...

  • (1)

   Co to za wysypka na zdjeciu?