Ropienie oczu u dziecka

  Ropiejące oko zawsze powoduje zaniepokojenie rodziców. Nie zawsze jest ono podstawne. Warto odpowiednio przemywać oczy dziecka, obserwować je i w razie niepokojących objawów zgłosić się do lekarza. Oczywiście, jeżeli ropienie nie ustanie w okresie do 3 dni, warto oprócz wizyty u pediatry przejść się do okulisty, który dokładnie stwierdzi, co jest przyczyną długo utrzymującego się ropienia oczek u dziecka.

  Przyczyny ropienia oczu u dziecka

  Oko jako narząd zmysłu wzroku nierzadko jest narażone na występowanie infekcji, np. zapalenia spojówek. Wystarczy odrobina brudu, piasku, która wpadnie do oka lub np. zwyczajne przetarcie oczu brudną dłonią i już dochodzi do ich zainfekowania. Ponadto do ropienia oczu dochodzi także w przypadku zatkania przewodu nosowo-łzowego. Ta przypadłość najczęściej pojawia się u niemowląt i noworodków, a wraz z wiekiem dochodzi do niej rzadziej. Ropiejące oko u dziecka może okazać się pierwszym objawem występującej dość często u dzieci wady zwanej zwężeniem kanalika łzowego, która powoduje zastój łez, nierzadko prowadząc do infekcji. Ważne jest jednak spokojne obserwowanie stanu oczu dziecka i domowe interweniowanie, by zminimalizować wydzielanie się ropy z oczu.

  Charakterystyczne objawy ropienia oczu u dziecka

  Zainfekowane oko może w pierwszych momentach swędzieć dziecko. Przez częste przecieranie go, drapanie, dziecko może szybko podrażnić powiekę, ale i inną część oka. Można również zaobserwować pojawienie się dość dobrze widocznych czerwonych żyłek. Nierzadko w okolicy oczu następuje zaczerwienienie i dodatkowo po spaniu często dziecko ma posklejane powieki. W ciągu dnia w kącikach oczu widać żółtawą, suchą lub gęstą mokrą wydzielinę – ropę. Warto wówczas zastosować odpowiednią pielęgnację i obserwować oczy dziecka.

  Pielęgnowanie oczu u dziecka

  Zaropiałe oczy u dziecka należy w domu w prawidłowy sposób przemywać kilka razy dziennie roztworem soli fizjologicznej. Istotne jest przestrzeganie zasady przemywania oczu wacikiem nasączonym roztworem od strony ucha do strony nosa, czyli od zewnętrznej do wewnętrznej strony. Trzeba pamiętać, że jednym wacikiem przemywamy tylko jeden raz. Przy każdym kolejnym przemywaniu należy wacik zmienić i nanieść nowy roztwór soli fizjologicznej. Nierzadko dodatkowo pomaga wykonywanie masażu wewnętrznej strony oka, czyli masowanie w celu odetkania kanalika łzowego. Jeżeli jednak w przeciągu 3 dni wydzielina nie zmniejszy się, zaczerwienienie oczu pozostaje nadal, konieczne jest skonsultowanie się z pediatrą i dodatkowo z okulistą. Lekarz odpowiednio zdiagnozuje przyczynę ropienia oczu u dzieci i zastosuje indywidualny system wyleczenia. W przypadku infekcji najczęściej stosowane jest zakraplanie oczu dziecka specjalnymi kroplami lub stosowanie maści antybakteryjnej. Kilkakrotne przemywanie oczu dziecka wraz z zastosowanym leczeniem powinno szybko przynieść wyleczenie stanu oczu u dziecka.  

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Komentarze

  Czy z taka infekcja oczow mozna wychodzic na dwor jezeli dziecko ma zaczerwienione bialka i gromadzi sie ropa?

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejdziecko.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Myślisz, że po porodzie możesz wrócić do dawnych nawyków żywieniowych? Nie, jeżeli karmisz piersią. To, co ląduje na twoim talerzu ma ogromny wpływ na zdrowie dziecka. Dlatego w przypadku gdy u...

  Najczęściej czytane

  Jesienią należy zwrócić szczególną uwagę na strój dziecka. Garderoba...
  Wraz z nadejściem pierwszych chłodów w sklepach Smyk pojawiła się...
  W sklepach Reserved Kids pojawiła się niezwykła linia odzieży dziecięcej,...
  Urządzenie atrakcyjnego pokoju dla dwójki dzieci, w szczególności gdy...
  Z myślą o zbliżających się świętach firma Mothercare stworzyła bajeczną...
  Wiosna w pełni! Warto zaopatrzyć swoją pociechę w kolorowe i wygodne...
  14 lutego to dzień, w którym pragniemy dzielić się miłością z najbliższymi...
  Dziewczynki naśladują swoje mamy i tak jak one chcą się ładnie ubierać....
  Nie masz jeszcze mikołajkowego prezentu dla dziecka? To ostatnia chwila, ż...
  Lis to rude, miękkie i miło wyglądające zwierzątko, które pomimo swej...

  Ostatnie komentarze

  • (2)

   ja byłam w zaawansowanej ciąży latem i muszę przyznać że rzeczywiście upał nie do zniesienia...ale wszytsko da się wytrzymać!

  • (4)

   Po cesarce można czuć się świetnie. U mnie tak było, prawie biegałam juz następnego dnia (prawie, bo pielęgniarki mnie stopowały). Za to, gdy emocje opadły, odczułam jakie operacja niesie ze sobą obciążenie dla organizmu. Spacer - tylko powolutku, na...

  • (1)

   Oprócz "książkowych" zabaw, można w weekend przejść się do teatru dla dzieci, np. Teatru Małego Widza w Warszawie

  • (4)

   Ja jestem w 21 tc i poki co plus 3 kilo, jem w normalnych ilosciach nie mam napadow obzarstwa

  • (1)

   Niestety jak ktoś myśli że po porodzie będzie mógł jesc co chce to jest w błędzie... chyba że nie zależy mu na zdrowiu dziecka... ale w sumie jak się tyle wytrzymało bez kawy alkoholu itp to już się potem tak nie ma na to ochoty jak wcześniej. czł...