Ropienie oczu u dziecka

  Ropiejące oko zawsze powoduje zaniepokojenie rodziców. Nie zawsze jest ono podstawne. Warto odpowiednio przemywać oczy dziecka, obserwować je i w razie niepokojących objawów zgłosić się do lekarza. Oczywiście, jeżeli ropienie nie ustanie w okresie do 3 dni, warto oprócz wizyty u pediatry przejść się do okulisty, który dokładnie stwierdzi, co jest przyczyną długo utrzymującego się ropienia oczek u dziecka.

  Przyczyny ropienia oczu u dziecka

  Oko jako narząd zmysłu wzroku nierzadko jest narażone na występowanie infekcji, np. zapalenia spojówek. Wystarczy odrobina brudu, piasku, która wpadnie do oka lub np. zwyczajne przetarcie oczu brudną dłonią i już dochodzi do ich zainfekowania. Ponadto do ropienia oczu dochodzi także w przypadku zatkania przewodu nosowo-łzowego. Ta przypadłość najczęściej pojawia się u niemowląt i noworodków, a wraz z wiekiem dochodzi do niej rzadziej. Ropiejące oko u dziecka może okazać się pierwszym objawem występującej dość często u dzieci wady zwanej zwężeniem kanalika łzowego, która powoduje zastój łez, nierzadko prowadząc do infekcji. Ważne jest jednak spokojne obserwowanie stanu oczu dziecka i domowe interweniowanie, by zminimalizować wydzielanie się ropy z oczu.

  Charakterystyczne objawy ropienia oczu u dziecka

  Zainfekowane oko może w pierwszych momentach swędzieć dziecko. Przez częste przecieranie go, drapanie, dziecko może szybko podrażnić powiekę, ale i inną część oka. Można również zaobserwować pojawienie się dość dobrze widocznych czerwonych żyłek. Nierzadko w okolicy oczu następuje zaczerwienienie i dodatkowo po spaniu często dziecko ma posklejane powieki. W ciągu dnia w kącikach oczu widać żółtawą, suchą lub gęstą mokrą wydzielinę – ropę. Warto wówczas zastosować odpowiednią pielęgnację i obserwować oczy dziecka.

  Pielęgnowanie oczu u dziecka

  Zaropiałe oczy u dziecka należy w domu w prawidłowy sposób przemywać kilka razy dziennie roztworem soli fizjologicznej. Istotne jest przestrzeganie zasady przemywania oczu wacikiem nasączonym roztworem od strony ucha do strony nosa, czyli od zewnętrznej do wewnętrznej strony. Trzeba pamiętać, że jednym wacikiem przemywamy tylko jeden raz. Przy każdym kolejnym przemywaniu należy wacik zmienić i nanieść nowy roztwór soli fizjologicznej. Nierzadko dodatkowo pomaga wykonywanie masażu wewnętrznej strony oka, czyli masowanie w celu odetkania kanalika łzowego. Jeżeli jednak w przeciągu 3 dni wydzielina nie zmniejszy się, zaczerwienienie oczu pozostaje nadal, konieczne jest skonsultowanie się z pediatrą i dodatkowo z okulistą. Lekarz odpowiednio zdiagnozuje przyczynę ropienia oczu u dzieci i zastosuje indywidualny system wyleczenia. W przypadku infekcji najczęściej stosowane jest zakraplanie oczu dziecka specjalnymi kroplami lub stosowanie maści antybakteryjnej. Kilkakrotne przemywanie oczu dziecka wraz z zastosowanym leczeniem powinno szybko przynieść wyleczenie stanu oczu u dziecka.  

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Komentarze

  Czy z taka infekcja oczow mozna wychodzic na dwor jezeli dziecko ma zaczerwienione bialka i gromadzi sie ropa?

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejdziecko.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Desery i przekąski mają najwięcej zwolenników wśród dzieci, które nade wszystko cenią sobie ich słodki smak. Rodzice są zwykle dość krytyczni w stosunku do słodyczy - ich sceptycyzm wynika przede...

  Najczęściej czytane

  Jesienią należy zwrócić szczególną uwagę na strój dziecka. Garderoba...
  Wraz z nadejściem pierwszych chłodów w sklepach Smyk pojawiła się...
  Z myślą o zbliżających się świętach firma Mothercare stworzyła bajeczną...
  W sklepach Reserved Kids pojawiła się niezwykła linia odzieży dziecięcej,...
  Urządzenie atrakcyjnego pokoju dla dwójki dzieci, w szczególności gdy...
  Kolorowa prasa często podaje, że gwiazdy zapłaciły za poród poprzez...
  Czkawka to rytmiczne skurcze przepony, spowodowane podrażnieniem nerwu b...
  Zazwyczaj o tym, że jesteśmy w ciąży, dowiadujemy się z domowego testu...
  Jeśli chcesz ograniczyć ilość sztucznych barwników w diecie dziecka,...
  Dziewczynki naśladują swoje mamy i tak jak one chcą się ładnie ubierać....

  Ostatnie komentarze

  • (204)

   A Ty co chrześcijański nawracacz dusz i wszechwiedzący/a? Jakim prawem piszesz do niej w ten sposób? Co według ciebie udane życie to tylko z mężem? Dewotka. Czas życie jest szczęśliwsze w związku niemałżeńskim niż koszmar w małżeńskim. Nie masz prawa...

  • (3)

   moja dziewczyna tez jest w ciąży i jakos żyje a wy marudzicie w tych komentarza ale wam powiem nie każdy ojciec jest gotowy być tata lub mamą

  • (19)

   Czytam te komentarze i mam wrażenie, że niewiele osób czytało artykuł.

  • (1)

   Moja córeczka 13 sierpnia skończy 6miesięcy i ma już 80cm długości- po rodzicach będzie wysoka, mama-185cm a tata-188cm.

  • (68)

   Przyczyną autyzmu jest rtęć w szczepionkach pokazano na you tube jak rtęć niczczy nowo powstałe komórki nerwowe i otoczkę mielinową wokół nerwów ,nie ma bezpiecznych dawek rtęci WHO podała że kazda ilość jest toksyczna.